00/00/0000 Tarih formatı için yardım

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Herkese öncelikle hayırlı günler dilerim.
Haftanın son gününde bir problemle karşılaştım ve işin içinden çıkamıyorum.
Problem Şöyledir:
"Bilgisayarımda bir adet PDKS programı ve benim accesste hazırlmış olduğum personel programı var.
Personel Programına tarih veri girişi yapamıyorum zira formatında hata var diyor.Format ise şöyle "00.00.0000".Windovs ayarlarından tarih formatını ayarladım ancak Var olan diğer program yani PDKS hata verdi bu defa sebep ise aynı tarih formatı geçersiz diyor .PDKS'nin tarih formatı ise "00/00/0000". PDKS programı pc tarih ayarlarını tekrar değiştiriyor ve pc yeniden başlatabiliyo.Sonuçta benim personel programı aynı hatayı veriyor.Accesste hazırlanmış personel programının tarih formatını "00/00/0000" şeklinde düzenlemek istiyroum ancak bir türlü başaramadım.Zira giriş maskesi bölümünde de düzenlememe izin vermiyor."
Acilen derdime derman olacak arkadaşları arıyorum ve ilgilerine şimdiden şükranlarımı sunuyorum.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın i.mete,

Tarih konusu hep problem yaratır. Sizin personel devam kontrol sistemi tarihleri ne şekilde kaydediyor onu bilmeniz gerekir. Çünkü SQL sorgusu hazırlarken tarihlerin mutlaka Amerikan sisteminde olması gerekiyor.

Yani:

aa/gg/yyyy

gibi. Onun için yapacağınız alanınızı tarih yerine, metin cinsine çevirip geçerli değişikliği yapmanız. Ancak yine burada da deneme yanılma ile biraz uğraşmanız gerekecek.

Tabii hata access üstünde ise çözüme daha kolay ulaşabileceksiniz.

Örnek eklerseniz formatın nasıl değiştirilebileceğini gösterebilirim.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Excemm 2003
Slm

İ.Mete
Sorunu tam anlamış değilim ama
1-Tablodan Veri Türünü Tarih/Saat olarak ayarla
2-Giriş Maskesini 00.00.0000;0; olarak yaparsan sorun gider sanırım kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
Excel2003 Tr
Arkadaşlar programda ayarladığınız tarih formatı normalde çalışırken bazı durumlarda çalışmaz, hata verir duruma gelebilir. Sebebi Denetim Masası-Bölge ve Dil Seçeneklerindeki Tarih formatının değişmiş olmasından kaynaklanır. Oradaki formatı düzeltmek gerekir. Aklınızda bulunsun.

Biçim kısmına dd/mm/yyyy yazarsanız istediğiniz olur sanırım. ve ayrıca bilgisayar üzerinde tarih formatı ne olursa olsun çalışıyor.