.: 3 Başlıklı Tablom için GRAFİK Önerisi Almak İstiyorum :.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhabalar,

Üç başlıklı bir yapısı olan ekteki belgede görülecek türden bir tablo için GRAFİK oluşturmak istiyorum.

BAŞLIK 1:Buna SÜTUN ALT BAŞLIĞI diyorum. Seçenek sayısı 3 olup, F4:AR4 aralığında tekrarlanarak yer alıyor.
BAŞLIK 2:Buna SÜTUN GRUP BAŞLIĞI demek daha doğru olur. Seçenek sayısı 12 olup, F3:AO3 aralığında yer alıyor.
BAŞLIK 3: Buna SATIR BAŞLIĞI da diyebiliriz. Seçenek sayısı 12 olup E5:E16 aralığında yer alıyor.

Birkaç grafik türünden denemeler yaptım ancak tablo yapısını ve verileri vurgulayan bir şey elde edemedim.

Grafik konusunda öneriler almak istiyorum.

Grafik ustalarından destek rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Keşke bir öneride bulunan olsa.
Konu günceldir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Grafik(ler)de tam olarak ne görmeyi umuyorsunuz? Biraz daha açar mısınız? Örneğin, DOÇ.DR. ÖZLEM'in, E55.9 hastalığı için tanı koyduğu hasta sayısını mı? Veya tüm doktarların belirli bir tanı miktarını mı? Yoksa parametrik bir yapı mı? Konu tam anlaşılamadı sanırım.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Merhaba Ferhat Bey ilginiz için teşekkürler.
Tablodaki sütunlar üçerli gruplar halinde,
bu grupların ilk ikisi hasta sayılarını, üçüncüsü ise işlem sayılarını gösteriyor.
Grafikte de böyle bir ayrım olabilir mi bilemiyorum.
Grafik olayıyla şimdiye kadar hiç uğraşmadım desem abartmış olmam.
Birkaç şey denedim ama tablodaki veriler arasındaki farkları çarpıcı kılacak bir şey elde edemedim.
Tablodaki satır ve sütün ana başlıkları 25 ayrı seçenek arasından seçilerek, sütun alt başlığı ise 10 seçenek arasından seçilerek, bu seçimlere göre binlerle ifade edilen kayıt sayısı (satır) olan verilerden sayma işlemi yapılarak oluşuyor. Neyse bu kısmı önemli değil.
Şu anda ricam, sütun alt başlıklarından ilk ikisi bir grup (grup derken toplanacak anlamında söylemiyorum- içerik bakımından bir grup diyorum) üçüncü sütunlar ise diğer grup olarak düşünülerek grafik oluşturabilir miyim diye açayım.
Örneğin aynı grafikte; ilk grubu (iki sütunlar) çubuk, diğerini (üçüncü sütunlar) çizgi gibi yapabilir miyiz mesela.