3 hücre karşılaştırma örneği

Excel Vers. ve Dili
excel 2019
Merhabalar,

Elimdeki exceli buraya yüklemeyi başaramadım maalesef. O yüzden örneğimi yazarak iletiyorum :)
A5 hücresi, A4 hücresi ve A6 hücresiyle arasında 8 fark varsa uyarı versin istiyorum. Dolgu rengi değişsin mesela koşullu biçimlendirmelere baktım sanırım kodlayarak yapmam gerekiyormuş ama =EĞER'den öteye gidemedim :D

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Ayrıca excel hakkında kendimi geliştirmek istiyorum. Bu tip örneklerin olduğu eğitim öneriz varsa yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba.
Dosya.tc sitesine örnek ekleyebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
excel 2019
Belirtmek istediğim D9 hücresi, D8 hücresi ve D10 hücresiyle arasında 15 fark varsa uyarı versin şeklinde dosyayı da aşağıda iletiyorum.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Bu hücreler arasındaki fark nasıl bulunacak?

Excel Vers. ve Dili
excel 2019
D9 hücresi, D8'den 15 büyük veya ufaksa ve D10'dan 15 büyük veya ufaksa kırmızı olsun gibi bir koşul yazmam gerekiyor sanırım ama tıkanıyorum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
D9 hücresini seçtikten sonra KOŞULLU BİÇİMLENDİRME-FORMÜL bölümüne aşağıdaki formülü uygularsanız her iki hücreye göre en az 15 fark değer aranır. Aynı ekranda BİÇİMLENDİR butonuna tıklayıp dilediğiniz dolgu rengini verebilirsiniz.

Kod:
=VE(D9-D8>=15;D10-D9>=15)
Eğer koşullardan birisinin sağlanması yani D9 hücresinin diğer hücreler ile arasında sadece bir hücrede 15 fark olması yeterli ise VE yerine YADA yazmanız yeterli olacaktır.

Ek olarak mesajınızda BÜYÜK VEYA UFAKSA demişsiniz. Böyle bir koşul olamaz. BÜYÜK EŞİT olabilir. KÜÇÜK EŞİT olabilir. Kendinize göre verdiğim formülü düzenlersiniz.