3 kritere gore ortalama bulmak

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 English
Merhaba arkadaslar,

Daha once burada sordugum bir soruma bir kac arkadasim sagolsun cevap vermisti. Sorumu sormak icin basit bir ornek dosya hazirlamistim ve gelen cevaplar bu dosyada guzel calisiyordu. Fakat gelen onerileri gercek dosyamda denemeye kalktigimda formullerin uzun olusundan midir yoksa benim bilemedigim bazi excel limitlerinden midir bilemiyorum calistiramadim. Bir kac gundur ilk gelen oneriler etrafinda kendimce denemedigim sey kalmadi ama bir turlu orjinal doyamda sorunu cozemedim. Affiniza siginarak bir de ekte gonderdigim orjinal dosyam icin bu duzenlemeleri yapmanizi rica edecegim. Daha onceki mesajimi hatirlayamayanlar icin sorumu tekrar bu dosyada sordum. Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler...

Ilgilenecek arkadaslar icin bir uyarim olacak; orjinal dosyanin maks. 500.000 adet satira sahip oldugu görülmektedir.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Slm.
Tablonun doğru sonucu verip vermediğini kontrol edin.
500000 veri olabileceğini yazmışsınız. Eğer verileriniz bu şekildeyse (excelde 65536 satır var) bir veritabanı sorgulama programıyla çözmeniz daha akıllıca.
İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 English
Merhaba,

Cevabiniz icin tesekkurler.. Gonderdiginiz cozum dogru calisiyor, ama orjinal dosyaya yaptiginiz ilave kolonlardan yardim aliyorsunuz. Benim tercihim bunu ilave kolonlara ihtiyac olmadan bir formul ile cozebilmek. Nitekim gecen hafta ilk sordugumda bu tur cozum onerileri gelmisti.

Bu arada Excel2007 ile calisiyorum. Bu versiyon 10485576 satiri destekliyor.

Yardimlariniz icin tekrar tesekkurler..

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Slm.
Ben daha ofis-2007 ye terfi edemedim. :)
O nedenle 65536 satırda sayıyoruz dolayısıyla oluşturduğum tabloda adresleri verileriniz kadar aldım. Tablodaki formüllerde;
EĞER($B$2:$B$3000
Gibi adres tanımlamalarındaki 3000 sayılarını kendinize göre değiştirin.
Not: (hesaplama doğruluğunu mutlaka kontrol edin) Eğer çözüm tatminkar değilse belirtin ki başka çözümler üretilsin.
İyi çalışmalar.

Son düzenleme:

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Size daha önce verdiğim dizi formülünü denediniz mi?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 English
Evet sizin verdiginiz dizi formulunu kendi satir sayilarima gore uyarlayarak denedim. Fakat surekli hesap yapar gibi bir sure bekleyip (calisip) sonucta islem yaptigim hucreler bos hucre olarak kaldi. Bir anlam veremedim..