access de iki problem...çözümlerinizi bekliyorum.

"cari hareket" formu üzerinde

hareket no.............işlem..tutar..adet..ort.vade

alanlarım var.

işlem alanı "çek" olduğu zaman, alınan çekler formu açılıyor..

burada hareket no, alış tarihi, çek no,tutar, vade

alanlarım var.

program çalışırken şöyle bir durum oluşuyor;

hareket no= 1
............
işlem= çek
(alınan çekler formu açılıyor)

"alınan çekler" birinci kayıt
hareket no= 1
alış tarihi=02.01.06
çek no= 1
tutar= 1000 tl
vade= 02.03.06

ikinci kayıt

hareket no= 1
alış tarihi=02.01.06
çek no= 2
tutar= 1000 tl
vade= 02.05.06

"alınan çekler" alt bilgi

çek toplamı= 2000 tl
çek adedi= 2
ortalama vade=02.04.06

ve "cari hareketlere dön" butonu

1. problemim; "alınan çekler" formunda hareket no= 1 "cari hareketler" tablosunda henüz kaydedilmemiş olduğu için alınan çekler ile ilgili kayıt yapılamıyor.

2. problemim;"cari hareketlere dön" butonuna tıkladığımda alınan çekler formunu kapatıp "alınan çekler" alt bilgide ki çek toplamı, çek adedi, ortalama vade değerlerini cari hareketteki hareket no=1 in olduğu satırdaki tutar, adet, ort.vade alanlarına yazmak.

güzel açıklamışsın ama bir örnek koyarsan daha güzel olur. böylece örnek üzerindende bakabiliriz.

Merhaba;

Cevap:1 Forum özellikleri kilitli.
(Metin kutusu üzerinde iken sağ tıkla-Ã?zellikler-Veri-Kilitli-Hayır.

Cevap:2 Cari hareket tablosunu bulamadım :?

merhabalar...

sayın icetiner cari hareket tablosunun, altformu olan "satışlar sorgu altform" da
[miktar], [adet], [ortalamavade] alanları mevcut. [işlemno]= "thsçek" olduğunda alınan çeklere ait alt form açılıyor.

bu formun altbilgi kısmında çek toplamını alan " çektoplamı", çek sayısını alan "çek adedi" ortalama vadesini alan "ortalama vade" kutuları ve cari hesaba dön butonu var.

istediğim cari "hesaba dön" butonunu tıkladığımda "satışlar sorgu altform" daki ilgili satıra denk gelen [miktar], [adet], [ortalamavade] alanlarına " çektoplamı", "çek adedi", "ortalama vade" rakkamlarını aktararak çeklere ait formu kapatması.

Not: cari hesap formu yerine, satışlar sorgu alt formuna aktarma yapıyormuş gibide yazabilirsiniz..

Merhaba,

İşlem için çok uğraştım ama kod bilgisi olmadan sonuç almak zor görüküyor.
Bende Sadece cari hareketlere dön" butonunu aktif hale getirdim.Kolay gelsin.

Sayın icetiner ilgine ve emeğine teşekkür ederim. ben 2. problemi teoride çözdüm gibi ancak birinci problemin çözümlenmesine bağlı olarak bu teoriyi pratiğe dönüştürebiliyorum. Söylediğiniz şekilde birinci problemim çözümlenmedi.
şahsınıza ve problemin çözümüne katkıda bulunacak diğer arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Sevgili emavus,

Formun kilidini kaldırdım ve veri girişi yapabiliyorum.Sende sorun neden çözülmedi anlamadım.Kilitli kısmın karşısına hayır dediğinden emin misin ?

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Kaydı kaydet butonuyla herhalde problem çözülüyor.

her ikiside benim için çözüm sağlamadı. problemin tam olarak anlaşılabilmesi için daha geniş bir kesit gönderiyorum. ancak bunu hazırlarken şöyle bir şey daha oldu;
müşteriyi tanımlayıp cari hesabını görüntülemeye kalktığımda, müşteri tanımları, müşteriler tablosuna kayıtlı olmadığı için cari hesabındaki ilgili alanları boş gösteriyor. diğer problemde de aynı olayın söz konusu olduğunu düşünüyorum...

inceleyip lütfen görüş ve önerilerinizi gönderiniz...

bu sorunun bir çözümü olduğunu düşünüyorum.
Ancak ben bulamadım. bilen arkadaşların ilgilenmesini rica ederim.