Access Dosyası ile ilgili Sorunlar

Merhaba arkadaşlar forumda araştırma yaptım.Ama istediğim gibi bir sonuca ulaşamadım.Ekte göndermiş olduğum access dosyasına benzer bir şey yapmam lazım.Dosyayı inceliyorum.Fakat nasıl yapıldığı konusunda bir fikre varamadım.Yapmak istediklerimi aşağıda belirtiyorum.

1) Ekte göndermiş olduğum access dosyasında programı açtığınızda karşınıza bir pencere gelmekte ve bu pencereden seçimlerimize bağlı olarak istediklerimiz karşımıza gelmektedir.Buna benzer access programını çalıştırdığım zaman karşıma böyle bir pencerenin gelmesini ve bu penceren seçimlere bağlı olarak belirlediklerimin açılmasını sağlamak istiyorum.

Bu bahsetmiş olduğum şeyi; rar dosyası içinde yapmak istediğim access olarak belirttim.O access dosyası içinde uygulamak istiyorum.Bana bayağı bir zor gibi geldi.Umarım istediğimi anlatabilmişimdir.

http://www.dosyayukle.com/download.php?id=1mpPVyAqYX98eqkAonkM

Son düzenleme:
Ya arkadaşlar ! Başkası akşam konu açıyor cevap yazıyorsunuz.Ben sabah açıyorum hiç bir cevap yazmıyorsunuz.Daha öncede bu şekilde konu açtım.Hiç cevap gelmiyor benim konularıma.Eğer bir yanlışım varsa bari düzeltinde ben yanlışımı bileyim.Benim suçum nedir?

Selam,
Arkadaşım tam olarak ne istediğini biraz daha ayrıntılı yazarsan yardımcı olmaya çalışırım. Ama kızmaca yok.Yapabileceğimiz bişeyse neden yapmayalım.Bizler birbirimize yardımcı olmak, faydalanmak için bu güzel siteyi kullanmıyormuyuz.

Cevabın için teşekkür ederim arkadaşım.İlk mesajımdan sonra ben bayağı bir emek vererek mantığını biraz kavradım.Ama tam olarak istediğimi hala yapamıyorum.İlk mesajımı es geçrek lütfen bu mesajımdaki sorulara cevap veriniz ve yardım ediniz.Şimdi ilk olarak bu access'e benzer bir şey yapmak istiyorum.hata bişeyler yaptım.( Artık bundan uzakmıdır yakınmıdır?Siz karar verin. )

Asıl Acccess: http://www.dosyayukle.com/download.php?id=2KK57i7141PnSGKOwk8w

Benim yaptığım Access :http://www.dosyayukle.com/download.php?id=JOIIlnk5HdKLcxu2q2wP

ilk verdiğim dosya ile ilgili benim kendi yapmış olduğum access'e yapmak istediklerim şunlardır.

1 ) Access' programım çalıştırıldığı zaman ilk vermiş olduğum access'teki gibi bir pencere gelmesi ki onu ben yaptığımı zannediyorum kabaca.Ama bunda yapamadığım şey ilk verdiğim access dosyasına baktığınız zaman açılışta seçenekler mevcuttur.Dönem,Okul Adı,Sınıf,Sınav,Sorumlu gibi. bu açılır kutulardan tercih yaptığım zaman Ok dediğimde benim tercihlerime göre listeyi karşıma vermektedir.Bende kendi access'imde aynısını yapmak istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim?Biraz araştırdıktan sonra bunun visual basic ile yapılmış olabileceğini tahmin ettim.Ama o kadar kod el ile yazılacağını zannetmiyorum.bunu bir pratik yolu vardır diye düşünüyorum.Bu nasıl yapabilirim?

2 ) Diğer bir sorum ise yaklaşık olarak bunun gibi birşey.Access dosyasına Kayıt oldu diye bir seçenek koydum.O kayıt oldu seçeneğini işaretlediğim zaman tablolar kısmına işaret koymaktadır.Bu ilk verdiğim asıl access dosyasındaki açılışa böyle bir süzme koymak ve buradan kayıt olanları seçtiğim zaman sadece kayıt olanların listesini nasıl görebilirim?

Asıl sorunumu çözersek fazla bir şey kalmayacağını zannediyorum.İnanırmısın arkadaşım daha önce hiç access kullanmadığım halde sadece 1 günde çalışarak benim vermiş olduğum tabloyu yaptım.Belki fazla bir şey değil ama benim için büyük bir başarıdır bu.Bunu da mutlaka öğrenmeliyim.Hem işim için hemde kendimi tatmin içinçYardımların için teşekkür ederim şimdilik sorunlarım bu kadar

Sayın capukoglu arkadaşım nerelerdesin?cevap verebilirmisin?

Selam,
Arkadaşım yeni başladığını yazmışsın. Aslında çok vaktim olmuyor gerçekten. Okul,öğrenciler, sınavlar falan... Benim sana tavsiyem Örnek olarak verdiğin programı SHIFT tuşuna basılı tutarak açman. Bu şekilde örnek programın herşeyine ulaşabilirsin.Böylece istediğin gibi analiz ederek kendi kendine bazı şeyleri öğrenebilirsin. Access' de kullandığımız kod olayı Visual Basic değil Visual Basic Application dur.(VBA).Birbirine benzer ama farklılıkları vardır. Excelin,word ünde kendi içinde kullanılan VBA ları vardır... Biraz açıklayayım...
Örnek olarak verdiğin programda açılışta çıkan ara formunda açılan kutuları (Combo Box) kendin araç kutusundan seçerek oluşturuyorsun. Araç kutusunu araç kutusuna tıklayarak form üzerinde istediğin konuma tıklayarak forma ekliyorsun. Sihirbaz devreye girecektir.Bu aşamada ileri diyerek "Açılan kutu, değerleri tablo veya sorgudan alsın" ı seçip tablonla ilişkilendiriyorsun.Dönem, okul adı, sınıf,sınav gibi... oluşturuyorsun. (Açılışta çıkan ARA formunu oluşturmak aslında kolay.Önemli olan sorgu olayı...)
Burada Sorgu için "stLinkCriteria" değişkeni kullanılıyor.Yani kriter ne ise ona göre arama işlemi yapılacak. Ben iyisimi kodları vereyim. Burdaki kodları bir incele. Örnek programındaki arama düğmesi olayına yazılan kod şu:

Private Sub Command13_Click()
On Error GoTo Err_Command13_Click

Dim stDocName As String
Dim stLinkCriteria As String

stDocName = "ana"

prStr = ""
okulStr = ""
donemStr = ""
sinifStr = ""
sinavStr = ""
stLinkCriteria = ""
strEskikayit = ""
strYenikayit = ""
strSilinen = ""
strGecerlikayit = ""
strYazOkulu = ""

If Me![pr_id] <> "" Then
prStr = "[pr_id]=" & Me![pr_id]
stLinkCriteria = prStr & " AND "
End If

If Me![okul_id] <> "" Then
okulStr = "[okul_id]=" & Me![okul_id]
stLinkCriteria = stLinkCriteria & okulStr & " AND "
End If

If Me![donem_id] <> "" Then
donemStr = "[donem_id]=" & Me![donem_id]
stLinkCriteria = stLinkCriteria & donemStr & " AND "
End If

If Me![sinif_id] <> "" Then
sinifStr = "[sinif_id]=" & Me![sinif_id]
stLinkCriteria = stLinkCriteria & sinifStr & " AND "
End If

If Me![sinav_id] <> "" Then
sinavStr = "[sinav_id]=" & Me![sinav_id]
stLinkCriteria = stLinkCriteria & sinavStr & " AND "
End If

If Me![eskikayit_chk] <> False Then
strEskikayit = "[gecenseneden_ogrencimiz]=" & Me![eskikayit_chk]
stLinkCriteria = stLinkCriteria & strEskikayit & " AND "
'MsgBox strEskikayit
End If

If Me![yenikayit_chk] <> False Then
strYenikayit = "[kayit]=" & Me![yenikayit_chk]
stLinkCriteria = stLinkCriteria & strYenikayit & " AND "
'MsgBox strYenikayit
End If

If Me![yazokulu_chk] <> False Then
strYazOkulu = "[yazokulu]=" & Me![yazokulu_chk]
stLinkCriteria = stLinkCriteria & strYazOkulu & " AND "
'MsgBox strYenikayit
End If

Select Case gecerlikayit
Case 1

Case 2
strGecerlikayit = "[sil]=" & False
stLinkCriteria = stLinkCriteria & strGecerlikayit & " AND "

Case 3

strGecerlikayit = "[sil]=" & True
stLinkCriteria = stLinkCriteria & strGecerlikayit & " AND "
End Select

stLinkCriteria = stLinkCriteria & " 1=1"
DoCmd.OpenForm stDocName, , , stLinkCriteria

Exit_Command13_Click:
Exit Sub

Err_Command13_Click:
MsgBox Err.Description
Resume Exit_Command13_Click

End Sub

Yukarıdaki kodda kriterleri tek tek "EĞER" komutuyla kontrol ediyor.Sende kendi belirlediğin kriterlerine ve değişkenlerine göre bu kodu değiştireceksin.Bu kodu baştan sona anlatmak zaten mümkün değil.ACCESS VBA PROGRAMLAMA bilgisi yani...
Şimdiden kolay gelsin. Azmine hayran oldum.İnan bana bende böyle başlamıştım. Tebrik ediyorum. Bol bol programlar incelemeni tavsiye ediyorum.Birde son olarak ufak ufak, yavaş yavaş ilerlemen. Bir anda büyük programlar yazmak istersen bocalarsın...
SAYGILAR...

Yard&#305;mlar&#305;n ve deste&#287;in i&#231;in te&#351;ekk&#252;r ederim.vermi&#351; oldu&#287;un kodlar&#305; inceleyece&#287;im ve s&#246;ylemi&#351; oldu&#287;un &#351;ekilde access'i a&#231;&#305;p bakt&#305;m verdi&#287;in kodlar&#305;n ayn&#305;s&#305; zaten sende oradan alm&#305;&#351;ss&#305;n zannedersem ama benim bunu anlamam ve yapmam baya&#287;&#305; bir zaman alacak zannedersem.evet yapaca&#287;&#305;m kesinlikle &#231;&#246;zece&#287;im ama &#351;u anda bunu yapmam gerekiyor i&#351; i&#231;in laz&#305;m :( o y&#252;zden biraz acele ediyorum.senin fazla bir zaman&#305;n&#305; almayacaksa yard&#305;mc&#305; olabilirmisin bunu yapmama?bu arada okul, &#246;&#287;renciler s&#305;navlar falan demi&#351;siniz.&#246;&#287;retmenmisiniz?

Selam,
Ben kodu tabiki yollamış olduğun program içinden aldım. Ara formunda arka planda çalışan kodlar onlar. Onları inceleyip anlamaya çalışacaksan, eğer daha önceden programlama bilgin yoksa çok zamanını alır.Onun yerine Örnek formda açılışta çıkan ARA formunda hangi değişkenler kullanılmış, isimleri neler ve hangi tablo ile ilişkili olduğuna bak. Kendi hazırladığın programda kullanacağın değişkenleri de burdaki gibi DEĞİŞKEN İSİMLERİNİN yerine kendi DEĞİŞKEN isimlerini koyarak yapmaya çalış.İşini görmesi önemli. Şu durumda olayı kod bazında çözmen biraz zor. Ama inanıyorum o da olacak.
Evet ben Bilgisayar öğretmeniyim. Okul, öğrenciler ve sınavlar hele hele bu dara tatile yakın dönemde çok sıkışıkkkkk...Eğer zamanım olsaydı elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırdım...
Kolay Gelsin...

yard&#305;mlar&#305;n i&#231;in &#231;ok te&#351;ekk&#252;r ederim hocam.Makbule ge&#231;ti ilgilendin yard&#305;m ettin.ellerin dert g&#246;rmesin.&#351;u anda bende i&#351;lerden dolay&#305; baya&#287;&#305; yo&#287;unum evede &#231;ok ge&#231; geliyorum.Dedi&#287;in gibi yap&#305;p kendi access'ime uygun &#351;ekilde yapaca&#287;&#305;m.&#199;ok te&#351;ekk&#252;rler tekrar eline sa&#287;l&#305;k.Size de kolay gelsin...