Access dosyasındaki sesi arka planda çaldırmak

Excel Vers. ve Dili
Excel2003 Tr
Arkadaşlar, Access Veri Tabanı dosyası açıkken ve etkin haldeyken planlanmış saatlerde müzik veya melodi çalabiliyor. Başka bir programı açınca access dosyası arka planda kaldığı için access dosyasındakı ses belirlenen saat geldiği halde çalışmıyor. O saatte access dosyasını etkin yapacak bir kod mu yazmak gerekir bilemiyorum. İstiyorum ki bilgisayarda başka programlarla çalışırken arka planda açık olan mdb dosyasındaki ses programlanmış zamanda çalabilsin.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Excel2003 Tr
Bu konuda Sayın Modalı gibi üstadlar bilgi verir diye bekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın aydıno,

Sanırım eklediğiniz zil programıyla soruyorsunuz bu soruyu.

Orada dikket ettiyseniz zil metin kutusu içine fokuslanarak enter tuşuna komutla basılarak çalıyor. Tabi ki arka planda çalışma mümkün değil. Ancak form tekrer aktif edilirse mümkün olur.

Bir zamanlar size bir yol tarif etmiştim. Bu yolla uygulama arka planda hatta tray da küçülerek çalışıyor ve zamanı gelince ilgili form açılıp ses dosyası çalıştırılıyor. Bu formun üstünde Windows Medya Player de olduğundan istenilen anda ses dosyası durdurulabilir hatta pauslanabilir.

Evelki sene bir arkadaşın isteği üzere ezan programı geliştirmiştim tüm bu özellikler vardı. Ancak ezan saatleri 2007 yılına ait olduğundan şimdi geçerli değil ve çalışma prensibini anlamak biraz zor olabilir.

iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Excel2003 Tr
Sayın Modalı ilginize çok teşekkür ederim. Yapmak istediğim bahsettiğiniz gibi zil programı. Çok az bir işi kaldı. O da arka planda formu etkinleştirmek ve zil çalmasını sağlamak . Form açık iken problem yok zamanı gelince zil çalıyor. İşin içinden çıkamayınca sadece zil için bir kasa ayarlamaya karar vermiştim. Biraz pahalıya mal olması demek. Sayın hocam, kusura bakmayın arka planda zilin nasıl çalıştığını anlatan yazınız olduğunu hatırlamıyorum. Gözden kaçırmış da olabilirim. Önceki yazılarda zil programından bahsederken bir ezan programı yaptığınızdan da bahsetmiştiniz. Yanılmıyorsam Sayın Karaayhan sizin ezan programı için ezan programınızı ekler misiniz demişti. Konu orada bitmişti. Ben yaptığım zil programının son halini tekrar ekliyorum. Bu sorun için yapılacak ilaveler uzunsa dosya üzerine gerekli değişiklikleri yapıp eklerseniz, değilse cevabınızda açıklarsanız çok memnun olacağım.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel2003 Tr
Sayın Modalı,
Yardımlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın Aydıno,

Tüm uygulamayı yeni baştan değiştirmem gerekiyor. O da epey zaman alıyor.

e mail adresinizi yazabilirseniz size ezan uygulamasını göndereyim. Dosya büyük olduğundan buraya ekleyemiyorum. Ancak şimdi çalışmıyor çünkü ezan zamanları tablosu 2007 yılına ait ancak uygulamadan nasıl çalıştığını anlayabilirsiniz.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Excel2003 Tr
Sayın Hocam , gönderdiğiniz dosyayı aldım. Teşekkür ederim. Uğraştım ancak problemi halledemedim . Daha çok makrolarla işi götürmeye çalıştığım için Kod yazmada yabancıyım. Boş zamanlarımda yine uğraşacağım. Formun Zaman dolduğunda olay yordamına formu simge durumundan önceki boyuta ve aktif hale getirecek bir kodu yerleştirmek gerekir diye düşünüyorum ama nasıl. İyi çalışmalar.