Access - Excel

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007, Ingilizce
Arkadaşlar merhaba,
Umarım iyisinizdir.
Sorum şu; access'i kullanmam için gerekli olan sebepler nelerdir?
Accessle yaptığımız herşeyi excel'de de yapamıyor muyuz?
Exce'de kod yazarak bi sürü yenilikler, kolaylıklar yapabiliyoruz.
Nedir o zaman access'i kullanma sebebimiz. Neden onu öğrenmek zorunda olayım?
:?
Bunları niye soruyorum? Access'i öğrenmek istiyorum, çok uğraşıyorum.
Ama mantığını kavrayamadım.. Sanırım öğrenmek için ona ihtiyaç duymalıyım, mecbur kalmalıyım. Ama nasıl ihtiyaç duyacağımı da bilmiyorum.
:agla:

Excel Vers. ve Dili
Türkçe Office2003 Pro
ofisin içinde

Northwind isimli örnek dosyayı incele

C:\Program Files\Microsoft Office\OFFICE11\SAMPLES\Northwind sizi bazı ip uçları verir Northwind veri tabanıdaki tabloları, formları, sorguları, raporları , makroları ayrı ayrı inceleyin

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
bahsettiğin gibi access'e ihtiyaç duymalısın. şu an ihtiyacın yoksa
en kestirme yol bildiğin yoldur excell'de devam et bence
access aşıklarının kafasını karıştırma.. :düsün:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007, Ingilizce
:hiho:
çok güzel..
:Dost:
ama benim ne zaman Access'e ihtiyacım olacak?
İhtiyacım olduğunu nasıl bilicm?

atkbursa kardeşim dediğin yerleri hala inceliyorum.

Excel Vers. ve Dili
2002 Pro, Türkçe
En azından kendi yaptığınız bir telefon ve adres takip programına ihtiyaç duymuyorsanız, Acces programını kullanmaya da hiçbir zaman ihtiyaç duymayacaksınız demektir.

Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-03-2022
Sn karaayhan herşeyi çok güzel özetlemiş. Kısa bir süre öncesine kadar bende excel varken ne gerek accese diyordum. Taki ağda kullanmak üzere bir program geliştirmem gerektiğinde excelin yetersiz kaldığını gördüm. İşte anahtar burada. İhtiyaç doğdu bende öğrenmeye başladım.
Peki nedir accessin farklılığı? O da şuki accessi veritabanı olarak kullanıyorsun dolayısıyla veriler arası geçişte esneklik üst safhada, fakat excelde bu geçişleri sağlamak çok zor. Bunun için excel de genellikle 1-0 mantığı kullanılır.
Örnek olarak; excel de 3-4 tane tablon var ve en son bunların hepsini bütünleştirecek bir tablo yapmak istiyorsun. Excel senin bu ihtiyacını bir yere kadar karşılar. Fakat Access te tablolar arası geçişi kolaylaştırmak için sorgulardan faydalanabilirsin. Sorgular istediğimiz değerlere kolay bir şekilde ulaşmamızı sağlar. Hatta yaptığımız şey ne kadar karmaşık olursa olsun..
Bu accessin sadece bir yönü, daha çok faydası var şüphesiz. Aklında birşeyler oluşsun diye söylüyorum. Verilen örnekleri inceledikçe daha iyi anlamaya başlayacaksın..
Kolay gelsin..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007, Ingilizce
Teşekkür ederim, sağolun.
Örneklere bakıyorum. Dediğiniz gibi, inceledikçe öğrenirim.