Access Form da onay Kutularını iptal etme

Arkadaşlar Access Form da onay kutusu na işaret koyuyorum tekrar tıklatınca onay işareti kalkıyor ve bu formdaki tüm kayıtlarda böyle
Acaba bir kodla formdaki bütün kayıtlardaki onay işaretlerini aynı anda iptal eden ve aynı anda bütün onay kutularını işaretleyen kod yazmak istiyorum acaba nasıl yazabilirim yardımcı olursanız sevinirim Yani tek tuşla tümünü temizle veya tümünü işaretle olacak

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 SP1 Ingilizce
Merhaba :hey:

Aşağıdaki kodu deneyin.

Kod:
Option Compare Database

Private Sub Command6_Click()
    Me.Check0 = 0
    Me.Check2 = 0
    DoCmd.Requery
End Sub

Private Sub Command7_Click()
    Me.Check0 = -1
    Me.Check2 = -1
    DoCmd.Requery
End Sub
Ã?rnek aşağıdaki linkte:
terscevirj.zip
http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=7756

Jale Hanım ilginize teşekkürler.
Ama benim kasdettiğim farklı bir şekildi. Form tersçevir dosyasının içine Form2 olarak bir form hazırladım orada tam ne istediğimi anlatabilirim iki tuş var biri formdaki tüm kayıtlarda bulunan işaretleri kaldıracak diğeri tüm kayıtlara işarett koyacak
ilgilenirseniz sevinirim.

Arkadaşlar yukarıdaki soruna bir çözüm bulacak arkadaş yok mu?

İlgilenirseniz sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
XP Türkçe
@teknik,
sorunu fazlaca incelemeye fırsatım olmadı ama anladığım kadarıyla böyle birşey istiyorsun...

Sayın KoTik teşekkürler
Ama küçük bir ilave olması lazım çıkşta son halini kaydederek çıkması için nasıl bir kod ilavesi lazım.
Yani seçiliyse bir dahaki form açılışında işaretli işaretsiz ise işaretsiz olarak açılması için. Þimdi hangi konumda olursa olsun fomrm açılınca onay kutuları False olarak açılıyor.

Excel Vers. ve Dili
XP Türkçe
@teknik,

şimdi onay kutuları evet/hayır, 0/-1, true/false gibi değerler taşırlar. benim size gönderdiğim örnekde dikkat ederseniz hiçbir onay kutusu belli bir alandan değer almıyor. dolayısıyla girmiş olduğunuz değerler bir alana kayıt edilmiyor. sadece nasıl yapıldığını nasıl kolay bir kod ile çalıştığını görün diye örnek yaptım.

formunuzdaki onay kutularına girilen değerleri bir alanda depolar ve kaydederseniz istediğiniz olur.

kolay gelsin... :hey:

Sayın Kotik Ben malesef kodda çok tecrübeli değilim. sizin dediğiniz şekilde yapmaya çalışıyorum. tabloda onay kutusu oluşturup orada saklamaya çalışıyorum ve formdaki onay kutusunu da onunla ilişkilendriyorum. bu kez tümünü şeç dediğimde sadece o an geçerli kayıt seçili hale geliyor veya işaret kalkıyor. benim istediğim formdaki tüm kayıtlar örneğin 500 kayıt varsa aynı anda 500 kayda işaret koymasını veya kalkmasını istiyoryum. bir kayıttaki birden fazla onay kutusuna kayıt koymasını veya iptal etmesini değil.
Ben bir türlü beceremedim.
Teşekkürler

Günaydın

Tüm kayıtların seçili olmasını istediğiniz butonun altına

[vb:1:a8156afe8c] Dim conDatabase As ADODB.Connection
Dim strSQL As String
Set conDatabase = CurrentProject.Connection
strSQL = "UPDATE Table1 SET sec = true"
conDatabase.Execute strSQL
conDatabase.Close
Set conDatabase = Nothing[/vb:1:a8156afe8c]

Tüm seçimleri iptal etmek istediğiniz butonun altına

[vb:1:a8156afe8c] Dim conDatabase As ADODB.Connection
Dim strSQL As String
Set conDatabase = CurrentProject.Connection
strSQL = "UPDATE Table1 SET sec = false"
conDatabase.Execute strSQL
conDatabase.Close
Set conDatabase = Nothing[/vb:1:a8156afe8c]

kodlarını yapıştırın.

Not : Tablo alanlarınızda Türkçe karakter kullanmayın. (yukarıdaki çözümde tablo alanlarından seç, sec yapılmıştır.)

Sayın ALPEN ilginiz için teşekkürler nihayet istediğim kayıtları buldum. sadece bir eksikliği aslında eksiklik sayırmaz da; tümünü seç veya tümünü temizle dediğim de işlemi yapıyor ama bir sonraki veya bir önceki kayıda geçince yada formu kapatıp açınca seçildiği veya iptal edildiği devreye giriyor yani formun düğmeleri tıklatınca aynı zamanda kodların altına formu yenile komutu da eklenirse tam istediğim olacak.
Teşekkürler

yani formun düğmeleri tıklatınca aynı zamanda kodların altına formu yenile komutu da eklenirse tam istediğim olacak.
Her butona eklediğiniz kodların sonuna

[vb:1:22ee3b05ff]DoCmd.Requery [/vb:1:22ee3b05ff]

satırını eklerseniz sorun ortadan kalkar.

Sayın ALPEN Tekrar teşekkür ederim ilginiz için yukarıda yazdığım mesajda yenile kodu ilave olursa daha iyi olacak diye o kodu ben ilave ettim ve çalışdı daha doğrusu araç kutusundan yenile düğmesi ekledim. ve o düğmedeki programın otomatik verdiği kodu sizi verdiğiniz kodların en altına ilave ettim ve çalıştı teşekkürler.

Sayın ALPEN size özel bir mesaj gönderdim oradaki konuyla da ilgilenirseniz sevinirim.

Hemen akabinde bende size "Lütfen sorunuzu foruma sorunuz" içerikli bir mesaj gönderdim.

Access de onay kutularını iptal etmek

Arkadaşlar yukarıdaki isteğimle ilgili soruya ilgilenip cevap veren arakadaşlara teşekkür ederim. bu isteğime ulaştım. ve form en son ekte verdiğim dosya haline ulaştı. Ama benim asıl bunu istememdeki sebep şuydu:
ben kendimce soru bankası ve sınav programı hazırladım bu kodları orada kullanacağım bir soruyu soru bankasından sınavda sorulacak sorular kısmına aktardığımda otamatik olarak o soruya işaret koyuyordu. yani seçenek düğmesi işaretleniyordu. işte ben bunun için istedim örneğin sene başında sıfırlamak için bütün aktarılan sorulardaki işaretleri kaldırmak için kullanacağım. İsteğim şu acaba aynı soruyu birden fazla aktarırsam kaç defa aktarıldığına dair sayıp bilgi vrebilir mi?
Yani 3defa soru sınavda sorulmak için aktarılmış ise (yani işaretle düğmesine tıklanınca hem işaret koyacak hemde bir yerdekaç defa tıklandığını sayacak) 3 yazacak her işaretle seçeneğini tıklattığında sayı yükselecek sene başında veya dönem başında tümünü temizle dediğimde numaratör sıfırlayacak ve başdan başlayacak
İlgilenirseniz sevinirim