access içerisinde listbox kullanımı

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
arkadaşlar selamlar,
forumu arattım ama sorumla ilgili bilgiye ulaşamadım.

ben bir tanıdık için teknik servis kayıtlarının tutulacağı database hazırlıyorum.
yeni servis girişi diye bir form yaptım. bu formda müşteri ve parça ile ilgili tüm kayıtları db'ye yazıyorum.
altında da yapılan iş ve tutarını yazabileceğim bir spreadsheet kullanmak istiyorum.

yani altta iki listbox olacak. bunlardan biri yapılan işi(yada değişen parçayı) , diğeri ise bunun tutarını yazacak. listbox'a verigirişini inputboxla yapıcam. ve alttaki kaydet butonuna tıklandığı zamanda bu veriler db'ye kaydedilecek.

aslında bu anlattıklarımı yaptım, yani formda yeni iş girişi butonuna tıklandığı zaman ikitane inputbox açılıyor ve yapılan işi ve tutarını soruyor, buna göre listelere ekleme yapıyor. fakat benim sorunum bu eklenen verileri db'ye aktarmakla ilgili.

sorun şu ki, listbox'un satır kaynak türü değerini değer listesi yaptığım zaman yazdığım kod gayet güzel çalışıyor ve listelere istediğim gibi ekleme yapıyor. fakat bu şekilde bir kullanımda veritabanı tablosuyla herhangi bir ilişki kuramıyorum.
satır kaynak türü değerini tablo/sorgu yaptığım zaman ise inputbox'tan veri girerken hata alıyorum. aldığım hata tam olarak şu:

Runtime Error 6014
"Bu yöntemi kullanmak için RowSourceType özelliği Değer Listesi olarak ayarlanmalıdır."
inputlardan listelere veri aktarımı için yazdığım basit kod ise şu şekilde:

Kod:
Dim isadi As String
Dim tutar As Integer
isadi = InputBox("YAPILAN İŞİN AÇIKLAMASINI YAZINIZ:", "İŞ AÇIKLAMASI")
tutar = InputBox("YAPILAN İŞİN TUTARINI YAZINIZ:", "İŞ TUTARI")
Liste46.AddItem (isadi)
Liste47.AddItem(tutar)
bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;

Sanırım "insert into [tablo adı]......." kullanmanız gerekir. Örneğinizi ekleyin bence...