access icin 1e1 yardim lutfen

Excel Vers. ve Dili
office 2000
Merhaba Arkadaslar, uygunmudur bilmiyorum ama yardima ihtiyacim var;

Dort grup var; alt gruplari ile birlikte asagidaki sekilde;

Komisyoncu;
Adı
Adresi
Ulke
Bankasi

Alici
Adi
Adresi
Ulke
Bankasi

Siparis
Kontrat tarihi
Kontrat No
Komisyon orani
Yukleme tarihi
Urun adı
Miktarı
Fiyatı (euro ve USD değişken – toplam istendiginde nasil ayirabilirim bir fikrim yok)
Buraya baska eklemelerde yapılacak (konteynır, paketleme vb)

Fatura no
Fatura tutarı
Konsimento no
Konsimento tarihi

Yukaridaki sutunlara baska birimler de eklenebilir.

İlk aciklamalar;
1) komisyoncu ve alicilar birer kere yazilacak
2) Arama veya sorgulama ilk olarak kontrat no dikkate alinarak yapilacak
3) Bir komisyoncuda bir den fazla alici
4) Bir alicida birden fazla kontrat
5) Bir kontratta birden fazla urun olabilecek

Yani;
Birinci sorgulamada ; Komisyoncuya gore alicilari
Komisyoncuya gore urunu
Aliciya gore urunu
Kontrat numarasına gore komisyoncu-alici- urun ve o kontrat ile ilgili diger detaylari bulmalıyım

Oncelikli olarak bunlar. Ancak, bunun alt sorgulamasında;
Ulkelere gore urun cesitlerin ayni urunun toplam miktarlarını alarak
Alicilara gore o zamana kadar satilmis urunleri ayri ayri toplamlarini alarak sorgulayabilmeliyim

Bunlarin devami da olabilir, yani yatay dikey grafik ile urun bazında satış, alici bazinda urun vb grafikler.

Gelelim asil sorularima;
Oncelikle;
1) Komisyoncu, alici, siparis ve fatura olarak detaylandirdiklarimi tek tabloda mi gostermeliyim, yoksa 4 ayri tablo yapip baglanti mi kurulmali

2) anahtar olarak herbirinin birinci satirlarini mi vermeliyim, yoksa bendisi otomatik mi versin

3) Yukaridaki sorunumu zaman eksikliginden yapamayabilirsiniz, ama mutlaka bir mantik kurulusu vardir en azindan bu mantigi olusturmamda yardimci olabilirseniz sevinirim. Boylece o mantik cercevesinde, yardim taleplerimi en aza indirgerim.

4) Eger daha fazla detay veya bilgi isterseniz, buradan veya myrose_99@hotmail.com dan bana ulasabilirsiniz.

Simdiden cok tesekkur ediyorum.

Merhaba;
1-Komisyoncu, alici, siparis ve fatura olarak (4) ayrı tablo oluşturun.Bire-çok ilişki ile birbirine bağlayın.

2-Anahtar alanın birinci satır olması,otomatik verilmesi veya sizin tarafınızdan yazılması pek önemli değil,ancak anahtar alanın veri türünün sayı-metin-çift-otomatik vb.olması ilişkilendirme aşamasında önemlidir.Buna dikkat ederseniz problem yaşamazsınız.

3-Öncelikle deyatlı düşünerek ve türkçe karekter kullanmamaya dikkat ederek Tabloları oluşturun gerisi gelir.Gerekirse buraya eklersiniz yardımcı olmaya çalışırım.Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Evet sayın içeiner in söyledikleri çok doğru.
Ancak ekleyeceğim bir kaç nokta var
1- Bir veri tabanı planlarken öncelikle kâğıt kalemi elimize alır her adımı her bağlantıyı çizeriz.
2- Tabloların içine yerleştireceğimiz veri türlerini ve yer alacak elemanları planlarız.
3- Kullanacağımız formları tasarlayıp çizeriz.
4- Ondan sonra bizden istenenlerin tasarımız tarafından karşılanıp karşılanmadığını kontrol ederiz.
5- Anlayacağınız veri tabanının uygulamaya geçirirken harcayacağımız zaman 10 birimse 8 ini plânlamaya ayırmamız gerekir.

Unutmayın önce kâğıt kalem sonra uygulama

İyi çalışmalar :eek:k::

Excel Vers. ve Dili
office 2000
Degerli Arkadaslar,

mesajlariniza cok tesekkur ediyorum, oncelikle dediginiz gibi, 4 ayri tablo olusturup, bunlari kagit uzerinde birlestireyim. sonra tablolara yerlestireyim. size bildiririm buradan.
Aslinda bu yapacagim (deneyecegim) formatta bir dosya bir cok kisinin de isine yarayabilir burada.
Umarim yardimlarinizla yapabilirim.
Tekrar tesekkur ediyorum.

Son bir seyden emin olmak istiyorum; mesela tablolari olusturduk; baglantilari kurduk; daha sonradan tabloya satir veya birim ekleyemiyoruz degil mi? Saniyorum eklenmiyor; ama emin olmak istiyorum.

sevgi ve isikla kalin
Metin

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Eklenebiliyor sayın TheLeader. Satır ekleme demek kayıt ekleme demek. Birim dediğinizde sütun o da eklenebiliyor.
Tabloları oluşturduktan sonra bu tabloya kolayca veri (Kayıt) girebilmek için tablolarla ilişkili form tasarlamanız gerekiyor.

İyi çalışmalar :hey:

Merhaba,

Theleader'in demek istediği zannedersem tabloya yeni Alan adı eklemek.Tablonun her aşamasında yeni alan adı ekleyebilirsiniz.Ancak veri girildikten sonra anahtar alanı değiştirmek problem yaratır.

Excel Vers. ve Dili
office 2000
Arkadaslar cok tesekkur ediyorum, ben kastettigim alan adi idi. demek istediklerinizi anladim. ona gore tasarimda revisyon yapacagim. hemen calisma yapmaya basliyorum. bakalim nasil olacak.

selam ve saygilarimla

Sevgi ve isikla kalin
TheLeader (Metin)