Access Otomatik Sırlama Hakkında

Bir Access çalışmamda Müşteri bilgileri olan Müşteri Bilgisi Adında tablom var. Buna bağlı olarak alt form olarak tahsilalat bilgileri var. Müşteri bilgisi ile tahsilat bilgisi ilişkilendirme yapıldı.
Sorunum: Müşteri bilgisindeki Otomatik Sıra No ile Alt Formdaki Tahsilat bilgininin sıraları aynı idi. Bir yanlışlık yaptım Müşteri bilgisindeki otm.sıra ile alt formdaki sıra değişti bunu eski haline getirebilirmiyim? Ne yapmam lazım. İlginize teşekkür eder, yardımlarınızı beklerim.
soruya ek:binlerce kayıt var tabloda toplanıyor otomatik sayı ile alt form ilişkili herşey normal fakat ana tablodaki otomatik sayıyı kaldırıp yeniden otomatik sayı verdiğim zaman işler karışıyor. Kısacası kayıt ettiğim 1.isim mesela :ADEM YİĞİT olan HAMZA ERGÜT oluyor. Bunu çözmek istiyorum. Bilgi depo edilen 1.tablonun özelliğinde bir değişiklik yapılacakmı?

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
office xp
sayın burhan bey
çalışmanızı eklerseniz örnek üstünden cevaplayabiliriz.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
selam

örneğinizi inceledim eğer eski sıra tablosundaki aynı sırayı korumak istiyorsanız ben şunu öneririm (ben öyle yapıyorum ama işe yarıyor) tabloya kopyala diyorum ve yapıştır derken sadece yapı seçeneğini işaretliyorum böylece aynı özellikleri taşıyan ama tamamen boş bir tablo elde ediyorum daha sonra eski tablodaki verilerimi aynen yeni tabloya yapıştırıyorum (bu işlem veri tabanının boyutunu biraz arttırıyor ama bu sanal bir şişkinlik veritabanını sıkıştır onar ı seçtiğinizde eski halini alıyor.)

ikinci konuya gelince sanırım ilk hatanız otomatik sayı formatlı iki alanı bağlamak olmuş. otomatik sayı alanı tablolar için gerekli olabilir ama çeşitli şekillerle (sizde olduğu gibi) silinebiliyor ya da güncelleştirme sorguları, yapıştırma hataları falan ile rakam artabiliyor.

bunun önüne nasıl geçeceğinize gelince; (yine yaptığım bir şeyi önereceğim daha pratik bir yolu olabilir kesin kuraldır olarak algılanmamalı sadece bende işe yarıyor) sizin örneğinizden gidersek ödeme planı tablonuza bir sütun eklemenizi ve bu sütunun özelliğini sayı olarak ayarlamanızı müşteriler tablonuzun sıra no alanı ile bu yeni sütunu birleştirmenizi öneririm böylelikle siz tablolardan satır da silseniz ödeme planınızda aksaklık çıkmaz.