Access penceresini gizleme(Windows 7)

Access penceresini gizleme ilgili gerek bu sitede gerekse birçok sitede araştırma yaptım. 3 farklı yöntem sunuluyor, windows xp işletim sistemi olan bilgisayarlarda office 2003-2007-2010 herbirinde problemsiz olarak çalışıyor. örneğin işletim sistemi xp, office 2010 veya 2007 de problem olmuyor, ancak işletim sistemi win7, office 2003-2007-2010 herbirinde ise başlat çubuğunda program iconuna veya yazısına tıkladığınızda gizli olan access penceresi tekrar açılıyor. şimdiye kadar incelediğim problemin çözüm yollarında hep office 2003-2007-2010 olarak çözüm aranmış, bence konuyla ilgili verilen çözüm metodlarını işletim sistemine gözönüne alınarak yapılabilir. gizleme metodlarından bir tanesi ise alt menü çubuğunda access iconu gözükmüyor, bu metod da problem yok. ancak ben alt menü de bu iconun gözükmesini istiyorum. çünkü bilgisayarda birçok farklı dosyayı açıp bunlar arasında geçiş yapıyorum. bu geçişler esnasında alt+tab tuşu ile geçilebiliyor ama ben icona basarak yapmak istiyorum. bu konuyla ilgili bir çalışma var mı acaba, çünkü işletim sistemi win7 olan bilgisayarlarda, access penceresi açılışta gizli olarak geliyor, ancak başlat çubuğundaki icona veya yazıya tıkladığında access penceresi tekrar açılıyor. bu konuyla ilgili resimli anlatımı ekte gönderiyorum. yardımcı olacak ustalara şimdiden tşklr.........

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Kullandığınız pencere gizleme yöntemini unutun; ben farklı bir öneri de bulunayım..

Modüle kaydediniz..:

Kod:
Option Compare Database

Option Explicit
'Formun açılan ve kalıcı özelliklerini evet yapınız..
'Ayrıca formun biçim özelliklerinden otomatik ortala da evet olsun..
Declare Sub SetWindowPos Lib "User32" (ByVal hWnd&, _
                                       ByVal hWndInsertAfter&, _
                                       ByVal X&, ByVal Y&, ByVal cX&, _
                                       ByVal cY&, ByVal wFlags&)

Global Const HWND_TOP = 0
Global Const SWP_NOZORDER = &H4

Function SizeAccess()
Dim cX As Long, cY As Long, cHeight As Long
Dim cWidth As Long, H As Long

H = Application.hWndAccessApp

cX = 650    'Ekran solundan uzaklaşma değeri..
    cY = 350    'Ekranın üstünden uzaklaşma değeri..
    cWidth = 0    'Pencere buyutu genişlik..
    cHeight = 0    'Pencere buyutu yükseklik..

SetWindowPos H, HWND_TOP, cX, cY, cWidth, cHeight, SWP_NOZORDER
    Application.RefreshDatabaseWindow
End Function
Formun açıldığında bu şekilde çağırınız..:

Kod:
Call SizeAccess
Bu yöntem Access penceresini gizlemez ama hem boyutlandırır hem de konumlandırır.. Dolayısıyla, modül içerisinde işaret ettiğim değerler pencereyi ekranınızda ortalar ve eni boyu 0 haline getirir.. Formunuz da ortalı ve açılan olduğu için pencere formun altında kalır..

Çubuk üzerindeki tıklamalarınız görüntüyü değiştirmez.. En azından Win 7 ve 2010 Office testinde böyle oldu.. ;)