Access Projesinde Tarih+saat formatındaki veriyi tarih formatına dönüştürme

Herkese Merhaba,

Sorguda tarih+saat (14.11.2006 14:30) şeklindeki verinin sadece tarihini(14.11.2006) verecek bir fonksiyon bulamadım. Masaüstü uygulamasında bu işlem int(X) fonksiyonuyla gerçekleşirken, Access projesinde böyle bir fonksiyon var mı?

Yardımcı olursanız sevinirim...
İyi çalışmalar

Yani, istediğim tam olarak rounddown fonksiyonu. Fakat; Access Projesi'nde nasıl yapılıyr? Bilen varsa, yardımcı olursa sevinirim

Excel Vers. ve Dili
2010
sayın sadıka
sorguyu tasarım görünümünde aç ve tarih alanının özellik ayarında seçim yap ve formatı da oradan ayarla
biçim: kısatarih
girişmaskesi:00.00.0000;0;_
ok
bunun için kod falan yazmana gerek yok
hatta ve hatta olayı bence enbaşından düzeltirsen iyi olur
tablolardan düzelt yukarıda yazdığım şekilde
iyi çalışmalar

atilla52 cevabın için teşekür ederim. Fakat; dosya başka bir veritabanına bağlı ve odbc aracılığıyla accesse aktarılmış. O yüzden tarih+saat formatını değiştirdiğim zaman bir değişiklik olmuyor.(Bu değişikliği hem tabloda hem de sorguda denedim.) Daha sonra da önce Convert(adını tam olarak hatırlamıyorum.) fonksiyonunu kullanarak önce sonra da integer'a daha sonra da tarih formatına değiştirdim. Ama bu defa tarih+saat formatındaki verileri yuvarladı. Yani, 24.11.2006 16:00'yı 25.11.2006'ya çevirdi fakat ben 24.11.2006'ya çevirmesini istiyorum.
Herkese kolay gelsin...

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın sadıkd,

Gerçi bununla ilgili çözüm var forumda ama tekrar vereyim.
Bu gibi durumlarda Format fonksiyonu kullanılır. Sizin tarih uzun tarih diye anılan format da bunu kısa tarihe çevirmeniz gerekiyor.

Format("alanadı";"Short date")

şeklinde çevrimi yapabilirsiniz. Eğer kod da kullanacaksanız ; ün yerine , ü kullanın.

iyi çalışmalar:)

Sayın modalı,

Cevabınız için teşekkür ediyorum. format fonksiyonu access proje sorgularında çalışan bir fonksiyon mu acaba?

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
SQL kodu:

Kod:
SELECT tblTarih.Tarih, Format([Tarih],"Short Date") AS Deyim1
FROM tblTarih;
İyi çalışmalar :)

Çok sağolun. Konuyla alakalı değil ama evdeki bilgisayarıma SQL SERVER kurmak istiyordum. Nasıl kurulacağını biliyor musunuz?
Teşekkürler...