Access sınav sorularım 2

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
1-sorgu ve formlarda kullanılan tabloların ilişkili olup olmaması sonuçları etkilemez D/Y
2-form ve raporlarda hazırlanacak hesaplama alanları için ilişkisiz denetimler kullanilir D/Y
3-eylem sorguları ,sorgu çalıştıgında kendilerinden beklenen işlevi yerine getirir ve sorgu sonucu kriterlere uyan kayıtlarıda listeler D/Y
4-iki tablo arasında kurulan bir-çok ilişki ile bir tablodaki her kayıt ,ikinci tabloda bir veya daha fazla kayıtla eşlenirken ikinci tablodaki her kayıt birinci tablonun tüm kayıtları ile eşleşebilir D/Y
5-tablonuzda grafik,belge veya baska programlardan nesneler içeren alanları FORM gorünümünde yani uygun form yaratarak görebiliriz D/Y

sorular dogru yanlış şeklindedir

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
1- D
2- D
3- Y
4- Y
5- D

(sakın ola kesin doğrudur muamelesi yapma. hepsi de yanlış olabilir.
bikaç cevap daha bekle)

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
sana bir görev:

bu soruların doğru ve yanlışlarını netleştirdikten sonra,

neden doğru neden yanlış olduğunu açıklayıp küçük de bir örnekle süslersen
biz de aydınlanmış oluruz.

Excel Vers. ve Dili
office 2003, sql server
merhaba,
yeni54 arkadaşımın yazdığı cevaplara bende aynen katılıyorum.. ancak 3. soruda ben doğru diye düşünüyorum çünkü istenen sonuçları getirir.. bence sadece o şüpheli.. :)
bende merak ediyorum sonucu :)
kolay gelsin..

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın cuneyta,

3. soruda kavram karmaşası yaşanıyor. Eylem sorgusu deyince sanırım, ekleme, silme, güncelleme ve tablo yapma sorgularını kast ediyorlar. Bunlarda kayıtları listeleme gibi bir olayı olmadığından doğru cevap bence bu soru için Yanlış.

İyi çalışmalar :)

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Bence şöyle bir aldatmaca var. "Sorgu sonucu kriterlere uyan kayıtları da listeler" deniyor. Hiçbir sorgu kendi sonuçlarını analiz edemez. O zaman kısır bir döngü ortaya çıkar. Tıpkı excel de a1=a1+a2 gibi birşey olur. Bu da hata döndürü çünkü kısır döngü oluşur.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
sorgu ve formlarda kullanılan tabloların ilişkili olup olmaması sonuçları etkilemez D/Y

sizce bu doğru mu? bence yanlış.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Sonucu etkiler... Hatta ilişki türü bile etkiler..

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Etkilemeyecekse neden ilişki kurulsun ki zaten. İlişki sonuçları etkilesin diye kurulmuyor mu?

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Örneğe gerek yok aslında siz de bilirsiniz left-join, right-join, cross-join olaylarını, bu sanırım bir fikir verir size...

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
aralarında ilişki olan a ve b tablosu ile
aralarında ilişki olmayan a ve b tablosu ile ilgili bir sorgulama yaptığını düşün.

aynı sorgu.

sonuçlar farklı mı gelir aynı mı gelir? (yukarıdaki saydığın her türlü join i deneyebilirsin)

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhabalar;
3 tablo ve 3 farklı sorgu var .. Aslına bakarsanız sizin yine de farklı bir olaydan bahsettiğinizi düşünüyorum. Çünkü gönderdiğim örnekteki durumu zaten çok iyi bildiğinize eminim..

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
sayın beab05. aynı sorgu cülmesi demiştim. senin yazdıkların aynı sorgu cümlesi değil ki. :)

"...tabloların ilişkili olup olmaması..." cümlesinden şunu anladım:

tablolar arasında, tasarım aşamasında bir ilişki kurulmuş.
(yani a ve b tablosu arasında foreign-key(yabancı anahtar) tanımlaması yapılmış).

bu tür tablolar, sorgularda veya formlarda kullanıldığında, sonuc olarak
elde edilecek verilerde farklılık olur mu olmaz mı şeklinde.

aslında bu şıkkı ilk okuduğumda, bu soru yanlış sorulmuş diye düşündüm.
çünkü, select sorgularında sonuç değişmez ama eylem sorgusu olarak adlandırılan, insert, update, delete ... gibi sorgular sonucunda sonuçlar
farklı olabilecektir. (farklı olmayabilir de)

çünkü, diyelimki a ve b tablomuz var. aralarında ilişki kurduk ve
bilgi tutarlılığına zorla dedik.

bu iki tablo arasında nasıl bir select sorgusu kurarsanız kurun, ilişki olsa da
olmasa da aynı sonuçlara ulaşırsınız. (aynı sql cümlesi ile)

ancak, bir delete sorgusu ile a tablosundan 5 kayıt silerseniz,
eğer a ve b arasında ilişki yoksa sadece a dan 5 kayıt silinir.
eğer a ve b arasında bir ilişki varsa ve bilgi tutarlılığına zorla denmişse,
a tablosundaki 5 kayda karşılık, b den en az 5 (en fazla n) kayıt da otomatikman silinecektir.
dolayısıyla a ve b arasında ilişki var ile yok olma durumuna göre farklı sonuçlar çıkacaktır.

bu durumda da, bazen doğru, bazen yanlış diye cevaplamak gerekecek.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Bazen doğru, bazen yanlış ;)

Ben de anladım ki tablolar arasında tasarım sırasında ya da ne zaman ilişki kurulduğu önemsiz .. ( soruya göre)
Açıklamalarınız gerçekten çok iyi .. Lakin hala kafam karışık sizi doğru anladığımdan emin değilim. Yine de soru 1 yanlış diyorum ;)
Teşekkürler...