Access - SQL Server

Excel Vers. ve Dili
2007
Herkese Merhabalar,

Arkadaşlar, çok kullanıcılı bir access dosyam var, database ve formları ayırdım,
fakat database çok hızlı bir şekilde büyüyor, database i SQL server a taşımamın bir yardımı olur mu? daha önce böyle bir uygulama yapan arkadaşların tecrübelerini bekliyorum,

Teşekkürler,

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002
Ben şu anda milyonlarca kayıt içeren datalarımı SQL Server 2000 üzerinde tutuyorum ve uygulamalarım Access üzerinde çalışıyor.

Hiç dert etmeyin sizde rahat rahat kullanabilirsiniz.
Bir SQL Server tablosunu, Link ile bağlayıp aynen bir Access tablosu gibi
kullanabilirsiniz.

SQL Server veritabanı çok fazla kayıt ve çok fazla kullanıcı için uygun bir ortamdır. Kolay kolay bozulmaz, kullanıcılar çalışırken yedekleme yapabilirsiniz.
ve şimdi aklıma gelmeyen bir çok özelliği vardır.

Access tablolarını direkt olarak SQL Server'a taşımanın bir yolu var mı bilmiyorum ama tabloları manuel olarak oluşturup kayıtları access'teki append query ile taşıyabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2007
Sayın Hocam,

Access 2007 kendi üzerinde dosyaları SQL servere taşıyabiliyor,

Merak ettiğim şu, tabloların bulunduğu database her gün 7 - 8 MB büyüyor ve Access üzerinden sıkıştır, yapınca bu 200 kb'ye kadar düşüyor, SQL serverde böyle bir sıkıştırma komutu var mı, yoksa böyle bir işleme gerek olmayacak mı ?

3 mb lık bir database SQL e taşıyınca 9 MB oluyor ve böyle giderse ilerde çok daha büyür mü?

Hazır konusu açılmışken, SQL Server da yedekleme işlemi nasıl yapılıyor, bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
SQL Server 2000'i ilk kez indiren kişi hangi service pack'leri indirip yüklemesi gerekir?

Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002
Access 2007 kullanmadığım için bilmiyordum, faydalı bir bir özellik yapmışlar.

Büyümeye gelince; SQL Server'da database oluştururken büyüklüğünü MB olarak kendiniz verebiliyorsunuz ve büyüme özelliği sayesinde de database dolduğunda sizin seçebileceğiniz şekilde Mb veya % cinsinden otomatik olarak büyüyebiliyor. Sizin söylediğiniz şekilde ayrıca bir sıkıştırma işlemine gerek yok. 3 Mb'lık verinin SQL Server'da 9 MB olmasını dert etmeyin bence, daha sonraki büyümesinde fazla fark olacağını zannetmiyorum. 9 Mb SQL Server için çok ufak sayılır, GB'larca database'i sorunsuz kullanabilirsiniz.

SQL Server da yedekleme işlemi aslında çok çeşitli. Çok basit yöntem de var, ilk başta size çok karışıkmış gibi gelecek yöntemlerde. Bu nedenle sadece basiti anlatayım, tüm seçenekleri bir mesajla anlatmak mümkün değil.

Enterprise Manager adlı yönetim konsolunda Database üzerinde iken sağ tuşla "All Tasks" ve "Backup Database" i seçerseniz rahatça yedekleyebilirsiniz.

SQL Server'ı buradan kısaca anlatmak mümkün değil, Öncelikle bir kurs tavsiye ederim tabii ki ama isterseniz internetten bu konuda araştırmalar yapıp bir çok döküman bulabilirsiniz (Örneğin http://www.sqlnedir.com ) veya piyasadaki kitaplardan faydalanabilirsiniz.

Şunu da belirteyim ki SQL Server'ın türkçesi yok tamamen ingilizcedir.

SQL Server yerine daha basit ve daha ucuz olan ve küçük databaseler için daha çok tercih edilen MySQL adlı veritabanını da kullanmayı düşünebilirsiniz.
Ancak MYSQL konusunda benim tecrübem yok.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2002