access te saat kavramı

Excel Vers. ve Dili
2000 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
3.6.2022
access form sayfasında sa/da/sn şeklinde ve sürekli çalışan saati nası yapabilirm?
teşekkür ederim..

Excel Vers. ve Dili
2000 türkçe
3.6.2022
teşekkür edeirm ama kendi formuma bir türlü kopyalayıp çalıştıramadım........
nasıl düzenleyebilirim?

Excel Vers. ve Dili
XP Türkçe
şimdi JALE hanımın affına sığınarak, onun ne yaptığın bir anlatalım.

öncelikle 2 tane ETİKET alanı yaratmış. daha sonra FORM'un genel özelliklelerinden süreölçer aralığı'na (1000) değerini atamış. dolayısıyla süre çlçer her 1 saniyede bir iş yapacağını biliyor. Formun ZAMAN DOLDUÐUNDA özelliğine de ne yapacağını aşağıdaki kodları yazarak anlatmış.
Kod:
lblclock.Caption = Now
lblTime.Caption = Time
gene jale hanımın affına sığınara yaptığı çalışmaya ben de bir form ekleyerek farklı bir çözüm önereyim.

FORM2 üzerinde bir tane METİN KUTUSU yarattım bunun DENETİM KAYNAÐI'nı "=TIME()" olarak verdim. gene süre ölçere 1000 değerini verdim. ve zaman dolduğunda ilgili METİN KUTUSU'nu ".requery" ettirdim.

yalnız saat uygulaması yaptığınız formun yoğunluğuna göre sistemi yorabilir. bu yüzden Süre Ã?lçere 1000 (Bir saniye) yerine 60000 (Bir dakika) değeri vermeniz faydalı olabilir.

iyi çalışmalar :hey:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 SP1 Ingilizce
KoTiK' Alıntı:
şimdi JALE hanımın affına sığınarak, onun ne yaptığın bir anlatalım.
Günaydın :hey:

Nasılda anladınız anlatmayı sevmediğimi teşekkür ederim.Bu arada bebeğiniz çok güzel Sn Kotik.

Excel Vers. ve Dili
2000 türkçe
3.6.2022
Sayın Kotik:

Yaptığınız açıklama için çok teşekkür ederim. Bu sefer zamanı çalıştırabildim...
Bu konuda ustalaşıncaya kadar sizlere başvurmaya devam edeceğiz.....

Excel Vers. ve Dili
XP Türkçe
jale' Alıntı:
Nasılda anladınız anlatmayı sevmediğimi teşekkür ederim.
rica ederim. umarım tam olarak anlatmışımdır.

Konuyla alakasız ama;
jale' Alıntı:
Bu arada bebeğiniz çok güzel Sn Kotik.
:D bence bir maşallah diyin, şubattan beri orjinaline sahibim... :hey:

Excel Vers. ve Dili
XP Türkçe
oguz demirbas' Alıntı:
Bu konuda ustalaşıncaya kadar sizlere başvurmaya devam edeceğiz.....
Bu konularda ustalaşmak diye birşey yok, bilginin sonu yok çünkü. en "usta" insan bile bazen burnunun ucundaki çözümü göremiyebiliyor. ondan her zaman bekleriz efem... :)

ayrıca mevzuyu iyice geyiğe sardırıp OFFTOPIC oluyoruz o ayrı konu :D

Excel Vers. ve Dili
2000 türkçe
3.6.2022
ayrıca mevzuyu iyice geyiğe sardırıp OFFTOPIC oluyoruz o ayrı konu
forumda yalnızca bilgi paylaşılamlı diye düşünüyorum....
saygılarımla....

Peki arkadaşlar daha önce de bu formda sormuştum cevap alamadım eğer şimdi cevap verirseniz sevinirim. Sorum şu forma koyulan saat benim belirlediğim beir süre sonra formu kapatabilir mi veya geri sayım kronometresi koyup o süre bitince formun kapanması sağlanabilir mi? İlgilenirseniz sevinirim

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 SP1 Ingilizce
teknik' Alıntı:
Peki arkadaşlar daha önce de bu formda sormuştum cevap alamadım eğer şimdi cevap verirseniz sevinirim. Sorum şu forma koyulan saat benim belirlediğim beir süre sonra formu kapatabilir mi veya geri sayım kronometresi koyup o süre bitince formun kapanması sağlanabilir mi? İlgilenirseniz sevinirim
Biraz aşağıda daha iyisi var, bu dosyayı yüklemeyin
timer.zip dosyasına bakın.

Jale Hanım ilginize teşekkür ederim. ama süreyi nereye nasıl yazacağız. yani 30 dakikalık bir süre vermek istiyorum bu süreyi nereye tazacağım. Birde süreyi dakika olarak vermek mümkün mü?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 SP1 Ingilizce

Ekledim (denemedim ama olması lazım :mrgreen: )

Jale Hanım Gerçekten Çok teşekkür ederim Bu kadar kısa sürede İlgilendiğiniz için. Benim Asıl sorum şuydu Ã?rneğin 30 dakikayı öylesine söylemiştim yani belirteceğim süreyi mutlaka kod olarak mı Yazmak gerekir yada formda bir yere yazacağım süreden başlaması mümkün mü?

bu dosyayı yine forumdan bir arkadaş göndermişti hoşuma gitmişti ama arkadaşı hatırlayamıyacam buda güzel bir çalışma ekleyim.

Sayın Jale Hanım Günaydın
Dün Accessde Forma süre verme ile ilgili geri ayım kronometre kodu olan Timer diye bir dosya göndermiştiniz öce teşekkür ederim. ben istediğim süreyi kod yazmadan nasıl başlatabilirim diye sormuştum ama hazırladığım dosyada buna gerek olmadığı ortaya çıktı. Yalnız hazırladığınız o timer dosyasında yani geri sayım kronometresinde aynı anda dakika ve saniyeyi birlikte gösteren kod yazılması mümkün mü yani 60 saniye bitince bir dakika eksilecek. Eğer ilgilenirseniz çok sevineceğim İyi Çalışmalar

Jale Hanım Yukarıda yazdığım dosyada birde şu aksama var:
örneğin ben form özelliklerinden süre ölçer kısmını 1000 den 60000 e çıkarınca saniye yerine dakika da eksiliyor. Ancak kronometre formu açınca değil bir saniye yada bir dakika sonra devreye giriyor. Eğer Süre ölçer değerini 1000 yapınca bir saniye sonra başlıyor ama bu pek belli olmuyor 60000 yapınca dakikada değişeceği için bir dakika sonra çalışmaya başlıyor. Acaba bunun düzelmesi mümkün mü?

teknik' Alıntı:
Sayın Jale Hanım Günaydın
Dün Accessde Forma süre verme ile ilgili geri sayım kronometre kodu olan "timer" diye bir dosya göndermiştiniz önce teşekkür ederim. ben istediğim süreyi kod yazmadan nasıl başlatabilirim diye sormuştum ama hazırladığım dosyada buna gerek olmadığı ortaya çıktı. Yalnız hazırladığınız o timer dosyasında yani geri sayım kronometresinde aynı anda dakika ve saniyeyi birlikte gösteren kod yazılması mümkün mü yani 60 saniye bitince bir dakika eksilecek. Eğer ilgilenirseniz çok sevineceğim İyi Çalışmalar