access uzak kullanıcılı veritabanı desteği

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Excel Vers. ve Dili
2003
arkadaşlar yaptığım bir çalışmayı ağda (yerelağ) yaklaşık 40 kullanıcıya açmak için eksisi ve artısı ile tam olarak ne yapmalıyım, bu konuda tecrübe edinen dostların yardımını bekliyorum, 40 kullanıcı erişim sağladığında ne gibi bir sıkıntı olur yada sorunsuz olarak çalışması için nasıl bir sistem uygulanır lütfen fikirlerinizi ve cevaplarınızı aktarın.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sayın candar cantürk... Bununla ilgili forumda aslında bilgi vardır ama ben yine de sana bazı önerilerde bulunayım.

1- Öncelikle tam profesyonel bir çalışma için verileri form -sorgu-rapor ve modüllerden ayırmalısın. Yani back end - front end olayını gerçekleştirmelisin. Böylece verilerin-yani tabloların olduğu mdb dosyası- ağdaki paylaşıma açılmış hızlı bir makinede bulunur, kullanıcılar da verileri bu makineye kaydederler. Kendi kullandıkları arayüz ise kullanıcıya göre değişebilir, güncellenebilir yapıdadır. Böylece yetki işini de çözmüş olursun. Mesela aynı veri tabanına kayıt yapan sekreter ön masada hastaların adını, kaydını alır; buna karşılık doktor iç tarafta yine aynı veri tabanına daha önemli, ama sekreteri çok ilgilendirmeyen ve görmesi gerekmeyen veriler kaydeder. Teorik olarak 25-30 kişi sorunsuz çalışır sanıyorum. Elbette ağırlık olacaktır.

2- Aynı işlemi ağda paylaşıma açılmış bir veri tabanı dosyasının kısa yolunu terminallere kopyalayarak da yapabilirsiniz. Ama o zaman herkes aynı verileri, aynı form-rapor-modül vb. kullanır. Farklı arayüzler mümkün değildir. Yavaşlama daha çok olacaktır. Tavsiye edilmez. Birkaç kişi farklı zamanlarda kullanacaklarsa eringeç arkadaşlar kullanabilir :))

3- Bir ara madde 1'de anlattığım işleri ana makineye SQL Server kurup yapmıştım. Hız inanılmazdı. Fakat sorun şuydu ki, benim mevcut programlarımın verilerinin hepsini SQL tabanlı verilere dönüştürmem gerekiyordu. Bu da o kadar kolay olmuyordu. Uyumsuzluklar ortaya çıkıyordu. -Bunun nasıl convert edildiği ile ilgili güzel bir alıntı yazı eklemiştim foruma.. Bence mutlaka bulup okuyun -

4- Tabii sonradan farkettim ki, SQL ile direkt olarak verileri oluşturup Access ile bağlanmak daha akıllıcaydı. Halbuki çözüm gözümüzün önünde duruyordu. Access'te proje oluşturup veri tabanınızı buna göre kurarsanız zaten buaraya kadar anlattıklarımı süper olarak yapmış oluyorsunuz. Sorgular dışında yapıda gözle görülür bir fark yok. Uzantısı mdb değil ama işlemler aynı. En güzel yanı da web üzerinden de bağlanılması mümkün ve süper süper hızlı oluyor. Biz arkadaşlarla port açarak mdb veri bağlantısı denemiştik. Bu konuda sevgili yeni54 bize çok yardımlarda bulunmuştu. Ben bizzat denedim. İnan denemek bile istemezsin.. O kadar yavaş. Ama proje oluşturduğunda otomatik olarak SQL üzerinden çalıştığı için müthiş hızlı.. Kesinlikle bu yolu seçmeni isterim.

Kolay gelsin...

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 365 (64 bit) - Türkçe
Benim tavsiyem,

> 40 gibi önemli bir sayıda kullanıcı için asla .mdb kullanmayın.
> Kayıt sınırı olmayıp azami boyut mdb 2 GB, MSDE2000 4 GB dır.
> Eğer hareketli bir trafik varsa Server-Client uygulaması olan MSDE2000 bile yeterli gelmeyebilir. Düzenli shrink gerekebilir. Bu durumda SQL Server kaçınılmaz olur.
> MS SQL Server lisans gerektirir. Ücretsiz sistem olarak Interbase 6.0 veya Firebird kullanabilirsiniz. NTFS dosya sistemi ile dosya sınırı çok ötelere gitti ve terabayt boyutunda VT olarak bunları kullanabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Zaten benim de tavsiyem dikkat ettiyseniz SQL server tabanlı Access Projesidir. Access projesinde de SQL server kurulması gerekiyor. Sonuç olarak dosyanın uzantısı mdb olmuyor. Veriler tıpkı SQL gibi oluşturuluyor. Ama en sağlamı bir sql server kurup access projesi ile bu verilere bağlanmaktır. Şirket içi çalışma için de web tabanlı erişim için de süper verimli...

Excel Vers. ve Dili
2003
Dostlar çok sağolun, eksik olmayın...
konuya biraz açıklık getirmenin doğru olacağı kanısıyla, eklemekte yarar var;
kullanmayı düşündüğüm uygulama yerel ağ üzerinde çalışacak olan geniş kapsamlı bir kurum içi arşiv projesidir, minimum 25 - 30 bin kayıt ile mevcut kayıtlara ait evrakın scanner ortamından aktarılmış görüntüsü ve istendiğinde erişimle evrak görüntüleme ve çıktı alma gibi özel durumlar mevcuttur.

ayrıca local olarak kayıt yapılmıyor yanlızca sorgu ile mevcut veritabanındaki evraka erişilip görüntüsü yazdırılıyor yani kayıtlar ana makine (server) ile tekil kullanıcı tarafından gerçekleştirilmektedir.

25-30 bin kayıt ortalama 350bin adet evrak görüntüsüne ev sahipliği yaparmı access yaparsa şayet misafirlerini ne kadar iyi ağırlayabilir ? ben bunun için fikirlerinizi merakla bekliyorum.
hepinize tek tek teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2003
anlaşılan yapmayacak...
başka bir şeyler öğrenmek gerekiyor
access i fazla büyüttük
sağolun dostlar...

Ben sorun çıkacağını sanmıyorum.
Dikkat etmeniz gereken şudur. Dosyayı açık tutmayacaksınız. SQL ile veri gönderip alacaksınız. Arşiv dosya görüntülerini de mdb içinde saklamayacaksınız. Bir kolasörde saklayyıp sadece yolu mdbye kaydedeceksiniz. Bu şekilde hiç bir problem çıkmaz. ASP ile de desteklerseniz yerel ağda internet sayfasında arama ve görüntüleme yaparsınız. 25 - 30 bin kayıt access için çok değil. Sorgularınızı sade ve hızlı tasarlamalısınız. Dosyayı hiç kimse access ile açıp veriş girmeyecek, excel ile dış veri aldan veri alıp açık bırakmayacak. O zaman yavaşlama görülür. ADO yu biraz karıştırın ve öğrenin yeter. Yazdığım koşullarda çok hızlı ve sorunsuz olarak çalışır. Veri birkaç yüz bine ulaşırsa tabloları yıllara bölersiniz.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Yani zorlarsanız tabii ki e-devlet dosyalarını bile mdb olarak saklarsınız ama ne kadr sağlıklı olur bilemem. Sonuçta access için çok ticari ve profesyonel düşünmek yanlış olur. Ama veri yapısını SQL (My veya Ms farketmez) ile kurarsanız, Freebird ile kurarsanız sorun olacağını sanmam. Ama çok zorlarsanız ve mdb dosyalarını sadece adres defteri gibi kullanırsanız elbette sorun olmaz. Ama bu biraz zorlama olmaz mı sizce?.. Yapmaya kalktıktan sonra bisikletle de dünya turuna çıkılır, uçakla da... Ama hangisi uzun sürer, hangisi yorar bellidir. Tabii ben uçağa binmeye korkarım, bisikletle gezerim derseniz neden olmasın?... Zaman bol, yaşınız genç-tir inşallah-...

30-40 kullanıcı, en fazla 50.000 kayıttan bahsediyoruz ki bir veya iki tablo, tablo başına 3 - 5 alandan bahsediyoruz. İki yumurta taşımak için kooperatiften kamyon çağırmak var, bu durumu ona benzettim. Geri dönüşü olmayan bir yol değil ki, ADO ile bağlanacaksınız, sorgularınız aynı. Veri tabanını çevirmek çok da zor olmasa gerek. Ben 10 PC de karmaşık ilişkilerde 15 - 20 adet tablosu olan, bazı tablolarda 80 alan olan, yine basit bazı tablolarda 50 bin üzerinde kayıt olan tablolarla çalıştırıyorum mdb dosyasını. Ama her gün yedek alıyorum otomatik. Gerçi 3 yıldır tık demedi.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Tamam da sayın hakanbehcan, 40 kullanıcının yerel ağ üzerinden aynı anda veri istediğini düşünelim. Yani sizin kamyon benzetmesine benzeecek belki ama, yıllar önce ülkemizde şehirlerde mahalle aralarında yapılan yollardan şu anda iki araba yanyana geçemiyor. Keşke bu yolları geniş yapsaydık demek yerine " o zaman bir şehirde toplam 50 araba bile uoktu.. Ne gerek verdı böyle geniş yollara" demek var; Almanya'da Hitler zamanında yhapılan kanalizasyon ve şehir içi yollarda halen rahat rahat hizmet almak var.. Bence herşeyin en kötü halini düşünmek lazım. Ben de Access ile yıllardır program geliştirmeye çalışıyorum. Ama şu bir gerçek ve siz de bunu kabul edin ki böyle 30-40 kullanıcılı 50-60 bin kayıtlı sistemlerin daha da büyüdüğü durumlarda verilerin SQL'e aktarılması gerekecek. O zaman basit bir SQL server kurup yine o çok sevdiğimiz Access yapısıyla Proje oluşturup bu verilere bağlanmak daha akıllıca olmaz mı? Lütfen artık bunu kabullenin yani. Kasmaya gerek yok. Ben mdb veri yapısını kullanan yerel ağda çalışa Bilsa okul otomasyonunun okulumda bakımını yapıyorum 4-5 yıldır. Mdb veri yapısının sık sık bozulduğunu ve yedekten kaç kez geri döndüğümüzü biliyorum. Sık sık veri bakımı yapmamız gerekiyor, veri tabanı hatalı veriler üretiyor, şişiyor, elektrik kesilmesinde göçüyor vs. vs. Aslında 4 kullanıcı ve 2 bin kayıttan bahsediyorum. Devamsızlık girişlerinde ise inanın her öğrenci geçişinde 50-60 sn bekleniyor. Çok ağır kalıyor verilerin gelişi. Veri yapısının değişimi tam gündeme gelmişti ki bakanlık yeter dedi ve e-okul sistemine geçildi. İnanın daha az sorun var. İnternet üzerinden tüm veriler Ankara'ya gönderiliyor ama inan daha hızlı çalışıyor. İnternet hızı yavaşlığı ayrı bir sorun...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...