Access Veritabanının SQL Server Veritabanına Yükseltilmesi

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 365 (64 bit) - Türkçe
Access menüsünde yer alan bu özellikle ilgili Access yardımında şu şekilde yazıyor.
Yüksek performans ve ölçeklenebilirlik

Çoğu durumda, SQL Server bir Access veritabanından daha iyi performans sağlar. Ayrıca SQL Server, bir Access veritabanının şu andaki iki giga baytlıkboyut sınırından çok daha geniş olan tera bayt boyutlu veritabanları için de destek sağlar.
Veritabanının boyutunu genişletmek için ağ ortamında mı kullanılması gerekir? Eğer böyle bir koşul şart değilse tek kullanıcı için nasıl bir yol izlenmeli?

Windows yapılandırmasıyla ilgili bilgim yok.Bu konudaki yorumlarınız için şimdiden teşekkürler..

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 Enterprise
Merhaba;
Eğer orta ya da küçük boy bir işletme veritabanı ya da buna eşdeğer veriler tutacaksanız ağ ortamında da olsa Ms Access işinizi görebilir. Kişisel tavsiyem ise yine de sql server kullanmanızdır; ağ ortamında ya da local çalışsanız bile sql serverın hızı ve sağlayacağı çok fazla avantajı vardır. Başta biraz zor ve karışık gelebilir, örneğin Access gibi formlar yoktur ama Visual Studio.Net ile birlikte kullanırsanız ki VS nin yanında sql server express te gelmektedir gerçek anlamda programlar yapılabilir. Ayrıca Access le oluşturduğunuz tabloları, sorguları çok kolay bir şekilde sql servera import edebilirsiniz ve sql server ile sorgu oluşturmak çok keyifli ve kolaydır. Şu da var tabii Access başlangıç için biçilmiş kaftandır tablolar, sorgular ve ilişkiler mantığını iyice öğrenirseniz sql server daha kolay gelir. Şunu da söylemeden edemeyeceğim Office 2007 ile Access, Excel ve sql server arasındaki uyum super olmuş ve aralarında bağlantı kurmak çok çok kolaylaşmış ya da ben önceki Office de denemediğim için bilmiyorum..

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 365 (64 bit) - Türkçe
Öncelikle, verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ediyorum.
Dediğiniz gibi "local" çalışacağım. SQL deyimlerinde az çok bilgi edindim ve uyguluyorum. İlk mesajımda belirttiğim alıntıyı okuduktan sonra tek bir tablo ile işi bitirmek istiyorum(Başka tabloya aktarmadan en eski bilgilere de aynı tablodan erişebilmek).

Daha açık konuşmak gerekirse "Yükseltme Sihirbazı" nı kullanamadım. Bu konuda da "sunucu adı" oluşturma da dahil ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?