Access'de birine kişi farklı iki çeşit numara verildiğinde uyarı vermiyor

Excel Vers. ve Dili
2003
Access'de birine farklı, iki çeşit numara verildiğinde uyarı vermiyor

Merhaba Arkadaşlar,

access de bir tablo geliştirdim. projeyi daha bitirmedim. fakat şöyle bir sorunum var.
3 adet tablo oluşturdum.
1. müşteri tablosu, (müşteri bilgisi tutulacağı yer)
2. ürünler tablosu, (ürün bilgisi tutulacağı yer)
3. satış tablosu. (müşteriye satış yapılacak yer)

Mesela müşteri tablosunda 101 nolu murat yılmaz'a bir ürün satıcam,
satış tablosuna gidiyorum. müşteri numarasını 102 numara adı soyadını murat yılmaz olarak giriyorum, hata falan vermiyor, yani müşterinin satış tablosunda müşteri numarasını yanlış girdiğimde uyarı vermesini istiyorum. yeterince açık olmuşumdur umarım.
amacım satış tablosunda murat yılmazın müşteri numarası 101 iken 102 diye girdiğimde uyarı versin istiyorum.
dosya ektedir.

Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın yoolgezer,

Siz Excel in etkisi altında Access de uygulama geliştiriyorsunuz hatanız orada.

Access tabloları sadece bilgilerin saklandığı depolardır. Bu depodaki bilgilerin nasıl alınacağını sorgularla ve ne şekilde bize görüneceğini ise formlarla gerçekleştiriyoruz.

Aynı bilgileri değişik tablolara kaydetmiyoruz. Satış tablosunda müşteri adı ve soyadını tekrar kaydetmenize gerek yok.

Satış tablosuna satış nosunu gösteren bir anhtar alan ekleyin, sonrada Müşteriler tablosunun müşteri no alanı ile satış tablosunun müşteri alanını ilişkiler penceresinden ilişkilendiriniz. Bire çok bir ilişki oluşacaktır. Sonra müşteriler tablosuna dayanan bir otomatik form ekleyin. Aynı şekilde satış tablosundan müşteri adı ve soyadı alanlarını silin ve bu tabloya dayanan ikinci bir form hazırlayın. ilk hazırladığınız müşteriler formuna satış formunu sürükleyerek alt form olarak ekleyin, alt formda müşteri nosu alanını gizleyin.

Bundan sonra hata olmayacaktır. uyarı eklemenize gerek yok. zaten tablolar üstünden böyle bir uygulamaya da olanak yok.

Tablolara da otomatik artan numaralı anahtar alanlarıda eklemeyi ihmal etmeyin. Veri tabanı uygulamasında esnekliği işte bu anahtar alanlar sağlıyor.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2003
Çok Teşekürler Sayın modalı, Müşteri tablosunda resim kısmı yapmak istiyorum. müşteriye ait bir resim eklemeye çalışırken bir türlü yapamıyorum. form kısmında.