access'de formüller nasıl yazılır*

mrb,ben bu access te ,tam istediğm formülü nasıl yazacağım konusunda bana yardım edecek adam akıılı birini bulamadığım için ssizden gerçekten çok acil yardım istiorum.
yetiştirmem gereken bir ödevim var ve ben formül aşamasında takılmış durumdaym,
yapmak istediğm şey yaş ve boyu baz alarak kilo hesaplaması yapmak ama benm formülde bir yaş aralığı yazmam gerkiyor;mesela;
eğer(yani iif)yaş 20 ile 25 arasında ise şu işlemi yapsın;iif yaş 25 30 arlığında ise bu işlemi yapsınn.... değlise şunu desinn gibi ..........
ama işte ben bu yaşı 20 ile 25 arasında formülde nasıl koyucağım hakkında çaresizim :((
lütfen derdime bir çare....
(ha birde access de nasıl buton ekleyebileceğimi söylerseniz çok sevinirm!misal;hesapla butonu olsun bu butona basınca kiloyu hesaplasın,temizle değince girilen değerleri silsin gibi.....)
şimdiden teşekkür ederim ii günler

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın hermes 61,

Örneğinizi zip leyim foruma eklerseniz memnuniyetle yardımcı olacak birisi çıkar.

Buton eklemek çok kolay. Form tasarım görümündeyken araç kutusundan butonu seçip formun üstüne istediğiniz yere butonu çizersiniz olur biter. Dikkat etmeniz bir nokta ise araç kutusu içinde en üstten ikinci butonun (kıntrol sihirbazı) tıklanmış olması. Açılan pencereden size yararlı olabilecek yardımlar var.

iyi çalışmalar :D