Access'de Otomatik Sayı Alanının Başlangıç Değerini Değiştirmek

Excel Vers. ve Dili
Office 2010(64 bit) - Türkçe
Access de otomatik sayı alanının nasıl değiştirileceğini merak edenlere ilişkin hazırlamış olduğum resimli anlatım aşağıdadır, tamamen kendi anlatımımdır, alıntı vb. yoktur. Forumda bu alanın başlangıç değerini değiştirmek isteyen arkadaşlara iyi bir örnek olacağını sanıyorum.

1- Access projemize 2 adet tablo ekleyelim. Adları Esas_Tablo ve Gercek_Tablo olsun. Bu tablolarımızdan Gecici_Tablo'yu Esas_Tablo'da yer alan otomatik sayı alanında artırılacak/azaltılacak miktar kadar sayıyı barındıracak sıradan bir "Sayı" Alanı bulunduracağız. Ve bu tabloyu veri görünümünde açarak miktarımızı bu alana yazacağız. Örneğin Esas_Tablonun otomatik sayı alanını 100 den başlamasını istiyorsanız bu alana 99 yazacaksınız. Aşağıdaki resimde anlatıldığı gibi.

2- Esas_Tablo isimli tablomuz bizim otomatik sayı alanını istediğimiz sayıdan başlatacağımız tablomuz. Bu tabloya da gecici_tablo da kullandığımız alan adı ile aynı adda bir alan ekliyoruz(ben id kullandım, siz farklı kullandıysanız o adı kullanın) ve alan türünü "Otomatik Sayı" yapıyoruz. Eğer otomatik sayı alanı haricinde; kullanacağız farklı alanlar da var ise onları da tanımlayabilirsiniz bu tabloda. Ben "alan" adı altında örnek bir alan tanımladım.
NOT: Bu tablonun içeriğinde hiçbir kayıt bulunmaması, boş olması gerekmektedir.

3- Şimdi en önemli aşamaya geldik. Bir ekleme sorgusu ile gecici_tablo'da yer alan alanımızı esas_tablo'muzun altına ekleyeceğiz. Bu sayede otomatik sayı alanıda yeni değerini alacak ve oluşturacağımız ilk kayıtı 100 den başlatacak. Bunun için Sorgu Tasarımı > Tablo Göster ekranından Gecici_tablo'muzu çift tıklayarak tasarım ekranına ekleyin. Ardından "ID" isimli alana iki kere tıklayarak onun da alt kısma eklenmesini sağlayın ve tasarım sekmesinden "Ekle"yi seçin. Aşağıdaki ekran açılacak, bu ekranda tasarımda yer alan tablonun hangi tabloya ekleneceği sorulmaktadır. Burada Esas_tablo'muzu gösterelim. Daha sonra sorgumuzu çalıştıralım.

4- Sorgumuzu çalıştırdıktan sonraki Esas_tablomuzun son hali aşağıdaki gibi olacak ve bu tabloda yer alan otomatik sayı alanının veri girişi yapıldığında 100 den başladığını göreceksiniz:

5- Artık Gecici_Tabloyu silebilir, ve Esas_tablodan projenize devam edebilirsiniz. Çalıştırdığınız sorguyu kaydetmenize de gerek yoktur.

Faydasını gören arkadaşların yorumlarını esirgememeleri rica olunur, iyi çalışmalar arkadaşlar...

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba sayın mehmeth_86..

Paylaşımınız için teşekkürler..

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Sayın mehmetp_86;

Merhabalar.. Bu güzel paylaşımınız için ben de en içten teşekkürlerimi sunarım.

Her şey gönlünüzce olsun.

Sevgiler..