Accesse benzersiz kayıt comboboxa almak

Merhabalar,

Ekteki dosyada, exceldeki formdan accesse veri aktarıyorum. Araştırmama rağmen accessde ki "ADI" sütununa aynı isimle kayıt yapmaması için gerekli kodu bulmadım.
ikinci konu ise " ADI" sütununa kaydedilen isimleri combobox'a almayı nasıl sağlayabiliriz. Bu konularda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Saygılar,

Ekli dosyalar

Arkadaşlar konuyla ilgili yardımcı olabilecek kimse yok mu? Combobox ile ilgili sorunumu çözümledim ancak mükerrer kayıt önlemek için gereken kodu bulamıyorum.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Forumda Mükerrer Kayıt olarak aratırsanız istediğinizle ilgili birçok çözüm bulabilirsiniz..

Sayın Taruz,

Son üç günüm excel web tr dahil çeşitli sitelerde bu konuyu araştırmakla geçti. Sitenizde bazı dosyalar açılmıyor bir kısmında mükerrer kayıt araştırılması söylenerek konu kapatılmış ve diğer örnekler excelde veya accessde mükerrer kayıt kodlarına ait. İnternet üzerindede ado ile excelden accesse kayıt konusundaki örnekler oldukça sınırlı. Dolayısıyla, benim ihtiyacım olan Ado ile excel üzerinde access dosyasında mükerrer kaydı engelleyebilecek bir kodu bulamıyorum yada göremiyorum. Forumda ki konular arasında varda göremiyorsam kusuruma bakmayın. Kayıt için kullandığım kod aşağıdaki gibi ancak aynı kaydı defalarca girebiliyorsunuz. Bu koda bu ilave yapmaya çalışıyorum.

Private Sub CommandButton1_Click()
'MBD DOSYASINA VERİ KAYDEDİYOR
On Error Resume Next
Kod = "'" & txb1 & "'"
ad = "'" & tb2 & "'"
soyad = "'" & tb3 & "'"
cari = "'" & cb1 & "'"

Call baglanti
Set rs = baglan.Execute("INSERT INTO DENEMELER (Sira,Ad,Soyad,Cturu) Values (" & Kod & "," & ad & "," & soyad & "," & cari & ")")
Set baglan = Nothing: Set rs = Nothing:
listeye_al
temizle

MsgBox "Yeni kayıt eklendi."

End Sub

Saygılar,

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

İlk önerimi örneğinizi incelemeden yaptıpım için yanıltıcı oldu.. Sorununuzu şimdi anladım..:

Excel dosyanıca bulunan Temizle isimli prosedure bu sql satırını ekleyiniz..

Kod:
baglan.Execute ("DELETE trz.Sira FROM DENEMELER AS trz WHERE (((trz.Sira) Not In (select top 1 sira from denemeler where ad=trz.ad)))")