Access'te 2 ayrı tabloda ortak olan değerlerin silinmesi

Selam arkadaşlar;

Ben Tedaş İzmir Muhasebe'de çalışıyorum. 3 ayda bir Ankara'ya gönderdiğimiz paralarda onların tablosuyla bizim tabloları karşılaştırıyoruz. Benim problemim 2 ayrı tablodaki tutar sütunlarında örneğin bir sütunda 600, diğer sütunda 700 parasal değer var. Bunların çoğu birbirini birebir karşılıyor. Bazen de birinci tablodaki bir değer 2. tablodaki birkaç değerle sağlanıyor. En sonunda da açıkta bir kaç değer kalıyor. Böyle birbirini karşılayan değerleri silebilen bir kombinasyon oluşturulabilir mi?

Çözüm benim birkaç günlük işimi bir saate indirecek. Þimdiden teşekkürler...

Access konusunda çok tecrübem yok ama öncelikle karşılaştırma yapılacak tabloların birbiri ile ilişkilendirilmesi lazım.Daha sonra "Yinelemeleri bul sorgu" veya "Sil sorgusu" ile yapılabileceğini düşünüyorum.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003- ingilizce
Selam

Sorgu(query) sayfasında üstte yeni(new) ye basın, find duplicates query wizard ile aynı olanları listelersiniz, Find unmatched query wizard farklı olanları listelersiniz.

Kendinize küçük ve basit bir örnek yapın, sonra tablonuza daha kolay uygulayabilirsiniz.

Dahada olmazsa foruma ufacık bir örnek ekleyin bakalım.
Elektriklerimizin kesilmesini istemeyiz ama değil mi :keyif:

Benim hazırladığım dosya aslında excel dosyası, access'i daha önce hiç kullanmamıştım ama sanırım bu ihtiyacımı sadece access karşılayacak. Þimdilik excellda hazırladığım dosyayı gönderiyorum.
Her iki tablodaki değerler ya birbirini tam karşılıyor ya da birinci tablodaki bir değer ikinci tablodaki birkaç değerin toplamından oluşuyor. Sonuçta da her iki tabloda da bazı değerler açıkta kalacak. Benim ulaşmak istediğimde bu alakasız paralar.

ya da birinci tablodaki bir değer ikinci tablodaki birkaç değerin toplamından oluşuyor.
Burası işi karıştırıyor.

1. tabloadaki toplam değer ile 2. tabloadaki birkaç değeri bir biri ile eşleştirebileceğimiz bir benzersiz kayıt numarası lazım.

Benzersiz bir kayıt numarasının gerekliliği, şu anda böyle bir şeyin mümkün olmadığı anlamına mı geliyor

Hayır, genelde sıralı değil, ayrıca soldaki tablodaki bir değeri bazen sağdaki tabloda 3-4 değer karşılayabiliyor.

Arkadaşlar,

Bu işi siz de çözemediğinize göre sanırım ben sizden imkansız bir şey istiyorum. :agla:

Excel Vers. ve Dili
2002 Pro, Türkçe
Değerli Kardeşim,
Sorunun için büyük alaka duydum. Sizin Ankara'ya gönderdiğiniz paraların ve Ankaradakilerin kaydettiği paraların tutulduğu listeye acaba bir gönderme tarihi ya da belirli bir işlem numarası ekleyemezmisiniz? Söz gelimi 008 Kodu ile gönderilen parayı, karşı tarafta 008 kodu ile tabloya kaydetsin. Bu konuda anlaşamaz mısınız? Birden fazla alınan paralar da esas olan gönderme kodu olsun. Bunu yaparsanız birkaç günlük işinizi birkaç saniyeye indirebilirsiniz. Karşılıklı kullanacağınız Acces programı da benden :mutlu:

Alakan için teşekkürler Ersen,

Veyselemre arkadaşımızın hazırladığı tablo olayı çözmüş gibi görünüyor...

Sırayla 1'e 1 , sonra 1'e 2, sonra 1'e 3......1'e 6 şeklinde makineyi en az yoracak şekilde bi makro hazırlamış. Bunu da 1 saat önce aldım ve kendi tablomu hazırladım. Ufak bir deneme yaptım, sorunsuz çalışıyor.

İstersen tabloyu incele, gerçekten olmaz denileni yapmış,

Yine de ilgin için sağol...