access'te endeks farkı hesaplatma

Ekte kullanmış olduğum excel ile çok kolay yapılabilen SÜREKLİ endeks farkını Access'te nasıl yapabilirim?Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

akd

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2003
Merhaba sayın Kristalin,
Bu konu daha önce çok işlendi,
yürüyen bakiye olarak artırsan bulabilirsin...

İlginize teşekkür ederim

Merhaba
Söylemiş olduğunuz yürüyen bakiye örneklerini inlecedim.Fakat genelde "alacak - verecek = kalan " şeklinde düzenlemiş.Benim kullandığım formatta sürekli artan bir endeks var(aynı sütunda) .eklemiş oldğum dosyaya bir de sorgu ekledim,incelediğim örneklerden anladığım kadarıyla , ID numarasına göre Dsum 'la işlem yapılacak.ek'teki dosyada uyarlamaya çalıştım,olmadı.işin gerçeği access le yeni uğraşmaya başladım.yardımlarınızı bekliyorum.teşekkür ederim.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;
Alttaki kodu yeni bir sorgu oluşturup sql görünümünde açın, çalıştırın ve farklar alanına bakınız. İstediğiniz gibidir. Ben bu konunun daha önceleri çok işlendiğini falan hatırlamıyorum bunu neden hemen yürüyen bakiye diye damgaladınız anlayamadım.. Lakin yürüyen bakiye çözümlerinde de aynı sorguya benzer yöntem kullanmanızı tavsiye ederim "dsum" değil...

Kod:
SELECT a.Kimlik, a.ENDEKS, (select max(endeks) from tablo1 where kimlik<a.kimlik) AS beab, [endeks]-[beab] AS farklar
FROM Tablo1 AS a
GROUP BY a.Kimlik, a.ENDEKS;

Allah razı olsun

Üstad ne söyleyeyim bilmiyorum,Allah razı olsun.Teşekkür ederim.