access'te iş emri

Ustalarım benim şöyle bir sıkıntım var ben araba üzerine bir işyerinde çalışıyorum aklıma parlak bir fikir geldi fakat access kullanmayı o kadar iyi bilemediğim için yapamadım ve yardıma ihtiyacım var olay aslında çok basittir.ekte bir excel dosyası gönderiyorum
1.bu dosyada yukarıda kırmızı ile işaretlediğim yerler var bu işaretli yerler aslında hep sabit yani bunları bir kereye mahsus gireceğim tabi sabit derken 1000 değişik müşteri ve bu müşterilerin bazılarında 10 değişik araç plakası var burda yapmak istediğim ben plakayı girince diğer kırmızı alanlar otomatik olarak doldurulacak.
2.mavi ile belirttiğim yerler var bunları ben gireceğim ileri bir zamanda gelip benden bir döküman istedikleri zaman plakaya göre bir arama yapıcam arama yaptıgımda geldiği tarihlere göre ayrı ayrı görebileyim ve en alttaki listede ne yapmışlar ne parça takmışlar ne fiyat tutmuş bunları yazıcıdan bir çıktı alabileyim.
yardımlarınız bekliyorum..

teşekkürler verdiğiniz linki denedim çok hoş ama ben kendi çabalarımla birşeyker yapmak istiyorum vede access ilerletmem lazım böyle birşey benim ilk deneyimim olacaktır direk access ile dediğime benzer örnekler varmıdır...