Access'te ortak veritabanına baglanma hatası.

Excel Vers. ve Dili
2003
Merhaba arkadaslar acil olarak yardıma ihtıyacım var..

Windows application olarak bir hasta takip otomasyonu yazdım. Bu programı agda bulunan butun bilgisayarlarda ortak olrak kullanmam lazım. Bunun için ana makinaya veritabanını bir dosyaya koydum ve onu paylasıma actım. Diğer makınalardan burada bulunan paylasılmıs verıtabanına nasıl erisibilirim.
(Forumda paylasıma acılarak yapılabılecegı yazıyodu ondan ole yaptım.)

Denedigim baglantı stringleri sunlar;

1-) string RemoteConnection = "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0; Jet OLEDB:Database; Data Source=\\\\Toshiba\\ornek\\ornek.mdb";
(Bunda Yuklenebilir ISAM hatası veriyoo... con.open()'da hata veriyo)

2-) string RemoteConnection = "Provider=MS Remote; Remote Server=http://192.168.2.15; Remote Provider=Microsoft.Jet.OleDb.4.0; Data Source=\\\\TOSHIBA\\ornek\\ornek.mdb";
(bunda ise istemciye erişim hatası veriyo)

Bu sorunların nasıl gıderılecegini bilen biri varsa yardım edebilir mi yada ben bu işlemi nasıl yapabilirim.

İlginiz için simdiden tesekkurler..

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Pardon.. Genelde modalı'nın yanıt verdiği sorulara karışma alışkanlığım yoktur, çünkü o mutlaka doğru yanıtı verir hep. Ama kendisinin yine bir soruda (barkod ile ilgili soru) belirttiği gibi hızlı okumaktan kaynaklanan yanlış anlamaları olabiliyor. Herhalde sorudaki konuyu uzak bağlantı sandı.. Ama soruda uzak bağlantı yok. Yerel ağda bir ana bilgisayar üzerindeki verilerin ortak kullanımı ile ilgili bir durum var.

Aslında oldukça işlenmiş bir konu. Keşke forumda bir arama taprırsaydınız. Bu iş için veritabanını ikiye ayırıp bağlı tablolarla çalışmak en iyisi. Sizin yapmaya çalıştığınız gibi direkt olarak veri tabanına link olarak bağlanmak çok tercih edilmez. Bağlı tablolarla çalışırken yetkilendirme de kolaydır. Aynı verileri kullanmakla beraber mesela girişte hasta kaydı yapan sekreteriniz sadece hasta kaydı yapabilir ama buna karşılık hastanın kişisel bilgilerini ve hastalıkla ilgili özel durumkarını, verilen tedavisini falan göremez.. Ve bunun gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Bunun için sekreterde ayrı bir form, doktorda ayrı bir form olur, ama her ikisi de aynı bilgisayara veri yazar..
Eğer bu yöntemi benimsediyseniz ve işimi bu görür diyorsanız bağlı tablolarla çalışma konusunda daha geniş bilgiler verebiliriz. Mesela şu linkleri incelemeyle işe başlayabilirsiniz:
http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=36012&highlight=ba%F0l%FD+tablolar
http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=12843&highlight=ba%F0l%FD+tablolar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003
Alıntı:
karaayhan tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
HOÃ�GELDİN maykus öncelikle yazdığın programları ilk ben isteyim
adresim: 1577000@mynet.com
soruna gelince veritabanında Araçlar-Seçenekler-Gelişmiş-varsayılan açma modunu Paylaşılan Yap. Yineleme sıklığı güncelleme sayısına istediğin değerleri ver.
Daha sonra Araçlar-Veritabanı hizmet programları-Veritabanı Bölücü ile veritabanının Database'sini al ,alırken direkt olarak atıyorum: D:\Veritabanı.mdb olarak kaydet. Ana makina yani bölme işlemini yaptığın makina programı görecektir. Programı diğer makinalara kopyala, ve bu programlara Araçlar-Veritabanı hizmet programları-Bağlı Tablo Yöneticisi ile ağ üzerinden Veritabanı.mdb dosyasını kaynak olarak göster. Bu kadar
PROGRAMLARINI BEKLİYORUM.

yukarıda soylediklerinizi yatım. ana makinada sorun yok fakat bağlı diğer makinada kodu calıstırdığımda "işlem, güncelleştirilebilir sorgu kullanmalıdır" hatası verdi. acaba yanlıs bir işlem mi yaptım. programda veritabanına insert islemi yaptım. simdiden tesekkurler