accesste sorguyla ilgli

Excel Vers. ve Dili
excel2000 türkçe
Arkadaşlar merhaba
accessta bir barter programı yapmaya çalışıyorum.Bu programda bartera üye firmalar ve satılan ürünler var.Aynı zamanda satış hareketlerini gösteren iki tablo yaptım.(birine satışlar dedim diğerine alışlar ancak satışlar ve alışlar birbirine bağlı ve bir satış hareketi sadece bir alış hareketiyle ilişkilendirilebiliyor.)
Firmaların ellerindeki ürün bakiyelerini görmek istiyorum.Bir sorgu oluşturmaya çalıştım ancak başartılı olamadım.Eğer yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Tşk.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Gördüğüm kadarıyla hem ürün, hem de firma kriterlerini gözeterek adetleri istiyorsunuz. Benim önerim her birini ayrı ayrı sorgularla gruplandırın. Yani son bakiye sorgusuna gelen verileri önce başka sorgularla gruplandırın. Bir diğer alternatif de çapraz sorgu oloabilir.

Excel Vers. ve Dili
excel2000 türkçe
bir firmanın aldığı toplam mamülü veya sattığı toplam mamülü oluşturduğum sortgularla görebiliyorum.Ama şu bakiyede takıldım.En son alışlar tablosuna adet sütunu ekleyerek satışlardaki toplam miktardan alışlardaki toplam miktarı çıkartım dedim yinede olmadı.Bu kadar basti bir problem accessta nasıl çözülemiyor inanın anlamıyorum.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın nuyageva,

Ancak doğru olarak düzenlenmiş uygulamalarda access çözüm üretebilir. Siz stok miktarını arıyorsunuz ancak ne zaman kaç adet girdiğini kaydetmemişsiniz. Aldığı ürünü hangi tabloya kaydettiniz?

Excel Vers. ve Dili
excel2000 türkçe
şimdi bir satış hareketi aslında aynı zamanda bir alış hareketi olduğundan satış hareketini doğrudan alışa bağladım.mesela a firmasının 01.10.2008 taeihinde 50 tane bilgisayarı b firmasına sattığını düşünelim.Bu hareketi önce satış tablosuna işliyoruz.(satış kodu tarih satıcı firma (buraya a firması girilecek) ürün adı adet).Daha sonra bu hareketi alış tablosuna bağlıyoruz.(satış kodu (bu satşın satışlar tablosunda oluşturulmuş satış kodu) alıcı firma ).

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Bir malı aynı cari hesaplar içinde hem satmış hem de almış olacaksınız. Barterin amacı da bu.. Ama bir mal barterdeki bir firmaya verildiğinde diğer firmanın stoğundan düşüldüğü anda diğer firmanın da stoğuna geçmiş olacak. Bu işlem aslında tek hareketlik bir işlem olmalı. Birinden çıkış faturası, diğerine giriş faturasıdır. Yani evrak aynı evraktır. O zaman kafa karışmaz. Diğer türlü çıkan ayrı giren ayrı mal gibi kabul edilebilir. Bu da stokta sıkıntı yaratır.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Hergün yeni bir şey öğreniyor insan.

Araştırıp aşağıdaki dökümanı buldum. Ama bu dökümana göre bu iş göründüğü gibi basit değil.

Döküman pdf formatında.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar