Acceste şifrele komutunu.

oza

merhaba,

yaklaşık 1 haftadır accesle uğraşıyorum, yani acemiyim.
access'te müşteri-iş takip programı yapıyordum, nasıl bir sonucu olduğunu bilmediğim için programıma şifrele komutunu verdim. shift ile açıyorum ama kaydedemiyorum, nasıl eski haline getirebilirim.

yardım ederseniz çok sevineceğim, teşekkürler...

(bu forumdan ciddi şekilde yararlandım, çok teşekkürler)

orhan

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Access veritabanını şifreleme veya şifresini çözme
Veritabanını şifrelemek veritabanı dosyasını sıkıştırır ve dosyayı bir hizmet programı veya sözcük işlemci tarafından okunamaz kılar. Veritabanını şifrelemek kullanıcıların nesnelere erişimini sınırlandırmaz. Veritabanı şifresi çözüldüğünde, şifre geri alınmış olur.

Veritabanını şifrelemek veya şifresini çözmek için, veritabanının sahibi olmanız veya veritabanı güvenliyse, Yöneticiler grubu üyesi olmanız ve Ã?zel Kullanımda Açma izni almış olmanız gerekir. Ã?zgün veritabanınızı şifrelemeden önce, farklı bir adla veya farklı bir sürücü ve klasörde bir kopyasını almanız önerilir. Þifreleme işlemi sırasında, Microsoft Access, şifreleme işlemi başarıyla tamamlanana kadar özgün veritabanını yenisiyle değiştirmez. Veritabanının özgün ve şifrelenmiş sürümleri için diskinizde yeterli saklama alanı olmalıdır.

Microsoft Access'i bir veritabanı açmadan başlatın. Çok kullanıcılı bir ortamda, tüm kullanıcıların veritabanını kapatmış olduğundan emin olun.
Ã?nemli Bir veritabanı açıkken, bu veritabanını şifreleyemez veya şifresini çözemezsiniz.

Araçlar menüsünde Güvenlik'i işaretleyin, sonra da Veritabanı Þifrele/Þifre Çöz'ü tıklatın.

Þifrelemek veya şifresini çözmek istediğiniz veritabanını belirleyin, sonra da Tamam'ı tıklatın.

Þifrelenmiş veya şifresi çözülmüş veritabanı için bir ad, sürücü ve klasör belirleyip Tamam'ı tıklatın.
Ã?zgün veritabanıyla aynı adı, sürücüyü ve klasörü kullanıyorsanız ve veritabanınız sorunsuz olarak şifrelenmiş veya şifresi çözülmüşse, Microsoft Access özgün dosyayı otomatik olarak şifrelenmiş veya şifresi çözülmüş sürümüyle değiştirir. Bir hata ortaya çıkarsa, Microsoft Access özgün dosyayı silmez.

oza

merhaba sorunumu şöyle çözdüm...

"a" isimli eski kaydımdan başka bir yerde yine "a" isimli bir access dosyası yarattım. eski dosyayı shift ile açıp içindeki bütün form ve tabloları ver komutuyla yeni dosyaya aktardım.