aceess formundan sql veri tabanına veri yazdırma

Excel Vers. ve Dili
2007-Türkçe
Arkadaşlar merhaba,
Ben bir access dosyası yapmak istiyorum fakat tablolar sql veritabanında olacak formlar accessde olacak. Bu konu ile yardıma ihtiyacım var. Veya bu konu ile ilgili bir örnek gönderebilirmisiniz.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sayın Murat 06... Neden Acces projesi yapmıyorsunuz ki.. Böylece verileriniz sql serverde yayınlanabiliyor ve çok hızlı çalışıyor.. İnternet üzerinden bile gayet hızlı çalışıyor.. Kesinlikle tavsiye ederim..

Excel Vers. ve Dili
2007-Türkçe
Şu an hali hazırda access projem var ama sql de nasıl yayınlayacağımı bilmiyorum. Yardımcı olabilirmisiniz.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sayın Murat 06
Sözlerinizden .adp uzantılı bir dosyanız olduğunu kabul ediyor ve sizin bilinçli olarak buna access projesi dediğinizi varsayarak bazı şeyler anlatmaya çalışıyorum. Access projesinde verilerin yayınlanması için bir sql server kurulmuş olmalı ki siz adp uzantılı access proje dosyanızla (dikkat edin uzantısı .mdb değil) bu verilere bağlanasınız. Eğer bu şekilde aktif olarak çalışan bir sql server kurulmuşsa access projeniz içinden verilerinize kolaylıkla bağlanıyorsunuz. Bu veriler uzak bir bilgisayarda durup siz başka bir şehirden bile bağlanabilirsiniz. Bunun için projenin data yolu olarak http ile başlayan bir web sayfası bile yazılabiliyor. Hız da gerçekten müthiş. Bununla ilgili bu formda çok fazla bilgi yok, ama yeni54,realperest Modalı ve benim bu konulardaki bolca söyleşmelerimiz aşağıda..Bir inceleyin bence...

http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=30093
http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=36344
http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=36791

Buralarda pek değinmediğimiz şey ise sizin sorduğunuz bağlantı... ODBC üzerinden bağlanacaksınız. Konuya ilginize göre ilerde örneklerle yardımcı olmaya çalışırım. Eminim formun uzmanları da bana yardım edeceklerdir..
Bu arada access'ten sql'e geçiş için güzel bir döküman ekliyorum..Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2007-Türkçe
Sn. mehmetdemiral cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Ben sizin yönlendirmeleriniz üzerine çalışmalarımı yapıyorum ve güzel örnekler vermişsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2007-Türkçe
Sn.Mehmetdemiral göndermiş olduğunuz accessden sqle geçiş dosyasını inceledim ve access tablolarımı sqle aktardım peki bu işten sonra ne yapmam gerek benim access formlarında yaptığım işlemleri nasıl sql veri tabanına yazdıracağım

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Access'te hazırladığın formları sql server üzerinden bağlanarak o veri tabanı dosyasına yazdırmalısın. Bunun için tablo bağlama ekranında alttaki dosya türü seçeneğinde ODBC yi seçerek yönlendirmeleri takip edin. Gelen listeden sql seçilerek çalışan sql server görülmeli. Bundan sonra da tablonuzu oradan seçerek verileri girebilirsiniz. Tablo ekranında mavi bir dünya simgesiyle göreceğiniz tablolar sql serverin sunduğu tablolardır. Bununla ilgili ayrıntılı bir döküman vardı bende.. Onu bulursam göndereceğim.

Excel Vers. ve Dili
2007-Türkçe
Sn mehmetdemiral yardımlarınız için teşekkür ederim. Daha öncede dediğim gibi sizin yönlendirmelerinizle bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Eğer bahsettiğiniz dökumanı da gönderebilirseniz çok sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
2007-Türkçe
Arkadaşlar ben accessdeki tablolarımı sqle yazdırmaya çalışıyorum. Access de dosya menüsünden tabloları bağla oradan ODBC yi seçerek Odbc bağlantısını yaptım ve denetim masası yönetimsel araçlardan veri kaynaklarımın içinde dosya dsn de oluşturduğum bağlantıyı test ettim ve başarılı diyor. Access de ise tabloların altında Odbc bağlantısından sonra sol tarafında ok işareti olan dünya şekilleri geldi ama tablolara girdiğim verileri sqle yazdıramadım.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Aynı problemi yaşamıştım. İlk tablo bağlantısı sırasında bir soru soruluyor size. Bu primer key ile ilgili olsa gerek. Ona evet demezseniz veri yazamıyorsunuz. Bence verileri yeniden bağlayın ve bağlantı sırasındaki bütün aşamaları alternatifli deneyin. Mutlaka çözeceksiniz.