açıan kutular hakkında yardım istiyorum

Excel Vers. ve Dili
2003
arkadaşlar sorumu gönderdiğim vt daki formda yazdım
ilgilenirseniz çok mutlu olacağım

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın kemalcivici,

Öncelikle foruma hoş geldiniz.

Lütfen soru sorarken üşenmeden sorunuzu forumada yazın ki sizden sonra inceleyenler konuyu takip edebilsin.

Soru sorarken, acaba bu konu işlenmiş mi diye forumda arama yapın. Sorunuzla ilgili çok başlık ve cevap var.

iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2003
sayın modalı öncelikle özür dilerim
haklısınız
acemi bier acces dostu olduğumu hatırlatmak isterim

sorum şuydu

iki adet açılır kutu olacak
birinde mahalleler
diğerinde o mahallelerin sokakları olacak
birde no bölümü olacak noyu yazınca o evdeki kişiler tablada görülecek

Excel Vers. ve Dili
2003
ve aradım forumda bazı örnekler var ama tam benim istediğim gibi değil sanki
ilgilenirseniz inanın mutlu olacağım

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın kemalcivici,

Bu çeşit sorunların çözüm mantığı şöyle:

Ben Kadıköy'de oturuyorum. Kadıköy İstanbulun ilçesi, o zaman Kadıköyün ilçe numarası dışında tabloya yeni bir sayısal alan ekliyoruz buraya da İstanbulun ID nosu olan 34 de kaydediyoruz.

İller açılan kutusundan İstanbulu seçince, ilçeler açılan kutusu dayandığı sorguyu tekrar sorgulayarak ilçeler tablosunda İl İD si 34 olan ilçeleri seçip gösteriyor. Eğer bir alt açılan kutunuz var ise zaman her güncellemede o açılan kutu da sorgulanacak.

Zaten her uygulama ayrı bir mantığa sahip bu yüzden tam olarak sizin çözümü bulamazsınız, yapacağınız (gerçi pek karşıdakilere ne yapacağını söylemek tarzım değil) örnekleri inceleyip, size uyun kısımları alıp uygulamanız. Böylece sanırım accessi de daha çabuk öğrenebilirsiniz.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2003
sayın modalı
forumda iller ve ilçeler ile ilgili örneği inceledim ve onu anladım ancak ilgili sokakdaki ev nosunu girince o evdekileri nasıl göstereceğim onu anlamadım
yine de açıklamaların için teşekkür ederim.

düzenleme

gönderdiğim ekte gördüğünüz bordronun ana menüsünde gördüğünüz verileri aktar dediğimde hangi ayın günü seçilmişse o ayın bordro sayfasına aktarmasını ve aynı anda listelere aktarmasını istiyorum yaptım birşeyler ama birbirine karıştı yardımcı olursanız çok sevinirim sayfa korumasını kaldırdım

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sayın engin74, bu soruyu yeni bir konuda ve excel soruları bölümünde sormalısınız. Bu sorunun yeri burası değil..

Sayın kemalcivici ile

"forumda iller ve ilçeler ile ilgili örneği inceledim ve onu anladım ancak ilgili sokakdaki ev nosunu girince o evdekileri nasıl göstereceğim onu anlamadım

demiş. Mantık aynı. Nasıl bir ilin ilçelerini aynı tabloda belirtip de ili seçince ilçelerin o ile bağlı olarak koşup gelmesini sağlıyorsanız, buna benzer şekilde elma ve armutları da bu mantıkla çağırabilirsiniz. Kolay gelsin..

Bu arada sayın modalı'ya sorulmuş bir soruya cevap verdim, ondan özür diliyorum, ama bunun bir sebebi var, kendini onun için basit sayılacak bu tür sorularla yormasın istedim.

Excel Vers. ve Dili
2003
mehmetdemiral hocam
ilgine teşekkür ederim o sokakda belki 500 den fazla çeşitde numara olabilir.
ben o numarayı girince textbook da sıralansın istiyorum.
sanırım anlatamıyorum.
örneğimi incelediniz mi?

Excel Vers. ve Dili
2003
ayrıca bu konu sizin için ve sayın modalı için çok basit olabilir ama ben günlerdir uğraşıyorum ve yapamıyorum.
sadece yardım istemiştim oysa.

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
aynı forumda excel soruları kısmı var ve ordada değerli arkadaşlar var konuyu ısrarla burda devam ettirmeniz access'çilerin hakkını gaspetmek gibi geliyor bana ...

Excel Vers. ve Dili
2003
sayın karaayhan
benim sorum acessle ilgili
excel ile ile ilgili soru soran engin 74 arkadaşımız
ayrıca accesci arkadaşların hakkını gaspetmek gibi bir niyetimde yok
sadece yardım istiyorum herkes eleştiriyor
akılveriyor yardım eden yok

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sayın kemalcivici.. Valla ben akıl vermedim yardım etmek istedim. Dediğim gibi tıpkı il ve ilçeleri birbiribe bağladığımız örneklerde olduğu gibi sokaklar için de oluşturduğunuz tablonuzda üst değerler olan il ve ilçe bilgileri de bulunmalı. Yani tablo yapısı yaklaşık şöyle:

İl.....................İlçe.................Sokak............Mahalle
Samsun............Çarşamba.........Sungurlu.........Fıstık

Siz bu yapı içerisinde örneğin fıstık mahallesini getirmek istediğinizde onun üst kimlikleri olan Sungurlu-Çarşamba-Samsun değerlerini de seçmiş olacaksınız. Diyelim bunları açılan kutu içerisinde sırayla çağıracaksınız. O zaman en üstteki kutuda İller olacak, oradan illeri seçince alt kutunun içeriği tabloya bakılarak sorgu üzerinden sadece o ile ait ilçeleri getirecek. Aynı şekilde mahalle ve sonra da sokak. Eğer istiyorsanız bu mantıkla ev içindeki insanlara kadar örneği uzatabilirsiniz.

Şimdi sizin incelediğiniz örneklerde il-ilçe bu şekilde yapılmıştır. Birinci kutuda il seçilince ikinci kutunun (yani ilçe) veri aldığı sorgu diğer illeri eleyip sadece o ilin ilçelerini getirecektir. Tabii bu arada il açılan kutusunun seçim işi bitince alt kutudaki veri alımını tazelemesi lazım. Bunun için de güncelleme sonrasında olay yordamına alttaki açılan kutunun (ilçe seçiminin) yeniden sorgulanması kodları yazılır. Bu da tazeleme işlemi yaparak verileri yukarda seçilen ile göre getirir. Diğer kutuların mantığı da aynı şekildedir.

Ben size ısrarla balık tutmayı öğreteyim derken siz hep balığı tutun da ben yiyeyim diyorsunuz Kemal Bey.. :))) Ama yine de yapamadım derseniz o zaman yapacak birşey yok gönderdiğim örneği kullanın..

Excel Vers. ve Dili
2003
Sayin Mehmetdemİral Hocam
Elİne YÜreĞİne SaĞlik
Balik Tutmayi ÖĞrenmek , Senİn Gİbİ Ustalardan NasiltutulduĞunu GÖrerek ÖĞrenİnce Daha Keyİflİ Oluyor İnan.
Tekrar TeŞekkÜr Eder Saygilar Sunarim

Excel Vers. ve Dili
2003
sayın mehmetdemiral hocam
ilgili mahalleyi o mahalleye ait sokağı ve noyu bulduğumda alt formda değilde
bir liste kutusunda aradığımı bulsam olabilirmi acaba
inanın kendimi geliştirme adına uğraşıyorum sanırım biyerlerde hata yapıyorum bi türlü olmuyor

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Fark eden tek şey kodların yazımındaki adlar ve sorgu değişecek. Buyrun ...

Excel Vers. ve Dili
2003
mehmetdemiral hocam
teşekkür ederim
izin verirsen şunu söylemek isterim artık seninde sağlıkla ilgili danışmak istediğin bişey olursa yanındayım.
yani bi dr arkadaşın daha var artık
saygı ile

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Teşekkür ederim sevgili kemalcivici, gerçekten bu yardımları biz sadece hobi olsun diye yapıyoruz. Herhangi bir karşılık beklenmiyor. Bir teşekkür mesajı ve sunduğunuz arkadaşlık, dostluk fazlasıyla yeterli. Herzaman yardıma hazırım. İyi günler.

Son düzenleme: