Açık Olan Dosyaya,Kapalı Dosyadan Veri alma

Merhaba Bu Forum sayesinde baya şey öğreniyorum hepinize çok teşekkürler, yine öğrenmek istediğim şey benim bir (A) Kitabım var Birde (B) kitabım,yapmak istediğim B kitabımdayken makroyla A Kitabının A1 Hücresine ismimi yazacak ve C1 Hücresindeki bilgiyi bana gösterecek bir userform ve 2 textbox um var.. Ã?ğrenmek istediğim B kitabındayken A kitabına hiç gitmeden bunu yapabilirim miyim..

Windows("A.xls").Activate

Range("A1").Select
ActiveCell.FormulaR1C1 = textbox1.text

textbox2.Value = Range("c1").Text

Bu Formül çok basit bunu kullanıyorum istediğim A kitabına gitmeden yapabilmek..

Edit xxrt:"Diger Sayfa" Başlığı "Açık Olan Dosyaya,Kapalı Dosyadan Veri alma" Olarak Değiştirildi.

Benim Kitabım Açık Olacak Ama,Sizin Söylediğiniz kapalı kitap içindi.. Açık Kitapda yapabilirmiyiz, yani B kitabı aktifken A kitabında işlem yapabilirmiyiz..

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Aşağıdaki kodu deneyin bu kodda B kitabında bulunan userform üzerindeki textbox1 e yazdığınız değer A kitabındaki deki A1 hücresine yazılacaktır. Burada işlem A dosyası seçilmeden yapılacaktır.

[vb:1:b793c7668f]Private Sub TextBox1_Exit(ByVal Cancel As MSForms.ReturnBoolean)
Windows("A").ActiveSheet.[a1] = TextBox1
End Sub[/vb:1:b793c7668f]

Textbox a A kitabından veri çekmek için ise aşağıdaki gibi bir kod kullanılabilir.

[vb:1:b793c7668f]Private Sub TextBox2_Enter()
Textbox2=Windows("A").ActiveSheet.[b1]
End Sub[/vb:1:b793c7668f]

X

xxrt

Misafir
Bir a.xls birde b.xls Dosyanız Var.B.xls Dosyasını açarak a.xls Dosyasına TextBox1'e girdiğiniz değeri kaydetmek ise;
a.xls Dosyası Varsayılan olarak yolu, c:\a.xls yazıldı.
Kod:
Private Sub CommandButton1_Click()
[a1] = TextBox1.Value
Selection.Copy
Workbooks.Open Filename:="C:\a.xls"
Sheets("Sayfa1").Select
Dim say As Integer
say = WorksheetFunction.CountA(Worksheets("Sayfa1").Range("A2:A65000")) + 1
Range("a" & say + 1).Activate
ActiveSheet.Paste
ActiveWorkbook.Save
ActiveWorkbook.Close
End Sub

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-09-2019
Bir sayfada farklı birkaç kapalı excel dosyasından veri almak istiyorum. Sayın Raider'in Ado çalışması örneğindeki gibi bunu yapıyorum. Dosyalarımdan yalnızca birinden veri alabiliyorum. Diğerlerinde hata #BAÞV! hatası veriyor.

A = ExecuteExcel4Macro("'C:\Documents and Settings\Fatih KONAÇ\Belgelerim\POS\[YAPI KREDI.XLS]sayfa2'!R" & CStr(j1) & "C4")
Burada A "Error 2023" değeri alıyor. Sizce sebebi nedir?

Þimdiden teşekkür ederim

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Yukarıdaki satırda bulunan Cstr(j1) yazımı hatalı, bunu Cstr([j1]) şeklinde değiştirin.

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
13-09-2019
Sayın leventm dediğiniz gibi değiştirdim ama farketmedi. Aslında ben bankaların sayfalarından aldığım veriler üzerinde değişiklik yaparak direkt olarak kendi programımıza aktarmak için uygun formata çevirmek istiyorum. Akbanktan sayfa üzerinde sağ tıklayıp excele gönder seçeneğiyle alıyorum. Diğer bankalardan ise kaydet diyip alıyorum. "csv" formatında geçici bir dosya açıyor ve ben bunu kaydediyorum. Akbank dosyasında bi sorun yok. Diğer bankalarda bu sorun oluyor. Acaba sorun bundan mı kaynaklanıyor.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Yukarıdaki kodda eğer yol ve dosya adı doğru ise hata vermemesi gerekir. Dosyanın yolunu ve dosyanın ismini ve uzantısını kontrol edin.

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
13-09-2019
Yol doğru maalesef :eek: :kafa: :cry: .

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
13-09-2019
Sabahtan beri duvara vura vura kafam kırıldı. :D Arkadaşlar Yardım Edin. Fikir verin bişeler yapın lütfeeen !!

X

xxrt

Misafir
fatihkonac,
Belki işinize yarar.

Sayın Raider'in foruma sunduğu bir örnek.