açılan kutu

Excel Vers. ve Dili
2003 Access
merhaba arkadaslar forum da daha once sordugum soruda acılan kutudakı secımlerı nasıl yapacagz dieydi ve sonucunu hazır yapılmış halde aldım..

onun nasıl yapılacagını ögrenmek istiyorum..
bir kac arkadasa gosterecem için lazım olacaktır...

calısma ekle sunulmustur.

sadece ders secimiinin nasıl yonlerdirme[[ders seçimi yapılınca altta derslerin sınav ortalaması cıkıyo?]] yapıldıgı ogrenmek istiyorum..lütfen yardımcı olurmusunuz..İYİ FORUMLARI :) ;)

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın istagoz,

Okul no ile ilişkili veriler ana formda olduğundan ilgili açılan kutunun güncelleme sonrası kodları şöyle yazılmışlar:

Kod:
Private Sub Açılan_Kutu39_AfterUpdate()
    ' Denetime uyan kaydı bul.
    Dim rs As Object
    Set rs = Me.Recordset.Clone
    rs.FindFirst "[okul no] = '" & Me![Açılan Kutu39] & "'"
    If Not rs.EOF Then Me.Bookmark = rs.Bookmark
End Sub

Ders ortalamaları ise alt formda olduğundan form da notlar sorgusuyla ilişkilendirilmiş. Sorgu şu SQL cümlesiyle oluşturulmuş:

Kod:
SELECT notlar.Kimlik, notlar.Okulno, notlar.DersAdi, notlar.not1, notlar.not2, notlar.not3, notlar.not4, notlar.not5, notlar.not6
FROM notlar
WHERE (((notlar.Okulno)=[Formlar]![son]![okul no]) AND ((notlar.DersAdi)=[Formlar]![son]![Açılan Kutu35]));
Tabi ana formda da dersler açılan kutusu güncellendikten sonra alt formu sorgusunun tekrar çalışmasını sağlamamız gerekiyor bu iş de şu kodla yapılmış:

Kod:
Private Sub Açılan_Kutu35_AfterUpdate()
Me.notlar_Sorgu_alt_formu.Requery
End Sub
Takıldığınız bir nokta daha varsa tekrar sorabilirsiniz:)

Excel Vers. ve Dili
2003 Access
hocam kusura bakma ama biraz acemiyim de? zamanınızın olduğu bi zaman da video ile yapabilirmisinz?bu kodların nereye yazılacagı tam bulamadmda? :mad:

Okul no ile ilişkili veriler ana formda olduğundan ilgili açılan kutunun güncelleme sonrası kodları şöyle yazılmışlar:

Kod:

Private Sub Açılan_Kutu39_AfterUpdate()
' Denetime uyan kaydı bul.
Dim rs As Object
Set rs = Me.Recordset.Clone
rs.FindFirst "[okul no] = '" & Me![Açılan Kutu39] & "'"
If Not rs.EOF Then Me.Bookmark = rs.Bookmark
End Sub
Ders ortalamaları ise alt formda olduğundan form da notlar sorgusuyla ilişkilendirilmiş. Sorgu şu SQL cümlesiyle oluşturulmuş:

Kod:

SELECT notlar.Kimlik, notlar.Okulno, notlar.DersAdi, notlar.not1, notlar.not2, notlar.not3, notlar.not4, notlar.not5, notlar.not6
FROM notlar
WHERE (((notlar.Okulno)=[Formlar]![son]![okul no]) AND ((notlar.DersAdi)=[Formlar]![son]![Açılan Kutu35]));Tabi ana formda da dersler açılan kutusu güncellendikten sonra alt formu sorgusunun tekrar çalışmasını sağlamamız gerekiyor bu iş de şu kodla yapılmış:

Kod:

Private Sub Açılan_Kutu35_AfterUpdate()
Me.notlar_Sorgu_alt_formu.Requery
End Sub

weya işlem basamaklarını yazarmısın rica etsem..öğrenmek istiyorum lütfen anlayn benı hocam kusuruma bakmayın.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003 Access
arkadaslar bu olayan acıklamasını yapacak baska birisi varmı?

nasıl sorgu yapılıyo?
adım adım anlatabilirim?