Açılan kutuda değişiklik

Excel Vers. ve Dili
Microsoft
Müşteri Kaydet te Müşterilerin adreslerini Açılan Pencerelerle İl ilçe Köy mantığıyla yapmıştık,

Daha sonra yapılan kayıtta değişiklik yapabilmek için Müşteri düzenle menüsü de açılan pencere marifetiyle müşteri bilgilerini ekrana alıyorum yapacağım değişiklikleri yapıyorum ancak Adresler kısmında Sanayiler normal olarak hepsi geliyor sanayiyi seçtiğimde O sanayiye ait Caddeleri ayrıması gerekirken tüm caddeleri alıyor ve sokaklarda aynen kayıtlardaki tüm sokak adlarını getiriyor bunu müşteri kayıtta olduğu gibi nasıl çalıştırırım.

Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın osmanselim,

Uygulamayı düzeltmeden hatalarınızı anlatayım:

1. Nesne olayları için kod yazarken nesnenin adını kullanırız bağlantılı veri adını değil. Sanayi ile ilgili açılan kutunun adı sanayi değil ,Açılan Kutu49 ve böylece devam ediyor. Tabi bu şekilde kod yazmak çok zor. Bu yüzden nesnelerin adlarını değiştirmeniz gerekir ve bu adların anlamlı olması gerekiyor. Ben bir de üç harfli bir önek ekliyorum bunlara nesne türüne göre. Ben cboSanayi diye adlandırırdım. cbo combobox un kısaltılmışı. Metin kutularının öneği txt, etiketlerin öneği lbl vs.

2. Şimdi gelelim cadde adlarının görünmemesine. Caddeyle ilgili açılan kutunun veri kısmı tabloya dayandırılmış. Halbuki sorguya dayanması gerekiyor. Özellikler penceresinin veri sekmesinin Satır Kaynağı nda tablo adı görünüyor, İşte bu noktada, en sağdaki ... noktaya basarsanız tablo üstüne sorgu çağırıp çağırmayacağınızı soran iletiyi evet ile geçerseniz bir sorgu hazırlama penceresi açılır. Buradan CaddeID, SanayiID ve CaddeAdı alanlarının üçünü de sorguya taşıyıp SanayiID alanını ölçütünü sağ tıklayıp, oluştur sihirbazını açıp deyim hazırlama penceresinden de ilgili formu bulup Sanayi açılan kutusunun adını yazdırmanız gerekiyor.

Bu şekilde devam ederek bu işi haledebilirsiniz.

Kodlardada requery (tekrar sorgula) komutunu yazdırabilmek için önce boş bir satıra gelin Me yazıp . (nokta) ya basın o zaman tüm nesnelerin bir listesi çıkacak karşınıza içinden uygununu seçip boşluk çubuğuna (space bar) basarsanız adın otomatik olarak yazıldığını görürüsünüz. Tekrar bir karakter geri gelip tekrar noktaya basarsanız o zaman yazabileceğiniz komutların listesi görünür, r basıp r ile başlıyanları görün sonra e ye ve q ye basın requery nin seçili olduğunu göreceksiniz boşluk çubuğuna basarak yazdırın ve diğer satıra geçin.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
Microsoft
Hatalarımı yazarak balık tutmayı ögretiyorsunuz.

Çok teşekkür ederim Bu bilgiler ışıgında tekrar ugraşayım çözülecektir, Herkeze teşekkür Ederim.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft
Sn Modalı Parametre degerini gir Nedemek

Sn Modalı Müşteri Düzenleme Bölümünü açtiğimda Direk Ekrandaki Bir Müşterinin kaydını okudugunda Parametre degerini gir diyor, Hatam neredeir.

Excel Vers. ve Dili
Sayın osmanselim,

Uygulamanızda iki hata var sanırım:

1. Sorgunun ölçüt bölümündeki deyimi elle yazdınız sanırım. Access alan adları büyük küçük harf duyarlılı. Siz sanayi yi küçük harfle yazmışsınız alan adı büyük harfle. Bu tip hataların oluşmasını önlemek için mutlaka accessin yardımcı elemanı olan deyim oluşturucuyu kullanın. Sorguyu açıp ölçüt kısmına gelin üzerini sağ tıklayın ve sihirbaz sopası ikonlu oluşturu tıklayın, açılacak olan pencere size o alan için deyim yazmanıza yardım edecek. Bunu mutlaka kurcalayıp öğrebmeye bakın çok yardımcı oluyor. Bununla alanlara, formül vb gibi tüm deyimleri yazabilirsiniz. Üst penceredeki deyimi silin ondan sonra alt sol pencereden formları oradan açık formları ve formunuzu bulun, form dını tıkladığınızda ikinci pencerede o formun tüm elemanlarının adını göreceksiniz, oradan cadde açılan kutusunun sorgusu için deyim yazıyorsanız, Sanayi alanını bulup çift tıklarsanız otomatik olarak deyiminiz hazır olur. Tamam la işi bitirip kapatın pencereyi. İşte bu kadar basit. Siz forms yazdınız ama bunu da köşeli parantez içine almıştınız bu da yanlış.

2. Çok güzel olarak açılan kutuyu üç sütunlu olarak yaptınız ancak sütun genişlikleri 0cm;0cm;2,5cm olarak ayarlı ama sorgu da üçüncü alan SanayiID burada tutarsızlık var. Siz cadde adlarının görünmesini istiyorsanız sorgudaki alan sırasını dikkate almanız gerekiyor. O aman ayarın 0cm;2,5cm;0cm olması gerekiyor.

iyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
Microsoft
Sn Modalı ve Diger Arkadaşlar sizin hakkınız nasıl öderiz.

Sn Modalı Çok teşekkür ederim bilmediğimden Diger örneklerin içinden kopyala yapıştır ile deniyodum sihirbaz işe yaradı çok teşekkürler.

Yanlız aynı işlemi sokak içinde yaptım orda çalıştıramadım Şu varki Sokak kısmında özellikler menüsünde Verideki ilişkili Sütun kısmını 1 den 2ye aldığımda bir seferliğine O Caddeye bağlı sokakları gösteriyor kaydedip tekrar denediğinde çalışmıyor ne reyi unutmuş olabilirim teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Sayın Osmanselim,

Bazen herşey normal olarak görünüyor fakat uygulama doğru çalışmıyor.

Sizdeki aksaklık şuradan ileri geliyor:

Siz cadde AfterUpdate olayına ait kodları yazdıktan sonra form üzerinde cadde açılan kutusunu ya sildiniz ve yeni kutu eklediniz yada adını değiştirdiniz. Böylece kod sayfasındaki kodlar cadde ye ait gibi görünüyorlarsa da bunlar önceki cadde alanına aitler. Onun için formda nesne değiştirdiğinizde kodları tekrar kesip o nesneye ait olayı silip tekrar açıp yapıştırmanız gerekiyor kodları. Ne yapalım bu böyle. Bu hata beni bir zamanlar az uğraştırmamıştı.

iyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
Microsoft
Teşekkürler Sn Modalı

Baştan bidaha oluşturalım