acsess çok seçenek

arkadaşlar ekte olan form1 in daha bir çok alanı var.. ancak basit olması için diğerlerini sildim... sorum şu?

her merkezin sadece bir kodu olcak... ancak bu merkezin birden çok sözleşme konusu olcak.. örneğin röntgen, hemodializ v.s gibi.. bunları
örneğin a merkezinin x ve y konularında sözleşmeleri var.. kodlar sabit olcak ve sözleşme konularıda sabit olcak (bunları tanımlıycaz) ve bu merkeze ilişkin kayıt yaparken kod numarasını seçip sözleşme konusunuda seçeceğiz....

burda ki asıl sorun şu.... ben burda a merkezini seçtiğimde sözleşmeli olduğu bütün konuları görmek istiyorum...

saygılar

arkdaşlar sabahtan beri örnekleri inceliyorum.. gittim birde tuğla gibi bi kitap aldım.. hala nası bir yol izliyceğim konusunda mantık oluşturamadım.. :kafa:

lütfen yardım edin.. kafayı çizcem... :alkolik:

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın derwish,

Sorununuzu bir daha tekrarlayayım da sonradan aksilik çıkmasın.
1)Merkezleriniz var, bunların da kodları var. Diyalim ki İstanbul-34 Ankara-06 vb.
2)Sözleşme konularınız var, bunlarında kodları var A1-röntgen, A2-hemodiyaliz, A3-MR vb.
3) Her merkezin sözleşmeli olduğu konular var bunlar da birden fazla da olabilirler

4)Formdan da her merkezin sözleşmeli olduğu tüm konuları görmek aistiyorsunuz.

Bütün bu yazdıklarımı onaylıyorsanız lütfen bir mesaj atın ki bir çözüm yolu bulmaya çalışayım.

İyi çalışmalar :)

evet çok karışık olduğu için bu kadarını yazdım... sizin dedikleriniz tamam...

daha sonraki aşama merkezin cihaz ve personel durumu ve bunlara ilişkin değişiklikler

Excel Vers. ve Dili
Sayın derwish,

Veri tabanının genel mantığında, her ayrı cins bilgi gurubu için ayrı bir tablo yaratılır. Burada merkezler için ayrı bir tablo, konular için ayrı bir tablo ve en nihayetinde her merkez için sözleşme yaptığı konuları saklayacak bir ayrı tablo oluşturmak, bu tabloları başlamak gerekiyor. Ondan sonra iş basitleşir.

Her neyse bu anlatıklarımı bir ön bilgi olarak kabul edin. Uygulamanız üstünde çalışıyorum.

İyi çalışmalar :)

hocam aynen dediğiniz gibi başladım bende bir sürü form oluştu ancak.... excelide geçti dağınıklık konusunda.... sadeleştiremedim bir türlü tabloları ve tablolar arasında ilişki kuramdım bi türlü...

türkiye çapında binlerce hastane ve merkez var... ve sonuçta kayıtlı merkezlerdne birini seçtiğimde tüm künyesini görmek istiyorum...

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler... :arkadas:

:yardim: arkadaşlar ilişkiler karmaşıklaştıkça formlar arası bağlantılarda acaip bi duruma geldi... lütfen yardım... :gidiyorum:

Excel Vers. ve Dili
2002 Pro, Türkçe
Sayın derwish, modalı arkadaşın üzerinde çalışıyorum demesi nedeniyle sessiz kalmayı tercih ettim. Bahsettiğin durum aslında çok karmaşık değil, daha karmaşık işlemlere hazır olmalısın. Sorununun çözümüne yardımcı olabileceğimi düşünüyorum ancak elindeki en son şeklini buraya yüklersen kurduğun ilişkiler hakkında ve ilişkilerin neden zorlaştığı hakkında birşey söylemek mümkün olabilir.

shs-1.0

formlar bu şekilde.. daha bir çok bağlantı olması lazım.. yardımlarınızı bekliyorum..

http://www.ssk.gov.tr/wps/portal/!ut/p/.cmd/cs/.ce/7_0_A/.s/7_0_6NL/_th/J_0_CH/_s.7_0_A/7_0_5RH/_s.7_0_A/7_0_6NL

esas olarak burda yer alan verileri kullanacağım.... burda yer alan verileri.. acses te oluşturduğum tabloya gömmek istiyorum..

:agla:

bu formlarda yer alan bilgiler tekrar girilmesin diye.... alt form mu kullanmalıyım.. ? :yardim:

Excel Vers. ve Dili
Sayın derwish,

Durum şimdi anlaşıldı: (Örnek eklendikten sonra).

Bir veri tabanı planlarken önce elimize kağıdı ve kalemi alıp iyi bir tasarım yaparız. (Çünkü sonunda sizin geldiğiniz noktaya geliriz. İşin altından kalkamayız). Özet olarak nelerin yapılması gerektiğini kısaca anlatayım:

1) Taleplerin belirlenmesi
a) VT den beklenen en önemlifonksiyonlar nelerdir ve hangi bilgilerin yer alması gerekmektedir.
b) VT da depolanan bilgilerleilişkili olarak en sık sorulabilecek sorular nelerdir?

2) Veri tabanı içerisinde yer alacak olan tabloların belirlenmesi:

Bunun için de
a) Her konuyla ilşikili bilgilerin ayrı bir tabloya yazılır ve aynı bilgi iki ayrı tabloda tutulmaz. Sizin hazırladığınız tablolarda örneğin il sütunu hem merkezde hem cihazlar tablolarında bulunmaktadır.

b) Aynı tablo işinde tekrar eden sütunlar(alanlar) olmamalıdır. Birim * Adet= Tutar da tutar olmamalıdır.

3) Tablonun içinde alanların ve anahtar alanların belirlenmesi.

a) Genelde anahtar alanlar tekrarsız verilere sahip olan bir sütundan seçilirler.
b) Bazı alanlar farklı tablolar içinde tekrarlanabilirler. (Daha sonra bu alanlar tabloları birbirine bağlamaya yararlar)

4) Tablolar arası ilişkilerin belirlenmesi. (Sizin uygulamada kodlarla bağlantı uygun)

5) Tasarımın yeniden gözden geçirilmesi

Bu arada tüm tablolara yazılacak olan alanlar ve veri tipleri belirlenmelidir. Veri tipleri mümkün olduğunca daha ufak yer kaplayacak şekilde tasarlanmalıdır. TC Vatandaşlık No su için 11 hanelik metin yeterlidir. Metinalanlarının varsayılan boyutu 50 haneliktir. Ayrıca bu tasarım üzerinde tüm bağlantılar gösterilmeli ve defalarca kontrol edilmelidir.

6) Şimdi de sizin başladığınız noktaya geldik. Veri tabanı uygulamasının bilgisayarda hayata geçirilmesi. Veri tabanı nesnelerinin oluşturulması. Tabi ki en önce tasarlanan tüm tablolar oluşturulur.

Unutmadan ara not (Bence önemli) Nesnelere ad verilirken kolaylık olsun diye üç harflik bir önek daha sonra oluşacak karışıklıkları önler (Tablolara tbl formlara frm sorgulara qry metin kutularına txt listelere lst aşılan kutulara cob gibi.) Sizin uygulamada cihaz adında hem tablonuz hem de formunuz var.) Daha sonra kod yazarken deyim oluştururken neyin ne olduğunu daha kolay takip edebilirsiziniz. Ayrıca açılan listlerde aynı cins nesneleri hep birlikte görme imkanınız oluşur.

Daha sonra formlar, sorgular ve en sonunda raporlar uygulamaya eklenir. VT de birçokişlemi otomatik hale getiren kodlar modüller ve makrolar (ben pek hoşlanmıyorum makrolardan) eklenir.

7) Oluşturulan veri tabanı bazı çözümleme araçlarıyla incelenir.

Biraz fazla ukalalık ettim ama burası herkese açık bir form ve bu çeşit bilgilerin tekrarlanmasında ben yarar görüyorum.

Neyse iyi çalışmalr şimdilik :D

biraz daha yol aldım... farklı bir tasarım yapıyorum... çalışma bitince ekleyip, yine fikirlerinizi alacağım... tşkler...

Excel Vers. ve Dili
2002 Pro, Türkçe
Tam olarak ne gibi bir program yapmak istediğini kestirmek mümkün değil. Bunu anlayabilsek sorunu çözeceğiz
1. Hastaneleri denetleyen bir personelin görev takip programı olduğunu düşündüm
2. Hastanelerin donanımını denetleyen veya araştıran bir program olduğunu düşündüm.
3. SSK ile anlaşması olan bütün hastanelerin tablonda neden yer almasını kavrayamadım, resmi bir yazılım mı bu? Ayrıca cihazlar ve personel tablosunun maksadını kestirmek de güç.
Bunları bilecek olsaydık, tablolarını böler daha kullanışlı ve pratik bir hale getirirdik.
Bekleyelim bakalım bu sorun nasıl çözülecek.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe Office2003 Pro
Sayın Derwish Ofisin içinde bulunan aşağıdaki adresteki access dosyasını incele bu size ip uçları verecektir.

C:\Program Files\Microsoft Office\OFFICE11\SAMPLES\Northwind

arkadaşlar ekteki dosyadan da görebileceğiniz gibi farklı bir yol izlemeye karar verdim... ancak bu seferde yeni sorunlar kafamda belirdi... yaklaşık 3 gündür sabah akşam araştırıyorum... ekteki formu bi incelerseniz ve hatalarımı söylerseniz çok memnun olurum... saygılar... :hey:

Ersen' Alıntı:
Tam olarak ne gibi bir program yapmak istediğini kestirmek mümkün değil. Bunu anlayabilsek sorunu çözeceğiz
1. Hastaneleri denetleyen bir personelin görev takip programı olduğunu düşündüm
2. Hastanelerin donanımını denetleyen veya araştıran bir program olduğunu düşündüm.
3. SSK ile anlaşması olan bütün hastanelerin tablonda neden yer almasını kavrayamadım, resmi bir yazılım mı bu? Ayrıca cihazlar ve personel tablosunun maksadını kestirmek de güç.
Bunları bilecek olsaydık, tablolarını böler daha kullanışlı ve pratik bir hale getirirdik.
Bekleyelim bakalım bu sorun nasıl çözülecek.
hocam, ssk da görevliyim ben... ssk ile sözleşmeli olan tüm sağlık kuruluşlarının personel, cihaz, adres, ünvan ve en önemliside bizimle sözleşmeli olduğu alanlardaki pozisyon ve hareketlerini takip edeceğim bir sistem kurmaya çalışıyorum... biraz daha yol alabilirsem evrak kayıt takip ve cevap sistemiyle entegre etmeyi düşünüyorum...

sn derwish
"ayakta"yı anlamadım, "yatarak" diye bir seçenek daha mı var. İki tarih alanı var birisi sözleşme başlangıç tarihidir diye düşünüyorum, diğeri nedir.
Neyse örneğe bir bak. biraz sadeleştirerek bir örnek yaptım. İşin anladığım kadarıyla bayağı uzun, tartışarak birşeyler yapabiliriz.

hocam öncelikle teşekkür ederim.... özellikle altforum ve filtre konusunda yapmam gerkenleri örneğinizden öğrendim.... ayakta ve paket program ne demek kısaca anlatayım.. ayaktan sözleşmesi olan hastanelere sigortalılar direkt başvurabiliyo.. paket program sözleşmesi olan yerlerede devlet hastanesinden sevk alarak başvuruyorlar... yani işin özü şu iki tane farklı sözleşme şekli var biçimsel olarak...

bunun dışında aynı sayfaya sözleşme fesh tarihi de eklemem gerekli.. ancak yine aynı şekilde paket program ve ayaktan "sözleşme fesh" ve "fesh tarihi" şeklinde iki sütün daha koymam gerekli bu kezde sayfa çok dağılmış olacak...

ayrıca cihaz ve personel ile ilgili bir form hazırlayıp sizin hazırladığınız örnekle köprü yapmam gerek...

sizin örnek üzerinde çalıştıktan sonra buraya ekleyeceğim... saygılar... :bravo:

arkadaşlar,

PAKET SÖZLEŞME
AYAKTAN SÖZLEŞME
PAKET SÖZLEŞME FESH
AYAKTAN SÖZLEŞME FESH

KONULAR (onay kutusu) TARİHİ

aynı formu 4 defa yazmaktansa yukarıdaki seçenkleri seçtiğimizde yine aynı form gelse biz 1 form üzerinden çalışsak daha iyi olmaz mı.... işte bunu nasıl yapacağız lütfen acele destek... acaip ilham geldi....

ha bu araa unutmadan ayaktan kısmı sadece hastaneler için geçerli.. diğer seçenekler için ayaktan kısmının çıkmasına gerek yok...

:yazici:

arkadaşlar,

ili sütununa tüm illeri nası gömeriz ve tabi o ili seçtiğimizde o ile bağlı ilçeler gelsin...