ADO ile sql'den veri alırken türkçe karakter sorunu

Excel Vers. ve Dili
2010 - Eng
Ado ile sql'den veri alırken türkçe karakterlerin düzgün gelmesi için ne yapmalıyız.

Excel Vers. ve Dili
office 2007-mssql 2008 R2
Selam,

SQL Server'ınızın dili ingilizce olabilir. Bunu Türkçe yapın. Ya da tüm veriler değilde sadece bazı veriler ise tablonuzun özelliklerinden olabilir. O zaman tablo düzenlemeden bozuk gelen sütunların veri tipini değiştirin(örn "varchar" yerine "nvarchar", text yerine "ntext". Gerçi bir parça daha fazla yer kaplar ama denemeye değer. Ama bu çözüm denenmiş bir çözüm değil şimdi aklıma geldi. Daha önce başıma gelmediği için olabilecekleri yazıyorum.) Son olarakta kullandığınız makinenin dil ayarlarından olabilir.

Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
2010 - Eng
Dış Veri Al ile yaptığım sorgularda veriler (türkçe karakterler) sorunsuz geliyorken ADO ile recordseti kopyalayınca türkçe karakterler tam gelmiyor. AutoTranslate=No dış verial da baktım diye bir komut bu sorunu çözüyor. ADO için de böyle bir şey vardır herhalde. SQL dilini türkçe yapınca sorgularımın hiçbiri çalışmıyor ve dış veri al ile düzgün gelebildiğine göre ADO içinde bir seçenek vardır herhalde. Lütfen yardım edin...
Kod:
DÜNYA GÃ?Z A?
EMRE BYLGYSAYAR A?
ENGÜRÜSA? SA?LIK HYZMETLERY A.?.

Excel Vers. ve Dili
2010 - Eng
Auto Translate=False