ağ üzerinde kullanılan programda anlık kullanıcılara mesaj atma

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
ağ üzerinde kullanılan programda anlık kullanıcılara mesaj atmak mümkün mü?

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın casparov,

Evet mümkün görünüyor. Yapılacaklar:

1. Öncelikle access uygulaması açıldığında farketmişsinizdir bir ldb dosyası oluşuyor. Burada uygulamaya bağlı kullanıcıların listesi tutuluyor. Buradan bu listeyi çekip almak.

2. Geldi mesaj yollama ayağı. Burada bilgisayarların sistemleri önem kazanıyor. Windows NT, Windows 2000, Windows XP and Windows 2003 kullanıcıları için ayrı yöntem Vista kullanıcıları için ayrı yöntem kullanmanız gerekiyor.

3. Windows NT, Windows 2000, Windows XP and Windows 2003kullanıcıları için Dos ortamından

Kod:
NET SEND
{name | * | /DOMAIN[:name] | /USERS} message
komutunu vermek yeterli. Bu komut kullanıcıların bilgisayarına istenen mesajı yolluyor. Bunun işin şu fonksiyonu kullanabilirsiniz:

Kod:
Declare Function NetMessageBufferSend Lib  "NETAPI32.DLL" (yServer As Any, yToName As Byte, yFromName As Any, yMsg As Byte,  ByVal lSize As Long) As Long
Vista kullanıcıları PopUp mesajı kullanmaları gerekiyor.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Aklıma başka bir yöntem daha geldi. Bu daha kolay ama çalışır mı bilmiyorum.

Uygulamayagmrünmez bir pupup form ekleriz. Bu form üstüne de bir metin kutusu ekleriz. Bu metin kutusunu da mesaj tablosuna bağlarız eğer yeni mesaj var ise timer la kontrol ederiz ve formu görünür yaparız.

Şimdi timerı ayarlayacağımız sürede mesajı okuyanın bilgisayarına tekrar açılmaması için bir metod geliştirmemiz gerekir.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
merhaba

Merhaba modalı öncelikle ilgin için teşekkür ederim.Sormak istediğim ilk göndermiş olduğun yöntemle ilgili; program bir server üzerinden çalışıyor ve diğer kullanıcılar o server üzerinden bağlanıyor.ldb dosyasından kimler tarafından kullanıldığı görünüyor.Peki şimdi dos ortamından mesajı yazarken server'dan mı kullanmamız gerekiyor.Ben aslında daha çok kullanıcıların gerektiği durumlarda birbirlerine de mesaj atmalarını sağlamayı düşündüm aslında tıpkı chat odası gibi olacak şekilde.Senden mümkünse 1 ve 2. yöntemlerin için birer örnek rica edebilirmiyim.Fonksiyonu form üzerindemi çalıştıracağız bununla ilgili bir örnek olabilir.Teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
ofis 97
bu konuda özellikle access te düzenlenmiş çalışan bir örnek eklermisiniz. access de yaptığım arıza bildirim formunu bakım atelyesinin bilgisayar yazıcısına gönderiyorum fakat aynı zamanda bilgisayarlarının ekranında uyarı yazısı çıkmasını istiyorum. yardımcı olursanız memnun olurum.