Ağda paylaştırılmış Accses'e Aynı Anda iki kişi Ver

Toplam 4 saatlik acscses bilgim var.Kusura bakmayın belki garip bir soru olarak düşünebilirsiniz ama merak ettim...
Ağda paylaştırılmış Accses'e iki kişi Aynı Anda Veri girişi yapılabir mi.
Paylaşımı bir klasörü tam paylaştırıp içine attım.
Bu doğru bir paylaştırma yöntemimidir ?

2 tabloyu birleştirip bir form hazırladım.üstte müşteriler var alttada vermiş oldukları siparişler bulunmakta.Lakin sorgular uzun olduğundan kaydırma çubuklarıyla uğraşmak istemiyorum.Sorguları iki satır halinde paylaştırabilirmiyim ?
Þimdiden teşekkür ederim.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Merhaba,
tam ne yaptığınızı anlamadım ama,
bu bana doğru yöntem değil gibi geldi.

Access bunun için ön hazırlık yapmış.
Eğer Türkçe program kullanıyorsanız
"Veritabanı yineleme" yardım adımını okuyun.
İngilizce ise
"Replication"

Bu yöntem ile veritabanına çok kişi aynı anda giriş yapabiliyor, ancak datalar her makinada hemen görünmüyor.
İşlem bitince iki taraftan biri dataları birleştirme yapınca her iki tarafta diğer tarafın ilavelerini veya değişikliklerini alıyor.
Eğer iki tarafta ayrı kayıt üzerinde oynama yaptıysa çakışma sorunu çıkar, buda ana database sahibi tarafından çözülmelidir.

Haklısınız konuyu biraz açayım.Hüseyin Bey.Kullanmış olduğum acscses 2002 türkçedir.Yardım sayfalarına baktım.Elle tutulur gözle görülür bir uygulaması yok.
Ama sizin yazmış olduğunuza yakın temel bilgiler verdi.Ama balığı nasıl yakalayabileceğimi anlatamıyor.Sadece teorik.Þimdi accses yardımda accses dosyasını diğer bilgisayarlarada kurun diyo.Ve sql kullanın diyo.Buraya kadar her şey normal.
Ama benim ayrıca bir Sql kurmam gerekli mi.Yapmam gereken ayarlar nelerdir vs.ayrıntılarıyla bulabileceğim türkçe bir kaynak var mı ?

Access de program paylaştırılınca diğer makinalarda da aynı anda çok kişi aynı programı kullanabiliyor. sadece makinalar ve ram'ları güçlü olsun ben access de sınav programı hazırladım yaklaşık 3 yıldır bazı sınavları test(çoktan seçmali) bilgisayar laboratuarında bilgisayar sayısı kadar öğrenciyi alıp aynı anda ağdan öğrenciler bağlanım aynı dosyayı ve formu açalarak(soruların olduğu) sınav oluyorlar ve hiç bir sorun olmuyor. öğrenciler programı kapatınca tüm öğrencilerin verdiği cevaplar aynı anda ana dosyada toplanıyor. yani birden fazla kii paylaşımda kullnabilir.

Peki paylaşım yönteminiz nedir ? Teknik arkadaşım.Ben yukarıda bahsettiğim gibi bir klasörü paylaşıma tam açtım.Ve acses dosyasını o klasöre attım.Bu yöntem doğrumudur.Çünkü iki bilgisayarda formu açtığım zaman istediğim gibi kullanabiliyorum ama kaydet dediğim zaman birincil kullanıcı olmasınız diyor.

bende öyle bir sorun çıkmadı sadece klasörü paylaştırmam yeterli oluyordu. Ama sen aynı zamanda access dosyasını da paylaşıma aç bir de paylaşıma açarken özellikle windows xp de kullanıcının her türlü kullanım ve değiştirme hakkını verecek şekilde paylaştırın

Hâlâ aynı hatayı vermekte .Ama denedim uyarı vermesine raağmen girişleri yaptı.
İlginiz için teşekkür ederim.

bence kurduğun sistemde yetki seviyesi olayına bak...orda yetkin tam olmalı..ve paylaşıma açacağın dosya salt okunur açarsan hata verir...

Yapmış olduğum accsess programının yetki seviyesisi tam ve klasör tam paylaşıma açık bir klasör.Ayrıca düzenlediğim accsess formu form düzenlemesi bölümünde mevcut.Benim göremediğim bir hatası varsa söyleyin.Bir çaresine bakmaya çalışalım.