Aktif arama hakkında yardım

arkadaşlar tekrar merhaba. internetten güzel bir menülü veritabanı buldum. hem daha kolay menü eklenebiliyor hem de tam benim çalışmama uygun olacak.

şimdi bu veritabanına benim veritabanını ekledim. yalnız aktif aramayı bir türlü beceremedim. normalde "frmACMTevzi" formunda çalışıyor ama yeni veritabanının içine monte edince ilgili text kutusundaki değere göre aktif arama yapmıyor.

ölçüt kısmına şunları yazdım.
Like "*" [forms]![frmDatabaseMenu]![frmACMTevzi]![txtseacrhGY] "*"

önceki hali şöyleydi. bu halde iken frmACMTevzi formunu açınca arama çalışıyor.
Like "*" [forms]![frmACMTevzi]![txtseacrhGY] "*"

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Ölçüt bu şekilde olmalı..

Kod:
[Forms]![frmDatabaseMenu]![sfrmSubForm].[Form]![txtsearchGY]
Ayrıca formun açılışındaki kodlarda da sıkıntı vardı.. Genel bir düzenleme ile dosyanızın son halini ekliyorum..

Ekli dosyalar

@Taruz

arkadaşım çok teşekkür ederim. hep sıraları değiştirip durdum ama bir türlü becerememiştim.
evet dediğiniz gibi kodlarda sıkıntı vardı. aktif arama yüzünden hiçbir şeye bakmadım.

saygılar.

dostum şimdi de arama yaparken sorun çıktı. mesala istanbul deyi aratınca kayıt bulunmuyor ama i harfini büyük yazınca kayıt çıkıyor. bu menülü veritabanına geçmeden önce çok güzel aratıyordu. bunu nasıl çözeriz?

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Veritabanı Sıkıştır / Onar yapın düzelir.. ;)

@Taruz
dostum öncelikle sana çok teşekkür ederim.

arkadaşlar istediğim veritabanı bitti ama ufak bir sorun çıktı. mesala mahkemelerden bir tanesi kaldırıldığına yani silindiğinde daha önce o mahkeme adına yapılan kayıtta maalesef mahkeme ismi de siliniyor. böyle olunca her şey mahvoluyor. benim istediğim kayıt yapılan mahkeme isminin (mahkemenin listeden kaldırılması halinde de) her zaman tabloda durması.

umarım anlatabilmişimdir.

saygılar.

Ekli dosyalar

arkadaşlar 1 ocak da bu veritabanı faaliyete geçecek. çözümü bulamadım. yardım ederseniz sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın ramazanyurt,

En azından hangi formlardan bu işlemi yaptığınızı yazabilirdiniz. Bu şekilde geniş ve çalışan uygulamanın mekaniğini anlamak 1 günümüzü alır.

Noktasal olarak daha belirleyici bilgi verebilir misiniz?

İyi çalışmalar

Sayın modalı,

örneğin ağır ceza mahkemelerinden 1. ağır ceza mahkemesini pasif hale getirdik diyelim. daha önce girilen 1. ağır ceza mahkemesi kayıtları duracak ama yeni otomatik eklemelerde bu mahkeme bulunmayacak.

ben yeni mahkeme listelerine evet/hayır değerli bir alan koydum. daha sonra "sqlACMSiralanmisliste" adlı sorguda aktif olan mahkemeleri listeledim. "Ekle" düğmesine bastığımda pasif 1. ağır cezayı eklemeden veya sıra ondaysa onu geçip 2. ağır cezayı eklemesini istiyorum ama bunu beceremedim. hep eof bof hatası veriyor. bu ekleme ağır ceza mahkemesi ile ilgili bütün işlemlerde geçerli. yani herhangi birini deneyebilirsiniz.

bununla ilgili tabloyu hazırlamıştım ama internete vtunnel ile girebildiğim için dosyayı ekleyemedim.

teşekkürler

Sayın modalı,

veritabanını en son halini ekledim.

burada pasif yapacağım mahkemelerin yeni kayıtlarda gözükmemesini istiyorum. mesala 1. ağır ceza mahkemesi pasif olduğunda, en son mahkeme olan 10. ağır cezadan sonra direk 2. ağır cezayı eklemeli ama daha önce aktif olduğu zaman eklenen mevcut 1. ağır ceza mahkemelerinin durması gerekiyor.

teşekkürler,

saygılar.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Kullandığınız menü yüksek çözünürlüktü bilgisayarlarda kullanılıyor sanırım.. Çünkü benim 1024x768 ve altı ekran çözünürlüğü kullanıpta dosyanızı açanlar bırakın ekleme düğmesini o sekmeyi bile göremiyorlar.. Ben kodlardan yakaladım o sekme sayfasını..

Yukardaki sebeplerden deneme şansım olmadı ama cmdAddTerManual_Click prosedurü içinde bulunan sorguyu aşağıdaki şekilde değiştirirseniz eklemeyi sadece aktifler üzerinden yapar..

Kod:
rs.Open "SELECT * FROM sqlSiralanmisListe" _
& " WHERE Aktif=-1", CurrentProject.Connection, adOpenKeyset, adLockPessimistic

Sayın Taruz,

verdiğiniz kodu ekledim ama maalesef olmadı. eklemeleri 1,2,3,4,5,6,7,8,9 olarak yapıyor. bundan sonra boş kayıt ekliyor.

ilginize teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Kodu yanlış yere eklemiş olabilirsiniz..

Ben asliyelerden 2 yi pasif yaptım ve sonra tercüme işlemlerinden sırayla kayıt ekledim 1. Asliyeden sonra 3. Asliyeyi ekliyor.. Örnek olarakta ekliyorum..

Ekli dosyalar

Sayın Taruz,

sorguda aktif alanının ölçüt kısmına "evet" yazmadığım için hata vermiş. dediğiniz gibi yaptım ve tam istediğim gibi oldu. sadece birinci mahkemeleri pasif yaptığımızda sorun çıktı. oda zaten dünya yok olmadıkça kalkmayacak mahkemeler olduğu için bir sorun teşkil etmeyecektir.

size sonsuz saygılarımı iletiyorum.

yardımcı olan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.