Aktif hücrenin içeriğinin öğrenilmesi

Arkadaşlar merhabalar

Mouse ile tıkladığım hücrenin içerisindeki veriyi msgbox ile ekrana yazdırmak istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum :))

kolay gelsin

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Private Sub Worksheet_BeforeDoubleClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)
MsgBox ActiveCell.Value
End Sub

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bence bu işlemi mouse ile tıklamak yerine örneğin sadece sağ klik yapınca çalışacak şekilde yapalım. Aksi takdirde sürekl çıkan bir msgbox nedeniyle işlem yapamazsınız. Aşağıdaki kodu sayfanın kod sayfasına kopyalayın. Daha sonra sayfa üzezirnde bir hücreye sağ klik yaptığınızda çalışacaktır.

[vb:1:5d29e810ea]Private Sub Worksheet_BeforeRightClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)
Cancel = True
MsgBox ActiveCell
End Sub
[/vb:1:5d29e810ea]

Not:Sn fructose un öneriside çok uygun o kodda çift tıklayınca çalışacaktır.

hocam bunun kullanımı ile ilgili detaylı bilgi verebilirmisin ?

bu function'ı tanımladıktan sonra range'i nasıl tanımlayabilirim ?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
range den kastınız nedir. Bu kodu sadece belirli bir hücre aralığında mı çalıştırmak istiyorsunuz? eğer öyle ise bu aralık nedir?

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Sayın Levent Bey
Bence bu işlemi mouse ile tıklamak yerine örneğin sadece sağ klik yapınca çalışacak şekilde yapalım. Aksi takdirde sürekl çıkan bir msgbox nedeniyle işlem yapamazsınız.
Haklısınız sağ tuş daha mantıklı. Aklıma geldi onuda ekleyecektim ama siz herzamanki gibi çok hızlısınız. :lol:

Arkadaşlar asıl yapmak istediğim şu benim

Bir hücreye tıkladığımda içindeki verinin basşa bir hücreye kopyalanmasını istiyorum.

mesela
a1 hücresinde deneme yazıyor. Ben a1 hücresine tıkladığında f1 hücresine deneme yazsın istiyorum b1 hücresinde merhaba yazıyor. b1 hücresine tıkladığımda f1 hücresine merhaba yazmasını istiyorum.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Aşağıdaki kodu sayfanın kod sayfasına kopyalayın. Sadece A1 ve B1 hücrelerini seçince çalışır. Seçilen hücrenin içeriğini F1 hücresine yazar.

[vb:1:490ab90bee]Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
If Intersect(ActiveCell, [a1:b1]) Is Nothing Then Exit Sub
[f1] = Selection.Cells.Value
End Sub[/vb:1:490ab90bee]
Not:Sayfanın sekmesi üzerine mouse ile sağ klik yapıp "kod görüntüle" yi seçtiğinizde sayfanın kod sayfasına gidersiniz. Yukarıda verdiğim kodu buraya kopyalayın ve sayfa üzerinde A1 ve B1 hücrelerini mouse ile seçerek kodun çalışmasını inceleyin.

Eyvallah hocam sağolasın oldukça işime yarayacak bu kod

Ellerine sağlık