Alt form Sorunu

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Merhaba.ben access 'te acemiyim. Sorduğum sorundanda anlayacaksınız zaten. Elimde bir kaç kaynak kitap var okudum ama tam detayına inmiyorlar..
Ekteki dosyayla ilgili iki yerde bocaladım, yardım ederseniz sevinirim.
1- İlişkiler konusunda veritabanında üç tablo var firma,ürün ve hareket.
hareket tablosundaki firma ve ürün alanlarını firma ve ürün tablolarına açılan açılır kutu şeklinde bağladım. İlişkilerini tanımlamak istiyorum. şimdi kitaplardan anladığım kadarıyla hareket tablosundaki firma alanıyla firma tablosundaki firma alanını birbirine bağlamalıyım (firma bir-hareket çok tarafında) ve bilgi tutarlılığına zorlamalıyım. ama zorladığımda hareket tablosuna veri girerken firma tablosunda bu veri yok diyor girmeme rağmen.nerde yanlış yapıyorum anlamadım.
2-İstediğim firmayı seçtiğimde alt formda o firmayla ilgili kalemlerin dökülmesini sağlayacak bir form (Ana) tasarlamaya çalıştım. Hareket tablosundaki verilerle DOKM sorgunu oluşturdum, sorguyu bir formda veri görünümünde tasarladım kaydettim ve Ana forma ekledim. Alt üst alanlarını bağladım ama,, yukarıdan firmayı seçtiğimde onunla ilgili kalemler gelmiyor. hatta hiçbir işlem gelmiyor.
iyi günler.tşkrler.

Ekli dosyalar

• 39.1 KB Görüntüleme: 5
Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Filtreleme işleminden önce tablolarınızı normalize etmelisiniz..

Hareket tablosunda firma ve ürün alanlarının veri türünü metin değil sayı olarak tanımlamalısınız.. Bu alanların arama kısmında yaptığınız ilişkilendirmeye dikkat ederseniz ilk sutün sayı veri tipidir (kimlik alanı). Dolayısıyla bu alanlar sayı türünde olmalı ki bire-çok ilişkiyi doğru bir şekilde kurabilesiniz..

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
tşkrler syn Taruz. Dediklerinizi yaptım oldu galiba ama. Şöyle bir sorun var. Yukarıdan firmayı değiştirince bazen kayıtları değiştiriyor. Misal "enda ilaçlama" kaydını "unur ticaret" olarak değiştiriyor. değiştirme ve ekleme izinlerini kaldırdım ama gene yapıyor. Neden olabilir bakabilirmisiniz.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Alt formunuzun Özellikler / Veri / Etkin kısımını Hayır , Kilitli kısmını da Evet yapınız..

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
tşkrler syn Taruz. çok makbule geçti. ellerinize sağlık...