alt frm toplamda sorun?

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 türkçe
Alt formda aratoplamı alabiliyorum fakat sağ taraftaki dolar kuruyla çarpım bölümünü halledemedim. Form açıldığında hesaplama işlemi yaptırıyorum ama benim istediğim alt forma her bilgi girişimde yada silişimde yada değişiminde bu kısmında aratplamda olduğu gibi güncellenmesi.
mantık şu alt form diyelim bilgi girdim aratoplam değişiyor sol kısım ise döviz birimine bakıp dolarsa dolar kuru ile euro ise euro kuru ile çarpıp soldaki aratoplama yazmasını istiyorum yardımlarınız için şimdiden tşkler

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;
Altformun güncelleştirme sonrasına alttaki kodu ekleyebilirsiniz..

Kod:
Select Case Forms![Sipariş Giriş Ekranı]![doviz]
Case "USD"
Forms![Sipariş Giriş Ekranı]!dov_aratop = Forms![Sipariş Giriş Ekranı]!aratop * Forms![Sipariş Giriş Ekranı]!usdkur
Case "Euro"
Forms![Sipariş Giriş Ekranı]!dov_aratop = Forms![Sipariş Giriş Ekranı]!aratop * Forms![Sipariş Giriş Ekranı]!eurokur
Case "YTL"
Forms![Sipariş Giriş Ekranı]!dov_aratop = Forms![Sipariş Giriş Ekranı]!aratop
Case Else
Forms![Sipariş Giriş Ekranı]!dov_aratop = "beab"
End Select

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sevgili hemşerim,
Öncelikle formun geçerli olduğunda olayına yazdığın

Private Sub Form_Current()
If Me.doviz = USD Then
Me.dov_aratop = aratop * usdkur
Else
Me.dov_aratop = aratop * eurokur
End If
End Sub

komutlarında dolar ve euronun değerleri gelmiyor. Bunu düzeltmek için USD ve EURO'yu tırnak içinde yaz..Ver bence kodları da şöyle değiştir. (Else kullanmışsın ama euro yerine YTL de seçilebilir.)

Private Sub Form_Current()
If Me.doviz = "USD" Then
Me.dov_aratop = aratop * usdkur
end if
If Me.doviz = "EURO" Then
Me.dov_aratop = aratop * eurokur
End If
End Sub

Gelelim asıl soruna.. Sol taraftaki döviz ara toplamı hesaplanmış bir alandan veri aldığı için sanıyorum güncellenmiyor. Ben denemek için bir makro oluşturdum ve yenidensorgula komutunu kullandım. Bu makroyu da bir komut düğmesine bağladım. Buna tıkladığımda alanın güncelleniyor. O zaman requery komutu da kullanılabilir. Bunun için sanırım alt formdaki miktar alanının güncellenmesinden sonra dov_aratop.requery yapmak gerekiyor. Ama bu komutun ana forma yöneltilmesi gerekir. Alt form üzerinden ana formu güncelleyen bir komutla bu şekilde işlem halledilebilir sanırım. Zamanım olmadığı için deneyemedim. Sen bir dene istersen...

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Ben projeni incelerken zaten sevgili beab05 de bunu yapmış. Alt formun güncellemesinden sonra ana forma güncellem kodları göndermiş. Dediğim diğer ufak tefek değişiklikleri de yapınca problemsiz çalışır.

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 türkçe
Elinize sağlık akşama eve geçtiğimde hemen deneyeceğim sağolun

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 türkçe
arkadaşlar malesef iki yöntemde işe yaramadı başka bi çözümü olan varmı acaba?

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Rica.

Sayın mehmetdemiral;

Sayın beab05 hocamın ve sizin kodlarınızı ilgili yerlere yazdım, özellikle sizin makro ve düğmeyle ilgili yazdıklarınızı bir türlü yapamadım.

Sanırım benim bilgim de bu konuda yetersiz. Acaba dosya üzerine eklemenizi rica etsem, mümkün mü?

İlginiz için teşekkürler.

Selam ve sevgiler.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Tamam. Gönderiyorum. Beab05'ın çözümünü eklemedim ama ben kendi söylediğimi yaptım. Umarım beab alınmaz:))

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Beab neden alınsın ki ? ;)

Benim verdiğim kodları altformun güncelleştirme sonrasına yazması kafiydi. Sanırım hem sizin dediklerinizi hem benim verdiğim kodları aynı anda uygulamaya kalkıştı ve hata yaptı..

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
:))) Sanırım öyle oldu.. Şaka olsun diye yazdım zaten.. Senin alınmayacağını zaten biliyorum....

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 türkçe
hayır ikinizinkini aynı anda yazmadım beab05 sizin verdiğiniz kodları sizin söylediğiniz gibi alt formun güncelleme sonrasına ekledim fakat çalışmadı çalışmamasının nedeni ise toplamı zaten güncelleme sonrasında topladığından sizin kodlar devreye girdiğinde ara toplam kısmı daha güncellenmemiş oluyor. ikinci satırı eklediğimde ilk satıırın rakamlarını sol taraftaki ara toplam kısmına alıyor. şimdi verilen örneği deneyeceğim ayrıca ilgilendiğiniz için tşk ederim