Alt Kişiler Eklemek.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Merhaba;

Sayın Access üstatlarım. Projemde takılıp kaldığım bir yer.

Davalarda 1 müvekkil olabildiği gibi, birkaç müvekkil de olabiliyor.

Keza Davalı tarafta 1 kişi olabildiği gibi, birkaç kişi de olabiliyor.

Ben projemde öncelikle gerek davalı ve gerekse davacıyı 1 kişi olarak öngördüm.

Şimdi ise birden fazla olabilecekleri için, bunu ilgili sorguya yazdıramadım. (tbdavalarsorgu)

Alt müvekkiller MÜŞTERİLER tablosundan, alt davalılar ise DAVALI-BORÇLULAR tablosundan seçilip, yazdırılması ve kayıt gerekiyor.

Ekteki örneğime bunu uygulayacaklara şimdiden çok teşekkür ediyorum.

NOT: Bu konu da hallolduğunda DAVA TAKİP Programı tamamen bitmiş olacak. Sayın üstatlardan ricam, boş zamanlarında bu konuya bakmaları. Ücretsiz yayınlanacak program ile çok kişinin duaları da tabii ki sizlere de gidecek.

Selam ve saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Bir yere kadar yapabildim.

Davalar Formunda SARI renkli olan 2.Müvekkil adının yazdırılmasını yapabilseniz yeterli olabilir diye düşünüyorum.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Satın kucuksengun;

Anladığım kadarı ile:

Aynı davadaki ikinci müvekkilinizin müşteri nosunu isme dönüştürmekse istediğiniz, oldu galiba..

Yeni bir sorgu hazırladım onu da forma bağladım, incelersiniz..

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhabalar;
Benim yaptığım ilk Access uygulamalarına göre çok daha gelişmiş ve birçok yönüyle daha iyi bir uygulama ama samimi olarak söylüyorum ki n'olur alınmayın ama uygulamanız çok kullanışsız ve kötü.. Birçok özellik eklemek uğruna iyice karışık bir hal almış.. Tablo tasarımları, ilişkiler, form dizaynları, renk seçimleri kullanıcıyı zor durumda bırakmak için tasarlanmış sanki.. Sorununuza bakayım dedim ama işin içinden çıkamadım bunda konunuza olan hakimiyetimin eksikliğinden çok tasarımınız etkili oldu..
Aramızda bir samimiyet olduğuna inandığım için bunları biraz daha rahat yazdım lakin eğer şevkinizde kırılma olacaksa bu yazdıklarımdan dolayı çok üzülürüm.. Üzülerek te olsa size en başa dönün derim tabloları yeniden tasarlayın hatta daha önce kağıt kalemle yapmanızı tavsiye ederim.. ( bunu ben hiç yapmadım doğru olduğunu bilsem de)... Ve adım adım gidin, yenisini yapmak geriye dönüp düzeltme yapmaktan daha kolaydır çoğu zaman.. Yine de karar sizin tabii ve bu haliyle kalsın derseniz de şahsen elimden geleni yaparım..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın Taruz;

Evet. İstediğim gibi. FAKAT: (Altta izah ettim.)
Sayın Beab05:

Size kırılmam mümkün değil. Fakat bu sorunum Taruzla bir miktar aşıldı. Şu an için programda bundan başka bir eksiklik yok gibi.

Şimdiye kadar yaptığınız tüm yardımlara teşekkürler.

SORUN ŞÖYLE ÇÖZÜLMELİ:

Müvekkil 1 adet olabileceği gibi 2,3,4 kişi de olabiliyor.
Sayın Taruzun örneğinde anladığım kadarıyla 2. müvekkil sorunu halledilmiş. 3 veya 4 adet müvekkil olduğunda, yeniden mi sorgular yapmalıyız?

Bir de davalı taraf ta 1 den fazla oluyor.

Bütün müvekkiller tb.musterilere kayıtlılar arasından alınacak.

Keza bütün davalılar da davaliborclular tablosundan alınacak ve Davalar tablosu veya sorgusunda gözükecek.

Bu sorunuma kökten bir çözüm bulunamaz mı?

Sizler access'te üstatsınız. Biraz düşünürseniz bir çözüm bulabilirsiniz gibi geliyor.

İyi akşamlar diliyorum.

Her ikinize de selam ve saygılarımı sunuyorum.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sayın kucuksengun;

Aynı samimiyete güvenerek; sayın beab05'in önerilerine katılıyorum. Hatta bu konudaki düşüncemi, çalışmanızın Access Örnekleri ve Bilgileri bölümdeki başlığında da yazmıştım.

Çalışmanız gerçekten çok karmaşık ve bu aşamadan sonra ilave edeceğimiz her şey programınızı daha da içinden çıkılmaz hale getirecek.

Üzgünüm ama bence de başa dönmelisiniz.. Bu hepsinden daha kolay!..

Form biçimlendirmeleri de öyle.. Siz her şeyi tek formda görüntülemek istemişsiniz ama çok iç içe olmuş.

Baştan başlarsanız , vaktim ve bilgim elverdiğince bende çalışmanıza zevkle yardımcı olabilirim..

Saygılar...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın üstatlarım;

Sorunumu deneme yanılma yoluyla (başkaca bir sorgu vs. eklemeden) çözdüm.

Tablolardaki bilgilerin hepsi de gerekli bilgilerdir. Ve daha da ilave edilebilecek alanlar vardır.

Tabii ki, zamanla daha görsel hale gelecektir.

Program, yeni haliyle (Menülü olarak) birkaç güne kadar foruma eklenecektir.

Şimdiye kadar ki tüm yardımlarınız ve emekleriniz için çok teşekkür ediyorum.

Selam ve saygılarımla.