altform yardım

Excel Vers. ve Dili
2007 ingilizce
arkadaşlar ekli dosyayı incelerseniz sevinirim. burada iki veri tablom mevcut.
olay bilgisi ve kişi bilgisi verileri
bu iki tablo birbiri ile bağşantılı. kişiler kayıtlı olan olaylara karışıyorlar. mesela ahmet suç no,1 5,7,8,11 olaylarına karışmış her olaydada farklı konumda, kimisinde şüpheli, kimisinde mağdur posisyonunda.
ben ahmetin verisini girerken bir defa girmeliyim. ve olayla bağlantısını kurmalıyım. bir olayda 10 kişi de olabilir. hatta daha fazla.

olay formu açtığımda alt formda olaya karışanları listelemek istiyorum.

şahıs formu açtığımda altformda karıştığı olayalarıb listelemek istiyorum.

yardımlarınızı bekliyorum. resimde açıkladım.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Tablo ilişkileriniz ve yapı ile ilgili bazı tespitlerimi aktarayım önce: Kişiler tablosunda sadece kişi ile ilgili bilgiler olmalı. Sizin tablonuzda olaylarla ilgili bazı verileri de kişiler tablonuzda saklamak istemişsiniz. Bu olayın mantığına ters bir şey. Bu veri olaylar tablosunda yer almalıdır. Bir de olaylar tablosunda ortak bir veri olmalıdır. Bunun için ben tckimlik alanını olaylar tablosuna da ekledim. Böylece olayda teralan kişinin tckimlik nosundan tespiti mümkün oldu. Aynı şekilde tersi bir durum için olaylar formundan da kişilere ulaşmak için suçno alanını ortak hale getirdim. Yapınızı çok bozmamak için birçok gereksiz veriyi kişiler tablonuzdan olaylar tablonuza taşımadım. Aşağı yukarı mantığı kurdum ve çalışır hale geldi. Ama siz görsel yönüyle ve bazı ince ayrıntılarla kendiniz ilgilenirsiniz. Ama temel yapı aşağı yukarı böyle olmalı. İşte örneğim:

Excel Vers. ve Dili
2007 ingilizce
olaya karışan sayısı 1 kişi değil, 10 ve üzeride olabilir, yapımın bozulması önemli değil, siz yapıyı bozabilirsiniz. ben iki tablo yaptım ama bu tablo çoğaltılabilir. yapı bozulabilir. sizin verdiğiniz örnekte olaya 1 kişi eklenebiliyor.

olay sayısı 1 olacak
şahsın kimlik bilgisi 1 olacak
şahsın karıştığı olay 1 den fazla olabilir
olaya karışan şahıs sayısı fazla olabilir
ve şahısların olaydaki konumları (şüpheli, müşteki) konumu farklı olabilir yani olacakmış gibi hazırlanması gerekiyor.
bunan göre veri giriş formu oluşturmamız gerekiyor.
tam anlatabildimmi bilmiyorum
ilginiz için tşkrler

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2007 ingilizce
yeni diye bir tablo var ve ayrıca kişiler tablosu ikisinin amacı nedir ve nasıl kullanacağız.
ayrıca suç ayrıntıları tablosuna suç no da yineleme kapalı, açık olması gerekmiyormu, çünkü veri girdiğimde sonuç alamadım.

Excel Vers. ve Dili
2007 ingilizce
ayhan bey yeniekle ye bastığımda bu hatayı veriyor.
suçlar alt formuna kayıtlı ikinci bir kişiyi girmeye çalıştığımda da aynı hatayı veriyor.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Sn 86126;

Runtime sorunu benden kaynaklanmaktaymış. Özür diliyorum ve düzeltilmiş halini gönderiyorum.
Suçu kaydettikten sonra ilişkili kişiler listesinde boş olan bir TCNO çift tıklatıldığında yeni bir kişi eklenebiliyor, dolu olan bir TCNO çift tıklatıldığında ise ilgili kişinin sayfası görüntüleniyor.
Kişi kaydettikten sonra ilişkili suçlar altformunda bir SUÇNO çift tıklatıldığında ilgili SUÇ sayfası görüntüleniyor.
Belki anlatamadım ama pratikte uygularsanız daha iyi anlaşılacağından eminim.
Saygılar, İyi Çalışmalar.
BÜTÜN ŞEHİTLERİMİZE ALLAH'TAN RAHMET, AİLELERİNE SABIR DİLİYORUM.

Excel Vers. ve Dili
2007 ingilizce
OLAY halldildiği için silinmiştir

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2007 ingilizce
Son Hali ektedir