AltFormda Filitreleme nasıl olur

Bu sorunun cevabını nekadar aradıysam bulamadım ekte bir örneğini gönderiyorum Açılan Kutudan Ay alanını seçtikten sonra aya göre Alt formuz süzülmesini istiyorum Saygılarımla

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Altformun kaynağına, ilgili alanlara değişken atayacağınız kutuları ölçüt göstereceğiniz bir sorgu hazırlamalısınız..

Sonrada açılan kutuların güncelleme sonrasına formu yeniden sorgulatmalısınız..

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayin blacksir,

Bir de bunu deneyin. Ben deneyemedim. çalıştığım bilgisayar Türkçe karakterli kodları çalıştırmıyor.

Kod:
 Private Sub Komut17_Click()
Me.Form.Filter = "DOĞUM AYI='" & Me.Açilan_Kutu14 & "'" And "YILI='" & Me.Açilan_Kutu16 & "'"
Me.Form.FilterOn = True
End Sub

Private Sub Komut19_Click()
Me.Form.FilterOn = False
End Sub
İyi çalışmalar

Sayın Modalı Kodu Uygulamaya çalıştım olmadı. Birde Dikkatini çekmek istediğim bir konu var sadece alt formu açıp filitreleme olmayacak alt ve üst form birlikte açılacak alt formda filitreleme olacak VERDİĞİM ÖRNEKTE KODLARI UYGULAYIP GÖNDERİRSENİZ SEVİNİRİM SAYGILARIMLA

Excel Vers. ve Dili
Sayın blacksir

Kodları altforma yazacaksınız.

Öyle ise ne gibi bir hata mesajı verdi?

İyi çalışmalar

Aynen dediğin gibi alt forma yaptım zaten kopyalayıp yapıştırdım. Sayın modalı merak etmeyin bu konuyu baydır araştırıyorum. atladığım yer olabilir. Hata mesajı Run Time 13 diyor debug yapınca (Me.Form.Filter = "DOĞUM AYI='" & Me.Açilan_Kutu14 & "'" And "YILI='" & Me.Açilan_Kutu16 & "'") sarı göründü

Excel Vers. ve Dili
Tekrar açtığımda dikkat ettim, alışkanlık olarak alan adlarında boşluk vermemeye ve Türkçe karakter kullanmamaya dikkat edin.

DOĞUM AYI yi kçşeli parantez içine alın. [DOĞUM AYI]

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Bu ilk önerimin detayı:

Alt formun kayıt kaynağını bu cümle ile değiştirin

Kod:
[FONT=Verdana][COLOR=black][COLOR=black][FONT=Verdana]SELECT ALTTABLO.[ADI NO], ALTTABLO.[DOĞUM AYI], ALTTABLO.YILI, ALTTABLO.OKULU, ALTTABLO.CİNSİYETİ, ALTTABLO.[KARDEŞ SAYISI], ALTTABLO.[GÖZ RENGİ] FROM ALTTABLO WHERE (((ALTTABLO.[DOĞUM AYI])=IIf(IsNull(Formlar!USTTABLO!ALTTABLO.Form![Açilan Kutu14]),[DOĞUM AYI],Formlar!USTTABLO!ALTTABLO.Form![Açilan Kutu14])) And ((ALTTABLO.YILI)=IIf(IsNull(Formlar!USTTABLO!ALTTABLO.Form![Açilan Kutu16]),[YILI],Formlar!USTTABLO!ALTTABLO.Form![Açilan Kutu16])));[/FONT][/COLOR][/COLOR][/FONT]
ve kutuların güncelleme sonrasına

Kod:
 me.requery
yazın.. Düğmeleri de devre dışı bırakır..

Sayın modalı'nın önerisindeki kodun DOĞUM AYI kısmını köşeli parantez içine almak yeterli olmayacaktır.. Başlangıç ve bitiş çift tırnakları haricindeki fazlalıklarda alınması gerekiyor.. Kodu aşağıdaki gibi değiştirin bu da çalışır..

Kod:
Me.Form.Filter = "[DOĞUM AYI]='" & Me.Açilan_Kutu14 & "' And YILI='" & Me.Açilan_Kutu16 & "'"

Sizin form yapınıza sn modalı'nın önerisi daha uygun..

Modalı ve Taaruz arkadaşım teşekkürler sonunda oldu Baydır uğraşıyordum bu konuda

BESST

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2002
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
28-12-2027
Merhabalar

Verdiğiniz kodlar çok işime yaradı teşekkürler, yalnız öğrenmek istediğim bir nokta var . bu filtreleme işlemini ana forma koyacağımız bir butonla yapmamız mümkünmüdür acaba,

iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
Alttoplam

konuyla alakalı değil belki ama incelerken aklıma geldi daha önce denedim yapamamıştım
örneği ekliyorum alt formda alttoplam aldıramıyorum formüllü bir alanı attoplam yaptıramıyorum
neden?

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Kod:
=Topla([birimfiyatı]*[tutarı])
Yukarıdaki gibi deneyin..

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
buradaki örnek uydurma tabiki bunu denedim ve formül çok uzun iff li bir formül hemde olmazsa onu ekleyim sayın taruz...

teşekkürler..

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Bekliyorum.. ;)