altform'daki hesaplanmış değeri anaformda gösterme

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Türkçe
selam arkadaşlar.doğru bildiğimi zannettiğim formülü uygulayamıyorum,oysa bi-iki gün önce yaptım olmuştu. altform'daki hesaplatılan değeri anaform'a almak için şunu kullanıyorum =[satışlaraltform]![net] ama anaform'da #Ad? hatası alıyorum.nerede hata yapıyorum acaba? altform'daki hesaplatılmış alanın adı "net", denetim kaynağı da =[birimfiyat]*[miktar] yaptım bunda sorun yok hesaplıyor,ama bunu üst form'da gösteremiyorum.ha bi de ;sadece anaform'daki kişiye bağlı listenin toplamını almak istiyorum, ama bu altform'daki tüm listenin toplamını gösteriyor.lütfen yardım eder misiniz?iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Yine alt formdaki boş bir yere alt formunuzdaki hesaplanmış alana eşit bir metin kutusu oluşturun. Görünmez olmasını sağlayın. Veri kaynağı =hesaplanmış_alanın_adı olsun. Bu alanın adı mesela metin40 oldu diyelim. Artık üst formunuzu yukardaki mantıkla hesaplanmış alan yerine bu alana bağlayın.
=[satışlaraltform]![metin40]

Şimdi çalışması lazım. Bu arada unutmadan bir not.... Bildiğim kadarıyla hesaplanmış alanlarla ilgili işlemler yapmak istediğinizde alanları direkt kullanamıyorsanız o zaman hesaplamayı içeren bir ifade yazmalısınız. Mesela bir hesaplama içeren metin1 adındaki kutuyla bir başka hesaplama içeren metin 2 adındaki kutunun tekrar bir hesaplamada eleman olarak kullanılması gerekiyorsa, içeriklerini yeniden yazmalısınız. Mesela

metin1 veri kaynağı =değer1+değer2 olsun. Doğal olarak bu alan bize bir değer verir. Diyelim bu toplama sonucu 5 yazsın. Şimdi metin2 nin de sonucunda böyle bie işlemle sonucunda 3 yazılsın. Biz bir başka metin kutusuna(o da metin3 olsun)

=metin1+metin2

dersek hata verebilir. (ya da buna benzer bir durumda) O zaman şöyle bir yol var:

= (([değer1]+[değer2]) + ([değer3]+[değer4]))

Örnekleri ve kodları denemeden yazdım. Hata veya eksik varsa arkadaşlar uyarırsa düzeltirim. Kolay gelsin...

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Türkçe
sayın mehmetdemiral, ilginize çok teşekkür ederim, sayenizde halledebildim.bi de okadar ayrıntıya girerek açıklamışsınız , çok teşekkür ederim,hakkınızı helal edin,hayırlı çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Yararlı olduğum için sevindim. Bu arada özellikle hamgi bilgiyi kullanarak hallettiniz merak ettim. İlk söylediğim görünmez metin kutusu önerisiyle mi yoksa matematiksel işlemi tekrar yazma yöntemiyle mi?.. Yazarsanız sevinirim. Bu arada ayrıntıya girip anlatmam sadece sizin için değildi.. Bu forumu okuyan yeni arkadaşlara yararlı olmak istedim sizin vesilenizle... Selamlar..

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Türkçe
merhabalar. form'un alt bilgisine bıraktığım denetimde hesaplama yaptırıp oradan bir üst form'a aldım.sayın mehmetdemiral, aslında benim iki tane altform'um var.alform'un biri, o andaki kişiye ait ödemeleri ve ödeme tarihini barındırıyor.diğer altform ise o kişinin yaptığı alışveriş(cins,miktar,birimfiyat..)...benim asıl başaramadığım, ödemeler altform'undan toplam ödemeyi , alışveriş altform'undan da toplam satışları alıp bunların farkını anaform'da göstermek.acaba diyorum ki bunun sistemi nasıl olmalı ? yoksa sorgu tasarımında mı gerekli hesaplamalar yapılmalı?..teşekkür ederim tüm arkadaşlara.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Merhaba Arkadaşlar ama ben bu exceli öğrenmeyi beceremeyeceğim.((Çok zor.sizlere gıpte ediyorum.Başarılar diliyorum:))

Selamlar