Apartman aidatı gecikme zammı hesabı nasıl hesaplanmalı?

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Dostlar herkese merhaba,

Oturduğum apartmanda yöneticilik yapmaktayım. Apartman hesaplarını Access ile tutmak istiyorum. Ancak bilgimin çok yetersiz olduğunu da biliyorum.

Kat mülkiyeti kanununa uygun yönetim planına göre Aidat avansını ilgili olduğu ay sonundan sonra ödeyenlere aylık %10 (günlük % 0,33) gecikme zammı uygulanmaktadır. (Örneğin, ocak aidatını 1 şubat’da öderse 1 günlük, ay sonunda öderse aradan 1 ay geçtiğinden % 10 gecikme zammı uygulanır.)

Gelir tablosuna kayıt şekli:

Aidat Avansı her ayın ilk günü; yakıt avansı ise fatura tarihi itibariyle gelir tablosuna önce avans borcu olarak; Ödeme yapıldığında da ödeme tarihi itibariyle kayıtlanmaktadır.

Bilindiği gibi, bazı daire sakinleri borçlarını zamanında yada hiç ödememektedirler.

Gecikme zammı hesabı için sorguyu tasarlarken, her dairenin avans borcu ve ödeme tutarını iki ayrı sorguda birikmeli olarak gösterip, sonra da üçüncü bir sorguda bunların farkını alıp, ödeme tarihi sonraki aya sarkanlara geciken her gün için %0,33 hesabıyla gecikme zammını daha kolay uygulayabileceğimi düşündüm. Ancak aidat ve yakıt için oluşturmaya çalıştığım birikmeli toplamlı sorgularda bir doğru sonuç alamadım ve işin içinden çıkamadım.

Bunu sorguda ve formda nasıl gösterebilir ve hesaplayabilirim?

Bu ramazan gününde benim sorunuma yardımcı olacak forum dostları ile değerli ustalardan Allah razı olsun ve sonsuz teşekkürler.

Not: KMY’ma göre, bir örnek aşağıya çıkarılmıştır.

Bir daire 2007 yılı ilk üç ayına ait aidat borcunu (aylık 100 YTL.) ödememiş, biriken borcunu 01/07/2007 tarihinde yatırmışsa;

Ay Birikmeli Borcu YTL Gecikme Zammı

Ocak 100.00 YTL.
Şubat 200.00 YTL. 10,00 Mart 300.00 YTL: 20,00
Nisan 300,00 YTL. 30,00
Mayıs 300,00 YTL. 30,00
Haziran 300,00 YTL. 30,00
Temmuz 1,00

Toplam Ödeyeceği tutar 300 YTL.’sı aidat, 121 YTL.’sı Gecikme zammı olmak üzere 421 YTL. Olmalıdır.

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
Herkese iyi hafta sonları.

Arkadaşlar ve üstatlar yanıtlarınızı bekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın assenucler,

Aidat konusundaki gecikme hesaplama konusunu anladım.

Yakıtta nasıl hesaplıyorsunuz? Diyelim ki 20 Ekim 2007 de fatura geldi ve daireye düşen pay 100 YTL ise bu borcu ne zamana kadar öderse faiz ödemiyor veya faiz işlemi hangi tarihte başlıyor? Avanstan bahsediyorsunuz, daha önce avans olarak da para mı topluyorsunuz?

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
Cevap

Sn. Modalı,

Bu ramazan günü ve hafta sonunda yakın ilginiz beni çok memnun etti.

Kat mülkiyeti yasasına göre, her yılın Ocak ayı başında yeni seçilen yönetici yada yönetim kurulu işletme projesi denilen bir yıllık bütçe hazırlamaktadır. Bu bütçede bir yıllık giderler hesaplanmakta ve yönetim planında aksi kararlaştırılmamışsa, arsa payı oranında her daireye düşen pay hesaplanmakta ve bu tutar, aidat adı altında ilgililerinden her ay toplanmaktadır. Bu aidat payını aidat avansı olarak adlandırıyoruz.

Yakıt parası ise iğdaş'tan fatura geldikten sonra her bir daireye düşen pay hesaplanıp, ilan tahtasına asılmakta ve son ödeme tarihinden 3 gün önce toplanmaktadır. Gecikme zammı son ödeme tarihini geçirenlerden, aylık %10 hesabıyla gecikilen gün sayısına göre hesaplanıp, tahsil edilmektedir.

Yakın ilginize bir kez daha teşekkürlerimi sunarım. Sevgi ve saygılar.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın assenucler,

Ben size bir fonksiyon yazdım. Bu fonksiyon direkt olarak gecikme zammını hesaplıyor. Bir modül açıp aşağıdaki kodları kopyalayıp yapıştırın.

Kod:
Public Function GecikmeZammi(tur As String, date1 As Date, date2 As Date, borc As Currency) As Currency
'tur İşlem türünü, date1 tahakkuk tarihi 01.09.2007 veya fatura tarihi 17.09.2007, date2 ise ödeme tarihini, borc ise ödenmesi gereken miktarı gösteriyor
Dim ay, gun As Integer
Dim date3, SonOdemeGunu, OdemeGunu As Date
OdemeGunu = date2
If tur = "Yakıt" Then
    SonOdemeGunu = DateAdd("d", -3, date1) 'İşlem Türü yakıtsa son ödeme günü faturadan 3 gün önce
ElseIf tur = "Aidat" Then
    SonOdemeGunu = LastOfThisMonth(date1) 'İşlem türü aidat ise ozaman son ödeme günü ayın son günü
End If
    If SonOdemeGunu >= OdemeGunu Then
        GecikmeZammi = 0         'Son ödeme günü ödeme gününden büyük ve eşitse gecikme 0 YTL

Else
        ay = DateDiff("m", SonOdemeGunu, OdemeGunu)
        date3 = DateAdd("m", ay, SonOdemeGunu)
        gun = DateDiff("d", date3, OdemeGunu)
        GecikmeZammi = borc * (ay * 10 + gun * 10 / 30) / 100
    End If
End Function

Function LastOfThisMonth(dtm As Date) As Date
   LastOfThisMonth = DateAdd("d", -1, DateSerial(Year(dtm), Month(dtm) + 1, 1))
End Function
Burada yapacağınız, bir sorguya veya form üstüde olabilir GecikmeZammi fonksiyonunu çağırmak. date2 değişkenini alacağınız alanın geçerli tarihi Date() olarak ayarlanırsa, borçlunun o günkü gecikme zammı da görünür.

date1 alanlarına ise ya yakıt fatura tarihini yada aidat tahkkuk tarihini (ayın ilk günü veya o ayın harhangi bir tarihi) girerseniz fonksiyonu kullanmış olabilirsiniz.

Takıldığınız nıktayı açıklayabilirim.

İyi çalışmalar

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
Sn. Modalı

Zaman ayırarak hazırladığınız modul için çok teşekkür ederim.

Acaba aşağıdaki Oturanlar formu'na bir komut düğmesi eklemek suretiyle yazdığınız modülü kullanarak gecikme zammını nasıl hesaplayacağım konusunda sorgu yada formda bir örnek hazırlamanız mümkün mü?

61 yaşında bir kişi olarak modülden yararlanarak gecikme zammı hesabını yapmak sizin için kolay olabilir,ama benim için belki günlerce uğraşmam gerekecek bir çalışma.

Takdir siz ustamızın ve forum dostlarının. Sevgiler.

Son düzenleme:

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
Dostlar, rica etsem. Sn. Modalı'nın yazdığı fonksiyonu bir sorguda yada forumda kullanımıyla ilgili örnek koyabilir misiniz. Tekrar teşekkürler.

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
Sn. Modalı ve tüm üstatlar

İçinizden biri benim ricamı, yerine getirebilir mi? Bekliyorum.
Sevgi ve saygılar.