ApplyFilter Sorunu :(:(:(

Arkadaşlar "Öğrenci" tablosu içinde iki field'ın olduğunu bunlardan birinin "Ad" diğerinin "Soyad" olduğunu düşünün. Eğer aşğıdaki şekilde Filtre uygularsanız ve herhangi bir Ad yanındaki Soyadı kolonunda veri yoksa siz fSoyadı değişkenine Null ya da "" değerini verseniz bile sorgu sonucunda o kayıt gözükmüyor malesef, bunu gidermek için ne yapmalıyım, teşekkürler :(

DoCmd.ApplyFilter , "[Öğrenci].Ad Like '*" & Text4.Value & "*' And [Öğrenci].Soyad Like '*" & Text6.Value & "*'"

Ekteki dosyada aramak için Ad kısmına "Mehmet" yazdığımızda iki sonuç çıkması gerekirken sadece bir sonuç çıkıyor çünkü soyadı yazmıyor :( bunu nasıl düzeltebilirim acaba ama "AND" 'i kaldırmadan...

Arkadaşlar bu kadar mı zor, kimseden cevap yok :( ümitlerimi yitirmeye başladım gerçekten :(:(:(

Excel Vers. ve Dili
excel 2003- ingilizce
Zor değil ama ne sorunuzdan nede örneğinizden hiçbir şey anlaşılmıyor.

Peki o zaman baştan anlatmaya çalışıyorum, dosyayı indirdiğinizde açılan formda iki boş textbox var soldakine Mehmet yazdığımızda sadece 1 sonuç çıkıyor ama listede (kayıtlarda) iki tane Mehmet var. Benim istediğim de bu yani sadece Ad kısmına "Mehmet" yazdığımda ve Soyad kısmını boş bıraktığımda 2 Mehmet'i de göstersin ama Soyadı kısmına da bi isim yazdığımda bir dahaki aramada, o zaman da tek sonuç çıkarsın istiyorum, umarım daha iyi anlatabilmişimdir...

Excel Vers. ve Dili
excel 2003- ingilizce
erty' Alıntı:
ama Soyadı kısmına da bi isim yazdığımda bir dahaki aramada, o zaman da tek sonuç çıkarsın istiyorum, umarım daha iyi anlatabilmişimdir...
2 veriyi tek veri olarak göstermesi mümkün değil ki.!!

Ben birşeyler yaptım bilmem işinize yarar mı, aslında ben yaptım demek yanlış olur, Jale Hanımdan yardım alarak yaptım tabiiki. :D
aramadb1.zip

ilgine teşekkür ederim modalı ama malesef tam olarak istediğim bu değil :( Ekteki dosyaya bakabilirsen yapmayı başardım ama gerçekten sadece iki textbox olan bir veritabanında problem yok gibi gözükse de bir formda 50'ye yakın textbox'a girilecek bir veritabanı olduğunu düşünürsek kodları yazarken 50 tane değişken atamak bi yana her biri için en az 6 satırdan 300 satırı tek tek yazmam gerekecek :( tam olarak istediğim şey ayrı ayrı ad ve soyadı aratmak değil ikisi birleşik şekilde yani ekteki dosyada olduğu gibi ama çok daha kısa yolunu başaramaz mıyız acaba ? tekrar teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
excel 2003- ingilizce
Öncelikle ben modalı değilim. :D İstanbuldada oturmuyorum ve modayıda takip etmiyorum.

Benim örnekte ad ve soyadı ayrı ayrı da aratabilirsin, beraberde aratabilirsin.Mehmet örneğini denedinmi?

Excel Vers. ve Dili
excel 2003- ingilizce
search

Başka yöntemle yapılmış bir örnek arama
searchexcile.zip dosyasında bulabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın excile,

Sayın erty ille de filtrelemeyle çözmek istiyor. Bu ısrarını anlamış değilim. Aynı soruya başka başlık altında da sordu ve sorgulamayla çözdüm. Zaten accessin mantığında ve genel olarak veri tabanı mantığında sorgulama var. Ama ısrarcı anlamış değilim.

Haklısınız çok abuk subuk sorular var ama elden ne gelir. Ben bir kaç kez uyarmaya çalıştım ama hak etmediğim cevaplar aldım. Bunun için artık uyarma işinden vazgeçtim. Çünkü bu forumdan soğuyacağım.

Herkese iyi çalışmlar. :hey:

Excel Vers. ve Dili
excel 2003- ingilizce
Sayın Modalı

Foruma çok kısa sürede çok katkıda bulundunuz ve bulunmayada devam edin lütfen zaten burada sağdan da soldan da saysak 3 ,bilemediniz 5 kişi çabalamakta , aman diyeyim.

Allen Brown tarafından yapılmış güzel bir örnek.Bunu belki Jale Hanım da görmemiş olabilir. :D

search.zip