"ara" fonksiyonu

Arkadaşlar çok kullanışlı olmasına rağmen bu "ara" fonksiyonunu istediğim gibi kullanamıyorum, şöyle ki;
Bildiğiniz gibi bu fonksiyon, girdiğiniz bir değeri belirttiğiniz sütunda arıyor ve aynı satırda ama belirttiğiniz diğer sütunda ona karşılık gelen değeri veriyor. Ben bu fonksiyonu müşterilerimizden aldığımız siparişleri önceden hazırlanmış fiyat listesi aracılığıyla fiyatlandırmak için kullanıyorum. Yani müşterinin sipariş verdiği modeller altalta yazıldığında karşılarına (bu fonk. kullanarak) fiyat listesinden fiyatlarını getirtebiliyorum. Ancak büyük bi handikap var, eğer müşterinin sipariş verdiği bir model fiyat listesinde yoksa bu fonk. sonuç olarak müşterinin sipariş verdiği fiyatsız ürünün koduna en yakın (ondan küçük) bir önceki ürün kodunun fiyatını veriyor. Dolayısıyla benim bütün listeyi check etmem gerekiyor (o zaman fonk. neye yaradı?). Böyle bi durumda fonk. "hata" veya "yok" sonucunu vermesini sağlamak için ne yapmak gerekir.
Þimdiden teşekkür ederim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bu durumda DÜÞEYARA fonkiyonunu kullanmanızı öneririm. Bu fonksiyon ile aynı değere ulaşılamazsa hata mesajı verecektir. formülün dosyanıza tam uygulanması için bir örnek dosya ekleyebilirsiniz.