Arama Makrosu Çok Acil

Arkadaşlar daha önce bu forumda arama makrosu diye bir çalışma vardı. ve o çalışmada bulunan kişi otomatik combobox lara geliyordu. fakat veriler belirtilen çalışma sayfasından alınıyordu. Bu çalışmanın sadece bir çalışma sayfasındaki verilerden değil de tüm excel kitapdaki örneğin 10 adet çalışma sayfası var onlardan aramak mümkün mü? ilgilenirseniz sevinirim.
Ã?rnek dosyayı ekte veriyorum

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Elbette mümkün, ama dosyanızda tek sayfada tablo oluşturulmuş ve bu tablonunda içi boş, en azından 5-6 örnek ile tablonuzu doldurarak dosyayı yenilermisiniz. Bu şekilde cevaplamak çok zor çünkü.

Pardon ben içini doldurmuştum ama dalgınlıkla herhalde kaydatmeyi unutmuşum.
dosyayı tekrar ekliyorum.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Userforma aşağıdaki kodu yazın.

[vb:1:4da113785c]Private Sub UserForm_Initialize()
For a = 1 To Sheets.Count
For b = 2 To Sheets(a).[a65536].End(3).Row
ComboBox1.AddItem Sheets(a).Cells(b, 1)
ComboBox2.AddItem Sheets(a).Cells(b, 2)
ComboBox3.AddItem Sheets(a).Cells(b, 3)
ComboBox4.AddItem Sheets(a).Cells(b, 4)
Next: Next
End Sub[/vb:1:4da113785c]

Sayın Levent Bey İlginiz için çok teşekkür ederim. Burada benim bir bilgi sorusu daha olacak; bu kod ile en fazla kaç çalışma sayfasından aratma yapabiliriz? yada sayfa sayısını artıracak olursak kodun hangi kısmını değiştireceğiz?
İlginize tekrar çok teşekkür ederim İyi çalışmalar.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Hiç bir yerini değiştirmenize gerek yok, kod sayfa sayısını zaten sheets.count ile sayıp işleme almaktadır.

Sayın Levent Bey kodu kullanınca benim eksik olarak soruyu sorduğumu anladım. dosyada iki tane user form var sizin verdiğiniz kod ilk formu yani excel sayfasından link ile açılan formda çalışıyor bir de açılan form da liste olarak çıkan ve listbox da aranan makro var acaba ona bu kodu nasıl uyarlayacağız?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Aşağıdaki kodu listboxun bulunduğu userforma yazın.

[vb:1:03c290dc84]Private Sub UserForm_Initialize()
ListBox1.ColumnHeads = False
ListBox1.ColumnCount = 4
ListBox1.ColumnWidths = "70;70;100;50"
For a = 1 To Sheets.Count
For b = 2 To Sheets(a).[a65536].End(3).Row
ListBox1.AddItem
ListBox1.List(c, 0) = Sheets(a).Cells(b, 1)
ListBox1.List(c, 1) = Sheets(a).Cells(b, 2)
ListBox1.List(c, 2) = Sheets(a).Cells(b, 3)
ListBox1.List(c, 3) = Sheets(a).Cells(b, 4)
c = c + 1
Next: Next
End Sub[/vb:1:03c290dc84]

Sayın Levent Bey İlginize çok teşekkür ederim. Sizi çok mu rahatsız ediyorum bilmiyorum ama verdiğiğiniz kod ile tüm çalışma kitabındaki veriler listbox a geliyor. Benim istediğim tıpkı ilk kodun gördüğü işlev gibi ikinci formda da combobox a isim yazdığım zaman listbox daki veriyi bulup verinin bulunduğu satırı işaretliyor. Yalnız sadece sayfa 1 deki verileri buluyor daha önce sizin ilk verdiğiniz arama makrosu nun kodu gibi bu formu da açınca ve combobox a yazılan isim excel çalışma kitabında hangi sayfada olusa olsun o veriyi bulmasını istiyorum.
Ben Ã?ğretmenim okul için bir öğrenci belgesi formu hazırlıyorum. her sayfaya bir sınıf yazacağım. onun için lazım ilgilenirseniz sevinirim.
İyi çalışmalar. Dosyayı sizin gönderdiğiniz ilk kodu eklenmiş olarak tekrar ekliyorum.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn teknik

Size yardımcı olmak istiyorum fakat hala sorunuzu anlayamadım. Her sayfada ayrı bir sınız varsa neden sayfalara bu sınıfların adını vermediniz. Ayrıca bu sınıfların ismini bir comboboxta gösterip, direk o sayfayada yönlendirme yapılabilir. Sorunuzu en azından bir örnekle tekrar açıklayınız.

Levent Hocam Çalışma sayfalarının adı Sayfa1 veya 6-A olması değiştirmiyor.
Sizin ilk verdiğiniz kodda Sayfa1 isimlerinin hepsini 6-A...........8-B olarak değiştirdim yine çalıştı yani hiç değişiklik olmadı. aynı yöntem ile ikinci form için de uygulanırsa çok iyi olacak.
Sayfa isimlerine gelince şimdilik tasarım aşamasında olduğu için böyle kod olup olmayağına emin olmadığım için değiştirmemiştim.
ama bu haliye girilen ilk kod sayfa adını değiştirsem de çalışıyor. aynı mantıkla ikinci form içn de kod ayarlarsınız çok sevinirim.
iyi çalışmalar